Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Takhle jsme cestovali na dovolenou před sametovou revolucí

Redakce
Cestování je dnes do jisté míry omezené, ale to není nic proti tomu, jaké problémy obnášely výjezdy do zahraničí za minulého režimu. Vyřizování dovolené tehdy bylo pro mnohé noční můrou, jelikož to znamenalo spoustu papírování, velkou dávku trpělivosti a pevné nervy. Co vše tehdy lidé museli absolvovat?
02. 08. 2021

Bez výjezdní doložky ani ránu

Výjezdní doložka byla zavedena v roce 1948 a k vycestování jste ji potřebovali až do prosince roku 1989. Do roku 1969 byl minulý režim poměrně "tolerantní" k cestám na Západ. Vstupenkou do západního světa byla tzv. výjezdní doložka, která se udělovala na základě pozvání osoby ze zahraničí nebo devizového příslibu. K získání devizového příslibu byl potřebný souhlas zaměstnavatele dané osoby a také souhlas banky, která vám posléze uvolnila určitý obnos peněz, který jste si mohli vzít na cestu s sebou. Pokud by banka zaujala nesouhlasné stanovisko, museli jste čekat rok na to, abyste si žádost podali znova. Muži ještě navíc museli dokládat souhlas od Vojenské správy. Získání výjezdní doložky nebyla žádná legrace, někteří lidé o ní žádali marně roky, a nikdy se jí nedočkali. Úřady tehdy měly rozsáhlé pravomoci, nemusely svá rozhodnutí nijak zdůvodňovat a odvolání nebylo možné podat. S nástupem normalizace v 70. letech se stalo cestování ještě obtížnějším. Doposud platné výjezdní doložky na Západ byly stornovány. Do zemí s volným bezvízovým cestováním se tehdy řadilo například východní Německo, Bulharsko a Maďarsko. I do ostatních zemí východního bloku jako byly například Polsko a Rumunsko, už bylo vycestování složitější.

800px-Vyjezdni_dolozka_1967.jpg

Slavné páry, které upadly v zapomnění: Tyto celebrity spolu opravdu kdysi chodily

Sami, nebo s cestovkou

Možná vás to překvapí, ale už tehdy bylo možné vycestovat nejenom "na vlastní pěst", ale také s cestovní kanceláří. Těch však v té době nebylo mnoho, mezi ty nejznámější patřila cestovní kancelář ČEDOK, která funguje dodnes, dále také CKM a Autoturist. Stejně jako dnes, i tehdy platilo, že dovolená s cestovní kanceláří znamenala větší pohodlí, vyřizování potřebných dokladů totiž měla na starost cestovní kancelář. Zatímco dnes vás cestovka rozhodně nebude držet na jednom místě a můžete si svou dovolenou přizpůsobit dle svých přání, kdysi jste na tuto možnost mohli zapomenout.


Ani po výjezdu nebylo vyhráno

I když už jste vyjeli, neměli jste vyhráno, vedle přísného posuzování účelu cesty totiž ještě ke všemu platila jasně daná celní pravidla, kdy se určité položky nesměly vyvážet, či dovážet. Typickým příkladem byl dovoz bot z NDR, který nebyl povolený. Celníci jich zabavovali velké množství. Každého po návratu čekala důkladná prohlídka a výjimkou nebyl ani výslech, kdy jste se museli zpovídat z toho, co jste navštívili, s kým jste se potkali a jaké kontakty jste navázali. Také si minulý režim chtěl být jistý, že se zase vrátíte zpátky, a tak bylo běžné, že jedno dítě zůstávalo doma jako záruka toho, že se z dovolené vrátíte zase pěkně zpátky. Byla to pojistka proti tomu, aby celá rodina nevyužila dovolenou jako záminku, jak utéct na Západ. Kdyby se přece jen stalo, že se někomu povedlo získat výjezdní doložku pro celou rodinu a utekl by tak na Západ, byl by mu po zjištění této skutečnosti zabaven celý majetek a v nepřítomnosti by ho odsoudili za "opuštění republiky".

Děti, které se narodily do zlaté kolébky


Úvodní fotografie: Profimedia
Foto v textu: Wikipedia Commons

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM