Seznamování na internetu není v dnešní době ničím výjimečným, ostatně mnoho párů našlo společnou řeč nejprve online. Lidé hledající pravou lásku se však ve virtuálním světě mísí s lháři, kteří čekají na svou další oběť. A těm nejlepším rozhodně neskočí na špek jen naivky. Shimon Hayut vystupující pod jménem Simon Leviev vylákal z důvěřivých žen kolem 200 milionů korun, Anna Sorokin alias Anna Delvey zas málem obrala o 40 milionů dolarů newyorskou smetánku.
Seriál Neskutečná Anna (2022) pojednává o ruské dívce, která se vydávala za bohatou německou dědičku. Podařilo se jí obelhat příslušníky vyšší třídy newyorské společnosti a přesvědčit je, aby do ní investovali své peníze. Vzala si bankovní půjčku na 100 000 dolarů, vypisovala falešné šeky a přespávala v těch nejdražších hotelech. Lži Anny Sorokin nakonec praskly a v roce 2019 za ně byla odsouzena. Za práva zfilmovat její příběh zaplatil podvodnici Netflix 320 000 dolarů, velkou část z nich použila na uhrazení pohledávek.
Ústřední postavou dokumentárního filmu Podvodník z Tinderu (2022) je Simon Leviev. Právě tento pseudonym používal Izraelec Shimon Hayut, který se vydával třeba za syna diamantového magnáta. Podle jeho profilu na Tinderu nebylo pochyb o tom, že pochází ze zámožné rodiny. Na fotkách se ukazoval v soukromých letadlech, drahých autech i značkovém oblečení, jenže nákladný život profesionálního podvodníka platily ženy, které mu sedly na lep. Aby mu zachránily život, který byl údajně v ohrožení, posílaly peníze a braly si vysoké půjčky. Samy se pak ocitly v dluhové pasti. Shimon Hayut si odseděl v roce 2019 pět měsíců v Izraelské věznici.
Založit si profil na seznamce není nic složitého, stejně jako schovávat se za falešnou identitou nebo se alespoň v očích druhých malinko vylepšit. Než ale rozklíčujete úmysly podobných podfukářů, může být pozdě. Podle průzkumu společnosti Kaspersky z loňského roku má strach z onlinových podvodníků 65 % respondentů, ale celých 84 % dotazovaných zároveň přiznává, že jsou na osobní schůzku připraveni už během týdne až měsíce po online seznámení. Na co si dávat pozor a jak provozovat online dating bezpečně?
Ještě než začnete randit na internetu a prozradíte svým potenciálním protějškům své bydliště, ujistěte se, že se k vašim informacím jen tak nedostanou. Nesdílejte soukromou adresu a nepřiznávejte veřejně ani tu, kde pracujete. Pokud se po pár zprávách na seznamce chcete s konverzací přesunout jinam, použijte messenger. Telefonní číslo si nechte pro sebe. Během textovek buďte obezřetní, obzvlášť pokud vám intuice napovídá, že něco není v pořádku. Varovným signálem mohou být i přílišné lichotky či žadonění o rande.
Pozor si dejte i na náhlé změny chování. Zahrnuje vás protějšek po zprávách každý den láskou a zničehonic je odměřený, chladný nebo přichází s podivnými výmluvami? Zbystřete. Jakmile se rozhodnete pro setkání mimo virtuální svět, nescházejte se před vaším domem, i když by to pro vás bylo mnohem pohodlnější. Schůzku si nesjednávejte mimo civilizaci, ani k dotyčnému nesedejte do auta. Ideálním místem je restaurace, kavárna nebo třeba kino. Nevyvíjí se rande podle vašich představ? Nemáte z partnera/ky dobrý pocit? Rozlučte se.
Zdroj úvodní fotografie: Profimedia