Expres FRESH! /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Massive Attack svým debutem definovali nový hudební styl

Redakce
Debut bristolských floutků Massive Attack vytvořil nový hudební styl, později pojmenovaný jako trip hop. V něm kombinovali ostrovní elektronickou hudbu s americkým hip-hopem.
04. 03. 2022

V našem žebříčku těch nejlepších alb hudební historie se dostáváme do finální dvacítky a právě za dvacátým místem se podíváme do roku 1991. V té době u nás zaniklo Občanské fórum a v kinech se završila Troškova hoštická trilogie filmem Slunce, seno, erotika. Ve světě pak třeba Ukrajina a Tádžikistán vyhlásily nezávislost na Sovětském svazu, který následně zanikl. V anglickém Bristolu tou dobou vzniklo nové umělecké hnutí, v jehož čele stála čtyřčlenná parta známá jako Massive Attack.

Nový žánr

Jejich debutová deska Blue Lines definovala nový žánr jménem trip hop a Massive Attack tak navždy změnili svět elektronické hudby. A v rodném Bristolu tím odstartovali uměleckou revoluci. Čtveřice Grantley "Daddy G" Marshall, Robert "3D" Del Naja, Adrian "Tricky" Thaws, a Andrew "Mushroom" Vowles byli kamarádi z Bristolu, kteří poslouchali hip hop a elektronickou hudbu, malovali graffiti a prostě se poflakovali, tak jako většina mladých v devadesátých letech. Tihle čtyři se lišili jen v tom, že nechtěli jen poslouchat muziku, ale také něco tvořit. Daddy G o jejich začátcích řekl: "Byli jsme líní bristolští pitomci. Byla to Neneh Cherry, která nás donutila zvednout zadek a dostala nás do studia. Furt jsme byli zalezlí v jejím dětském pokoji a mixovali tam hudbu. To, co jsme se snažili udělat, bylo vytvořit taneční hudbu spíš pro hlavu než pro nohy. Myslím, že Blue Lines je naše nejvíc fresh album, tehdy jsme byli prostě nejsilnější."

Mladí Britové si tehdy kromě kytarových kapel začali ujíždět na hip hopu, dubu, reggae, soulu nebo breakbeatu. Massive Attack všechny tyhle žánry spojili dohromady a vytvořili tím naprosto nový typ elektronické hudby, pro kterou se později, konkrétně kolem roku 1994, začalo používat pojmenování trip hop, a stali se tak jednou z nejvíce inovativních britských kapel 90. let. Massive Attack měli výjimečný smysl pro klubovou scénu, která v té době zahrnovala taneční hudbu, dub music nebo groove. A právě s touto britskou klubovou optikou začali filtrovat americký hip hop. Album sice obsahovalo rap, samplování a breakbeaty, ale od tradičního hip hopu se lišilo.

50 nejlepších alb: Dj Shadow se svým debutem zapsal do Guinessovy knihy rekordů

Moderní klasika

Podobným přístupem měnili i taneční elektroniku, která v jejich podání byla více přemýšlivou a místy až meditační hudbou. Na klubové scéně album vynikalo také měnícím se tempem. Beaty tepaly od jemných 90 beatů za minutu až k pozitivně přímým 67 BPM. Robert Del Naja aka 3D přiznal, že hudba, ze které čerpali, byla často i několik let stará a že v některých případech tracky vznikaly formou jamu, kdy jednotliví členové improvizovali a nikdo moc netušil, co vznikne. Zároveň se však nechávali ovlivnit i koncepčními alby od hudebních velikánů, jako byli Pink Floyd, Herbie Hancock nebo Isaac Hayes. Z desky Blue Lines se tak stala moderní klasika, která dokonale vystihuje britskou pouliční kulturu 90. let. Nebýt Massive Attack, tak dnes neznáme jména, jako je Roots Manuva a Dizzee Rascal. Neznali bychom grime a vlastně bychom nemohli mluvit o žádné britské urban scéně.

Massive Attack, průkopnická síla stojící za vzestupem trip-hopu, patří k nejinovativnějším a nejvlivnějším skupinám své generace. Jejich hypnotický zvuk je temně smyslnou a filmovou fúzí hip-hopových rytmů, oduševnělých melodií, dubových groovů a vybraných samplů a udával tempo velké části taneční hudby, která se objevila v průběhu 90. let. Massive Attack dosud vydali pět studiových alb a prodali více než 13 milionů nahrávek. Během tři desítky let trvající kariéry získali celou řadu prestižních ocenění. V současnosti skupinu tvoří už jen dvojice Robert "3D" Del Naja a Grant "Daddy G" Marshall s celou řadou studiových i koncertních hostů. Už 27. června 2022 se Massive Attack po čtyřech letech vrátí do Prahy, vystoupí v hale O2 Universum.



Massive AttackBlue Lines
Datum vydání: 8. 4. 1991
Celkový čas: 45:04 minut
Singly: Daydreaming, Unfinished Sympathy, Safe From Harm, Hymn Of The Big Wheel / Be Thankful For What You've Got

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.


50 nejlepších alb: The Streets albem Original Pirate Material přepsali historii

Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM