Lidé s těžkou formou agorafobie nemusí být schopni opustit svůj dům, zatímco lidé s mírnou agorafobií mohou bez problémů cestovat na krátké vzdálenosti. Fyzické příznaky se projevují obvykle tehdy, kdy se lidé s agorafobií ocitnou v situaci nebo prostředí, které jim nejsou příjemné a způsobují jim úzkost. Jedná se tedy třeba o neznámé prostředí mimo domov, otevřené prostranství, fronty, prostředky veřejné dopravy apod. Fyzické příznaky jsou poté velmi podobné jako při panickém záchvatu a mohou zahrnovat rychlý srdeční tep, zrychlené dýchání, návaly horka a pocení, nevolnost, bolest na hrudi, potíže s polykáním, průjem, chvění, závrať, zvonění v uších nebo pocit na omdlení. Kognitivní příznaky agorafobie jsou pocity nebo myšlenky, které mohou souviset s fyzickými příznaky. Mohou také zahrnovat pocit, že ztrácíte zdravý rozum, záchvaty paniky, při kterých se budete cítit trapně nebo hloupě, záchvaty paniky, při kterých se budete obávat o svůj život, pocity, že nemůžete z místa uniknout, pocity, že na vás lidé zírají nebo že nad sebou ztratíte kontrolu. Příznaky v chování a jeho změnách zahrnují především vyhýbání se situacím, které by mohly vést k záchvatům paniky. Jedná se právě o fronty, přeplněná místa, veřejná doprava, otevřená prostranství apod. Také můžete být příliš vázaní na svou domácnost, někteří lidé s agorafobií dokonce nejsou schopni svou domácnost opustit ani na krátkou dobu. Dalším příznakem může být neustálá potřeba být s někým, komu důvěřujete, ať už jdete kamkoliv. Také se můžete vyhýbat situacím, kdy musíte být daleko od domova. Někteří lidé jsou schopni svoji fobii potlačit a čelit nepříjemným situacím, pociťují však značný strach a úzkost.
Sociální úzkostná porucha se někdy nazývá sociofobie nebo sociální fobie. Jedná se o dlouhodobý a zdrcující strach ze sociálních situací. U lidí se objevuje vcelku často, zejména v období dospívání. S přibývajícím věkem pak problémy často ustoupí, někdy však úzkost přebývá a může zásadně ovlivnit celý život. Při sociální úzkosti se nejedná o pouhou plachost nebo stydlivost před lidmi. Je to strach, který nemizí a ovlivňuje každodenní aktivity, sebevědomí, vztahy i pracovní nebo školní život. Mezi příznaky patří strach z běžných činností, jako je zahájení konverzace s druhými, telefonování, nakupování apod., vyhýbání se společenským aktivitám, neustálý pocit, že vaše jednání bude druhým připadat trapné, úzkostné pocity, pokud máte dělat věci, když vás ostatní pozorují, nadměrný strach z kritiky, vyhýbání se očnímu kontaktu nebo velmi nízké sebevědomí. Mezi fyzické příznaky pak patří záchvaty paniky, bušení srdce, třes, nevolnost, nadměrné pocení nebo červenání se.
Pokud máte pocit, že máte příznaky agorafobie či sociální fobie, měli byste svůj stav konzultovat se svým praktickým lékařem. Zanedbávání úzkostných poruch může vést k rozvoji depresí, epizodám mdlob, myšlenkám na sebevraždu, nevysvětlitelné slabosti a dalším nepříjemným stavům.
Úvodní obrázek: Profimedia
Obrázky v textu: Pexels
Zdroje: Healthline, MayoClinic