Naše letní putování nás každý týden zavede na spoustu zajímavých míst. Tentokrát vás zveme na ten pravý venkov. Aspoň to o sobě hrdě prohlašují na Vysočině. Ale v tomhle kraji uprostřed republiky najdete i města plná památek a atraktivních turistických cílů.
Jako v pohádce se budete cítit na zámku ve Žďáru nad Sázavou. V areálu najdete i interaktivní muzeum nové generace, které vás zavede do světa animovaných příběhů, hry světel a stínů a mnoha interaktivních exponátů.
Na kopci nad městem určitě nesmíte vynechat barokní skvost v podobě Poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Santiniho dílo je zapsané na seznamu dědictví UNESCO.
A když už jsme u tohoto seznamu, nesmíme vynechat Telč a její historické jádro, které UNESCO zapsalo už v roce 1992! Dominantou města je renesanční zámek s dobře dochovanými interiéry. Mezi další památky Vnitřního Města patří kostel svatého Jakuba Staršího a barokní jezuitský kostel nebo morový sloup. Památkovou ochranu mají i dochované měšťanské domy, zejména na náměstí Zachariáše z Hradce. Podobně zachovalá je i značná část městského opevnění ze 14. století.
I v krajském městě Vysočiny Jihlavě stojí za návštěvu historické centrum. V horkých dnech můžete vyrazit do podzemí města. To je s celkovou délkou 25 km a plochou 50 tisíc metrů čtverečních druhé největší v Česku. Chodby se jsou v hloubce od 2 do 12 metrů. Součástí podzemního světa pod Jihlavou jsou takzvané kolektory – labyrint chodeb ze 14. až 16. století. Prohlídkový okruh měří kilometr a často budete stoupat po žebřících, takže žabky nechte v autě a vyrazte raději v pevnější obuvi.
Když se řekne Nové Město na Moravě, většina z nás dodá „biatlon“. Než napadne sníh a po okruhu se začnou prohánět závodníci, můžete do okolí areálu vyrazit na kole na singletracky. Když vyrazíte přímo do Nového Města, neopomeňte kostel svaté Kunhuty vyzdobený sgrafity, stejnou výzdobu má i fasáda Horáckého muzea. Jeho expozice jsou zaměřené na lidovou kulturu, sklářství a železářství. Největší pozornosti se ale logicky dastává historii lyžování a vývoji od konce 19. století do současnosti.
Na Vysočině najdete i další krásná města. V Pelhřimově sice nenajdete krematorium, takže si neprohlídnete, do čeho jdete, ale navštívit můžete Muzeum rekordů a kuriozit. To se nachází v jedné ze tří bran, které obklopují malebné historické centrum, konkrétně v Jihlavské. Nedaleko najdete také muzeum věnované umělecké dynastii Lipských, zejména bratrům Oldřichovi a Lubomírovi.
V Humpolci zase najdete pomník a pamětní desku nejslavnějšího obyvatele, kterého nikdy nikdo neviděl. Jak vědí všichni milovníci cimrmanovského humoru, do Humpolce se odstěhoval Hliník! Město vám nabídne kromě obligátních památek a muzea věnovaného indiánským kmenům hned dva skanzeny. Ten první, nazvaný Zichpil, byl domovem chudiny a zčásti židovským městem. Uprostřed města najdete skanzen včelařský s překrásně vymalovanými úly z různých koutů světa.
Pokud se nudíte, nekupujte si medvídka mývala, ale vyrazte do Dalešického pivovaru. Bohumil Hrabal se sice ke svým Postřižinám inspiroval ve středočeském Nymburku, ale oblíbená filmová verze vznikala právě na Vysočině.
Jak bylo řečeno v úvodu, na Vysočině se hrdě označují za venkovany a nikde jinde asi nenajdete tolik možností noclehu ve venkovském stylu, pobytů na farmě včetně péče o zvířata, možnost projížděk na koni a jiných venkovských aktivit. Stačí zapátrat na internetu a užít si venkovskou idylu jako z románu.