Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Mix

Proč se do telefonu říká Haló? Může za to Thomas Edison

Avatar photo Eliana Moravcová
05. 02. 2023

Haló? Snad každý někdy toto slovo řekl, když zvednul telefon. Ačkoliv už se dnes používají zdvořilejší fráze, dodnes mnoho lidí s tímto slovem zvedá telefon. Jenže proč zrovna „Haló“? Může za to Thomas Edison. Ačkoliv telefon nepatřil mezi řadu jeho vynálezů, alespoň nějakým způsobem na tomto vynálezu zanechal svůj odkaz. Jak to všechno vzniklo?

Ačkoliv první zařízení schopné přenosu hovoru na dálku zkonstruoval Ital Antonio Meucci, za vynálezce telefonu je považován skotský rodák Alexander Graham Bell. Telefon si nechal patentovat v druhé polovině 19. století a od té doby se začaly prodávat první telefony. V následujícím století se pak tyto přístroje dostávaly i do veřejných míst a byly označovány jako telefonní budky. Notoricky známá první slova Alexandra Grahama Bella, která řekl do telefonu v roce 1877, byla: „Pane Watsone, pojďte sem. Chci vás vidět.“ Žádný pozdrav se nekonal. Proto začal Bell přemýšlet o jakési telefonní etiketě, počínaje zásadní otázkou: Co říct, když někdo zvedne sluchátko tohoto nového famózního vynálezu? Bell se tedy inspiroval námořnickým pozdravem Ahoy, ahoy, který se zpočátku opravdu jako pozdrav do telefonu používal. 

Plameňáci ohýbají nohu v kotníku, sezam byl kdysi nad zlato: Ohromující fakta ze světa

Eliana Moravcová / 02. 02. 2023

Edison ovlivnil i cizí vynález

Telefon byl ve své době koncipován jako obchodní příslušenství, které spojovalo dvě kanceláře trvale otevřenou linkou. Proto si někteří lidé začali pohrávat s myšlenkou, že by vytvořili na obou stranách linky zvonek, který upozorní volaného, že s ním chce druhá kancelář mluvit. 15. srpna roku 1877 napsal Thomas Edison příteli Davidovi, který zaváděl telefonní systém v Pittsburghu: „Příteli Davide, nemyslím si, že budeme potřebovat zvonek, protože Haló! je slyšet na deset až dvacet stop.“ Tento pozdrav Edison ani nevymyslel, jelikož „hello“, jak se v anglickém originále slovo píše, se používalo jako pozdrav už kolem roku 1848 a dříve se používalo například také jako volání na převozníka či lovecké psy. Ale použil tento pozdrav již při testování svého vlastního vynálezu, fonografu, v roce 1877. V roce 1881 se tak Edisonova fráze dostala do slovníku a operátorkám telefonních ústředen po celé zemi se brzy začalo říkat hello-girls, což se dá přeložit jako haló-holky. 

Smutná prohra vynálezce

V roce 1850 se Antonio Meucci, rodák z italské Florencie, usadil s manželkou na newyorském Staten Islandu. Jenže o čtyři roky později onemocněla jeho manželka Ester revmatoidní artritidou a zůstala upoutaná na lůžku. Meucci byl zapálený vynálezce, a tak sestrojil zařízení, s jehož pomocí mohl se svojí milovanou ženou komunikovat i z jiné místnosti. Sestrojil více než tři desítky telefonních prototypů, jenže neměl obchodní zdatnost ani dostatek peněz, aby mohl svůj vynález komerčně využít. V roce 1871 si sice nechal vynález patentovat, jenže platnost patentu o tři roky později vypršela a Meucci údajně neměl na to, aby ji prodloužil. Alexander Graham Bell získal telefonní patent 7. března 1876 a již o rok později odstartoval výrobu telefonů ve velkém. 

Dívka s perlou, Dáma s hranostajem a Terasa kavárny v noci: Slavné obrazy v sobě ukrývají fascinující tajemství

Eliana Moravcová / 31. 01. 2023

Svým vzhledem děsí okolí: Žena s nejnabitějším výstřihem s plastikami odmítá přestat

Eliana Moravcová / 30. 01. 2023

Zdroj: wired.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM