Ačkoliv byl život Minny Craucher, známé také jako Madame Craucher, podobně dobrodružný jako ten slavné špionky Maty Hari, její příběh se neproslavil. Tato finská špionka byla zastřelena na jaře roku 1932 u svého stolu. K její smrti vedl mimořádný řetězec událostí, který začal poté, co byla Minna kdysi propuštěna z vězení.
Minna Craucher se narodila 23. srpna roku 1891 jako Maria Vilhelmiina Lindell ve městě Pirkkala ve Finsku jako nemanželské dítě 16leté služebné Olgy Aalto. Příjmení získala od svého nevlastního otce Vilha Oskariho Lindella. Její matka zemřela v roce 1906, když bylo Marii pouhých 15 let. Poté žila nějakou dobu u svých příbuzných, než se přestěhovala do Tampere a vztahy se svou rodinou přerušila.
Maria se živila krádežemi, v důsledku čehož dostávala pokuty a skončila i ve vězení. Kromě krádeží se živila také prostitucí, díky čemuž v životě hned několikrát otěhotněla. O svou první dceru, která zemřela dva týdny po narození, přišla v roce 1908. Do roku 1915 pak stihla otěhotnět ještě třikrát, kdy ani o jedno své dítě nikdy neprojevila zájem. Další její dcera zemřela v útlém věku a chlapci byli svěřeni do pěstounské péče. V letech 1920 až 1923 si Maria odpykala svůj třetí a poslední trest odnětí svobody, ke kterému byla odsouzena opět za krádeže. Během svého trestu se rozhodla, že už se do vězení nikdy znovu nevrátí a vymyslela geniální plán, jak zbohatnout.
Naučila se vybranou mluvu, přibrala pár kilo, aby ji nepoznali bývalí klienti, koupila si drahé auto na úvěr, který nemohla nikdy splatit, a pod novou identitou Minna Craucher či Madame Craucher se vetřela mezi finskou smetánku. Vydávala se za bohatou německou šlechtičnu, milionářku a milovnici umění. Svoji roli hrála natolik dobře, že si mezi smetánkou brzy našla spojence, obdivovatele i milence. Díky tomu si mohla později dovolit otevřít svůj vlastní podnik, Salon Madame Craucher, který byl oblíbeným místem k setkání různých spisovatelů. Salon měl orientální nádech, což lákalo i vysoce postavené politiky a jiné důležité osoby. Mezi těmi si pak Madame Craucher hledala milence, které následně mohla různými způsoby vydírat. Spolu s novinářem Ensio Svanbergem pak založila magazín Seura, který se však příliš neprodával.
Koncem dvacátých let 20. století její popularita začala pomalu upadat a její časopis Seura jí již nevynášel žádné peníze. Dostatek peněz jí nevynášelo dokonce ani vydírání, Minna se tak musela poohlédnout po novém způsobu, jak přijít k penězům. V roce 1929 vzniklo polofašistické hnutí Lapua, které se rozhodla Minna s vidinou pozdějšího zisku podpořit. Navázala s hnutím kontakty a věnovala hnutí dvanáct tisíc pásek na rukávy na připravovaný pochod. Později se blíže seznámila i s vůdci hnutí, jako byl třeba Vihtori Kosola, a získala tak přezdívku „kapitánka z Lapuy“. Finská policie a tajné služby se o ní začaly zajímat. Ačkoliv šlo Minně vždy primárně o peníze, byla podezřelá mimo jiné z toho, že je komunistickým agentem, jelikož v minulosti předávala informace obávané bolševické tajné policii Čeka. Náčelník finského generálního štábu Martti Wallenius navíc brzy přišel na to, že celý příběh Minny je jeden velký podvod. K velkému odhalení však již nestihlo dojít, jelikož 8. března roku 1932 vstoupil do jejího bytu Olavi Runolinna, příznivce hnutí Lapua, psychopat a alkoholik v jedné osobě. Ten Minnu zastřelil u jejího pracovního stolu.
Zdroje: kansallisbiografia.fi, Wikipedia
Foto: Wikimedia Commons, Anonymous – Iso-Markku & Kähkönen: Valoa ja varjoa: 90 kuvaa Suomesta, volné dílo