Léto láká k výletům a my vám přinášíme týden co týden tipy na ta nejzajímavější místa naší vlasti. Všude dobře, tak co doma, to je heslo, kterého se držíme! Tak si zapněte bezpečnostní pásy, vyrážíme do Olomouckého kraje!
Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích u Olomouce je jedinečným dokladem hliněného stavitelství na Hané. Najdete ho ve vesnické památkové rezervaci v Příkazích, která je jedinou svého druhu v Olomouckém kraji. Statek Kameníčkův grunt nabízí návštěvníkům pohled do minulosti života a hospodaření na Hané. Návštěvníci mohou zjistit, jak naši předkové žili a pracovali, a ve vybraných dnech se mohou zúčastnit tematických programů zaměřených na práci na poli, ve stodole či stavení, ale také na lidovou hudbu, obyčeje a lidová řemesla.
Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987. Stodoly z nepálených cihel na kamenné podezdívce sloužily k uskladnění sklizeného obilí. Zrno po vymlácení putovalo do sýpky a sláma zůstávala uskladněna jako podestýlka pro dobytek. Špaletové stodoly jsou typické pro Olomoucko a jeho okolí. Na stodoly navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Od roku 2022 je přístupná jedinečná raně novověká roubená stodola, transferovaná z obce Skalička u Hranic. Na té je unikátní její zachovalost, ale i datování některých dřevěných prvků do doby kolem roku 1560, což stavbu řadí k nejstarším dřevěným objektům v České republice.
Muzeum ožívá po celý rok různými akcemi, například tradičními oslavami, jako jsou masopust, Velikonoce nebo Vánoce, ale také programy zaměřenými na lidová řemesla, hliněné stavitelství, lidové kroje či sklizeň obilí. Speciální program s názvem Koniny se uskuteční 24. srpna a nabídne výtvarnou dílnu, projížďku na koni nebo s poníkem na vozíku a divadelní představení. Na Den české státnosti, 28. září, se v areálu muzea uskuteční XV. setkání Hanáků – putovní folklorní festival krojů, tanců, písní, tradic a řemesel regionu Haná.
V krajském městě stojí za prohlídku historické centrum s 32 metrů vysokým barokním sloupem Nejsvětější Trojice, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete ho na Horním náměstí. Stejně jako radnici s vyhlídkovou věží a orlojem, který se vám v celé kráse předvede v pravé poledne. Při procházkách Olomoucí si nejde nevšimnout dochovaných vojenských pevností, které byly ještě v průběhu 19. století součástí unikátního opevnění.
Milovníci zvířat ocení zoologickou zahradu na Svatém kopečku, kde na ně čekají žraloci, žirafy, vlci, levharti, lvi a desítky dalších živočišných druhů! Na Svatém kopečku můžete navíc obdivovat i monumentální barokní chrám.
Když se řekne Olomouc, řadě z vás se jistě vybaví vůně tvarůžků. Tenhle unikát má dokonce své muzeum, které vás seznámí s historií i současnou výrobou. Do své navigace v aplikaci Mapy.cz zadejte Muzeum Olomouckých tvarůžků Loštice!
Milovníky historie jistě nalákají Mladečské jeskyně, kde se nachází rituální pohřebiště kromaňonského člověka. Jeskynní systém, který najdete nedaleko Litovle, je labyrintem chodeb, dómů a vysokých komínů s krápníkovou výzdobou, blokovými závaly. Z celkové délky 1.250 metrů chodeb a síní je zpřístupněno veřejnosti 380.
Trochu bližší, zato temnou kapitolou naší historie přibližují v Geschaderově domě v Šumperku, a to nejtemnější období šumperských dějin, nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé poloviny 17. století.
V nedalekých Velkých Losinách si na své přijdou zimomřiví spoluobčané. Venkovní areál termálního parku ve Velkých Losinách nabízí čtyři venkovní a pět vnitřních bazénů s vodou z termálních pramenů. Když už v Losinách budete, navštivte ruční papírnu a muzeum papíru. Původní manufaktura funguje nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Dalších míst, kde je k vidění staré papírnické řemeslo, už moc nenajdete v celé Evropě.
Na našem webu najdete i starší díly našich výletních tipů s hashtagem #nebududoma. Když vyplníte správně jednoduchý kvíz, máte možnost získat celé balení vykutálených Fidorek a stylové ponožky k tomu!