Hudba na prvním místě / FONTAINES D.C. IT'S AMAZING TO BE YOUNG
Celý playlist
Ostatní

Bojíte se vycházet z domu nebo mluvit s lidmi? Zkontroluje, zda netrpíte fobií

Redakce
Agorafobie a sociální fobie jsou dnes velmi rozšířené úzkostné poruchy. Zatímco někdo s agorafobií nemusí být v krajním případě schopen opustit svůj dům, člověk se sociální fobií má zas problém při komunikaci s lidmi. Přečtěte si, jaké jsou příznaky těchto úzkostných poruch a zda se vás tento problém také netýká.
21. 03. 2022

pexels-cottonbro-6756548.jpg

Agorafobie

Lidé s těžkou formou agorafobie nemusí být schopni opustit svůj dům, zatímco lidé s mírnou agorafobií mohou bez problémů cestovat na krátké vzdálenosti. Fyzické příznaky se projevují obvykle tehdy, kdy se lidé s agorafobií ocitnou v situaci nebo prostředí, které jim nejsou příjemné a způsobují jim úzkost. Jedná se tedy třeba o neznámé prostředí mimo domov, otevřené prostranství, fronty, prostředky veřejné dopravy apod. Fyzické příznaky jsou poté velmi podobné jako při panickém záchvatu a mohou zahrnovat rychlý srdeční tep, zrychlené dýchání, návaly horka a pocení, nevolnost, bolest na hrudi, potíže s polykáním, průjem, chvění, závrať, zvonění v uších nebo pocit na omdlení. Kognitivní příznaky agorafobie jsou pocity nebo myšlenky, které mohou souviset s fyzickými příznaky. Mohou také zahrnovat pocit, že ztrácíte zdravý rozum, záchvaty paniky, při kterých se budete cítit trapně nebo hloupě, záchvaty paniky, při kterých se budete obávat o svůj život, pocity, že nemůžete z místa uniknout, pocity, že na vás lidé zírají nebo že nad sebou ztratíte kontrolu. Příznaky v chování a jeho změnách zahrnují především vyhýbání se situacím, které by mohly vést k záchvatům paniky. Jedná se právě o fronty, přeplněná místa, veřejná doprava, otevřená prostranství apod. Také můžete být příliš vázaní na svou domácnost, někteří lidé s agorafobií dokonce nejsou schopni svou domácnost opustit ani na krátkou dobu. Dalším příznakem může být neustálá potřeba být s někým, komu důvěřujete, ať už jdete kamkoliv. Také se můžete vyhýbat situacím, kdy musíte být daleko od domova. Někteří lidé jsou schopni svoji fobii potlačit a čelit nepříjemným situacím, pociťují však značný strach a úzkost.

pexels-andrew-neel-3132388.jpg

Psychologický test: Odpovězte na 4 otázky a zjistěte, jaký jste typ osobnosti a zda máte geniální myšlení

Sociální fobie

Sociální úzkostná porucha se někdy nazývá sociofobie nebo sociální fobie. Jedná se o dlouhodobý a zdrcující strach ze sociálních situací. U lidí se objevuje vcelku často, zejména v období dospívání. S přibývajícím věkem pak problémy často ustoupí, někdy však úzkost přebývá a může zásadně ovlivnit celý život. Při sociální úzkosti se nejedná o pouhou plachost nebo stydlivost před lidmi. Je to strach, který nemizí a ovlivňuje každodenní aktivity, sebevědomí, vztahy i pracovní nebo školní život. Mezi příznaky patří strach z běžných činností, jako je zahájení konverzace s druhými, telefonování, nakupování apod., vyhýbání se společenským aktivitám, neustálý pocit, že vaše jednání bude druhým připadat trapné, úzkostné pocity, pokud máte dělat věci, když vás ostatní pozorují, nadměrný strach z kritiky, vyhýbání se očnímu kontaktu nebo velmi nízké sebevědomí. Mezi fyzické příznaky pak patří záchvaty paniky, bušení srdce, třes, nevolnost, nadměrné pocení nebo červenání se.

pexels-gustavo-fring-4173239 (1).jpg

Nic nezanedbejte!

Pokud máte pocit, že máte příznaky agorafobie či sociální fobie, měli byste svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem. Zanedbávání úzkostných poruch může vést k rozvoji depresí, epizodám mdlob, myšlenkám na sebevraždu, nevysvětlitelné slabosti a dalším nepříjemným stavům.

Kam dál? Nejděsivější psychické poruchy: Syndrom oživlé mrtvoly, iluze zmenšujícího se penisu, touha po amputaci zdravých končetin a další podivnosti


Úvodní obrázek: Profimedia
Obrázky v textu: Pexels
Zdroje:
Healthline, MayoClinic



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM