Prázdniny jsou v plném proudu a vy nevíte, kam zamířit na zajímavý výlet? Naštěstí jsme tady my a naše cestovatelská rubrika! Tentokrát pro vás máme pár tipů z Pardubického kraje.
Při cestě malebným krajem na pomezí chráněných krajinných oblastí Železné hory a Žďárské vrchy vás k návštěvě láká Muzeum v přírodě Vysočina. Pokud si říkáte, proč Vysočina, když vás zveme do Pardubického kraje, vězte, že Vysočina a Kraj Vysočina není totéž. V současnosti se Muzeum v přírodě Vysočina skládá ze dvou areálů, expozičního celku Veselý Kopec a památkové rezervace lidové architektury Betlém v Hlinsku. Součástí muzea je také vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech. Dozvíte se zde spoustu zajímavostí o životě drobných zemědělců, řemeslníků, továrních dělníků a jejich rodin, obývajících v minulosti Českomoravskou vrchovinu.
Veselý Kopec vám díky přeneseným stavbám a původní usedlosti nabídne obraz pasekářské osady s expozicemi datovanými od poloviny 19. do poloviny 20. století. Prohlédnete si vybavení domácností, zemědělské nářadí a stroje nebo jedinečnou čtrnáctibokou stodolu, která patří k největším dochovaným stodolám svého druhu v Česku. Prohlédnout si můžete také jedinečné technické památky na vodní pohon (vodní mlýn, olejnu nebo pilu) a obdivovat důmyslnost někdejších řemeslníků.
V centru města Hlinska najdete památkovou rezervaci lidové architektury Betlém, ojedinělý celek původní zástavby z druhé poloviny 18. století. Tvoří ho roubené, poloroubené i zděné domy, v nichž naleznete nejen expozice muzea, ale také prodejny, restaurace nebo kavárnu.
Expozice zahrnují dílnu a domácnost krejčové, ševce, tkalce, výrobce hraček, výrobnu ručně vysekávaných pilníků nebo kovotlačitelskou dílnu, kde vznikalo drobné kuchyňské nádobí a náčiní, například cedníky, naběračky, konvičky, kbelíky, hrnce nebo formičky. A taky tu najdete výstavu masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Více na www.nmvp.cz/vysocina
V krajském městě si můžete projít historické centrum s renesančním zámkem, na které navazuje revitalizovaný areál Automatických mlýnů. Tam se před deseti lety přestalo zpracovávat obilí a hrozilo, že se z něj stane další nevyužitelný brownfield, ale naštěstí se našel soukromý investor, který pro nádherné budovy od Josefa Gočára vymyslel využití. V Automatických mlýnech najdete městskou a krajskou galerii, vzdělávací centrum Sféra, ale třeba taky kavárnu na střeše sila, odkud budete mít velkou část Pardubic jako na dlani.
Kousek od Pardubic leží i další památka UNESCO, hřebčín Kladruby nad Labem. Ten proslul chovem koní, kteří slouží třeba i u dánského královského dvora.
Pro milovníky automobilismu by měla být povinností zastávka ve Vysokém Mýtě, kde se nachází Muzeum českého karosářství. Můžete se v něm mimo jiné vydat do historie jedné z nejslavnějších karosářských firem u nás – Carrosserie Sodomka. Mezi exponáty najdete ikonický kabriolet Aero 50 Dynamik, limuzínu Tatra 57B nebo pancéřovanou Škodu VOS. Muzeum se nachází přímo na náměstí, které je mimochodem největším čtvercovým náměstím v Česku.
A z Vysokého Mýta už to budete mít jen kousek do Litomyšle, města, kde si hlídají, jak bude jejich okolí vypadat. Takže se můžete pokochat třeba i pohledem na supermarkety. Ale spíš vyrazte na zámek zapsaný na seznamu UNESCO, historického centra, klášterních zahrad nebo na novou lávku, která nese jméno slavného litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Kromě pohodlného překlenutí frekventované silnice vám poslouží i jako vyhlídková věž.
Vyplňte krátký kvíz a zúčastněte se soutěže o vykutálenou odměnu. Máme pro vás celé balení Fidorek (30 kusů, mix šesti příchutí) a tři barevné podsedáky. Obojí na cestách Českem určitě přijde vhod!