Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Anders Breivik – masový vrah, který sháněl zbraně i v České republice

Redakce
22. července 2011 v centru Osla před úřadem vlády zazní ohlušující výbuch. Několik mrtvých, desítky zraněných ale zatím ještě nikdo netuší, že započal promyšlený útok jediného člověka. O pár hodin později přichází tísňové volání z ostrova Utøya, kde se má pohybovat muž v policejní uniformě, který střílí po každém, koho vidí. Kdo je Anders Breivik, nejhorší masový vrah novodobých norských dějin?
03. 01. 2022

Žádné hororové dětství

Anders Behring Breivik, dnes již Fjotolf Hansen, se narodil 13. února 1979 v Oslu norskému diplomatovi a zdravotní sestře. Když byl Andersovi rok, rodiče se rozvedli a soud jej svěřil do péče matky. Dětství měl Breivik z vyprávění přátel a rodičů normální. Poslouchal hip-hop, maloval grafity, hrál hry a jeden z jeho nejlepších přátel byl z Blízkého východu. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěl politicky angažovat, nebo se vůbec o politiku zajímat. Postupem času se ale Breivik začal radikalizovat, nenávidět islám a migranty z islámských zemí. Vinu za přítomnost muslimských imigrantů dával socialistům, kteří v Norsku vládnou s menšími přestávkami od druhé světové války dodnes. A právě socialistům, Norské straně práce, se rozhodl pomstít.

Kdo opustil svět hudby v roce 2021?

Zemědělská firma a zbraně z Česka

K rozhodnutí o použití výbušniny Breivik dospěl po pečlivém studiu teroristických útoků z celého světa. Aby nevzbudil pozornost, založil zemědělskou firmu a díky tomu mohl bez podezření nakoupit více než šest tun hnojiva, ze kterého poté vyrobil téměř tunovou výbušninu. Aby mohl nerušeně pracovat na výrobě výbušniny a provádět zkoušky, pronajal si farmu u městečka Rena, které je vzdálené asi 170 kilometrů od Osla. V roce 2010 se rozhodl sehnat nelegálně nějaké zbraně. Měl za to, že nejlepším místem bude Praha, kterou považoval za nejnebezpečnější metropoli v Evropě plnou násilníků, drogových dealerů a překupníků zbraní. Byl velice zklamán, když dorazil dle jeho slov do "jednoho ohromného muzea" starobylých evropských míst, ve kterém se naopak cítil bezpečněji než v Oslu. Při své návštěvě se pokusil najít kontakty na podsvětí v nevěstincích a u taxikářů, ale po necelém týdnu své snažení vzdal a rozhodl se, že si opatří legální zbraně v Norsku. Ke své návštěvě Prahy napsal: "Bez ohledu na výsledek jsem prožil pěknou dovolenou, viděl většinu historických míst a úžasnou architekturu. Také jsem se pobavil s lidmi, s nimiž jsem se seznámil v hostelu. Je čas na návrat."

Po návratu si zažádal o povolení na poloautomatickou pušku Ruger Mini a jako důvody uvedl lov vysoké zvěře. Breivik zjistil, že obstarat si pistoli je obtížnější. Byl několik let členem střeleckého klubu v Oslo, ale členství předpokládalo pravidelnou docházku na výcvik. Začal tedy docházet pravidelně do klubu a nakonec získal povolení na nákup pistole Glock. Mezitím usilovně pracoval na výrobě výbušniny.

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

Černý den norských dějin

22. července je vše připraveno a Breivik započne svůj plán. Na více než tisíc emailových adres rozešle dokument o 1518 stranách podepsaný Andrew Berwick a nazvaný 2083: Evropská deklarace nezávislosti. Breivik v manifestu kritizuje hlavně politiky členských zemí EU. Muslimy vidí jako nástroj, s nímž chtějí kulturně marxističtí politici dosáhnout zničení evropských tradic a kultur. Poté se vydá na cestu do Osla v dodávce, ve které je téměř tunová výbušnina. Dodávku zaparkuje před úřadem vlády a již oblečen ve falešné policejní uniformě odchází k připravenému dalšímu vozidlu. O několik minut později se ozve ohlušující výbuch, který poškodí budovy až půl kilometru daleko. Zemřelo osm lidí, několik desítek dalších lidí bylo zraněno.

Druhá část Breivikova plánu se odehrála na ostrově Utöya, kde se konal mládežnický tábor vládní Norské strany práce a na kterém bylo okolo šesti set lidí, převážně v dospívajícím věku. V policejní uniformě a legendou o zajištění bezpečnosti kvůli výbuchu v Oslu se bez problémů dostal na ostrov, kde následně započal své běsnění. Nejprve zastřelil organizátorku tábora a neozbrojeného strážce, pak se vydal přes společenskou místnost a stanové městečko napříč ostrovem. Ačkoliv tísňové volání z ostrova bylo policií přijato už pár okamžiků po prvním výstřelu, policie neměla k dispozici vrtulník, a tak se speciální jednotka musela vydat na čtyřicet kilometrů vzdálenou cestu auty. Breivik tak byl zadržen až po hodině a půl od prvního výstřelu. Na ostrově zemřelo 69 lidí, nemladšímu bylo pouhých 14 let. Celkem tak Breivik zabil 77 lidí a nejméně 319 zranil.

Anders Breivik byl odsouzen za vraždu a terorismus k 21 letům vězení s možností prodloužení trestu po uplynutí této lhůty.

Psychopati mezi námi: Jak se rodí psychopat? V populaci jich je asi jen jedno procento

Úvodní foto: Profimedia
Zdroje:
Biography, BBC

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM