Dva z nejvznešenějších starověkých řeckých filozofů, Hippokratés (460 př. n. l. – 377 př. n. l) a Galén (129 n. l. – 200 n.l.),byli mezi prvními, kteří klasifikovali typy osobnosti u lidí podle 4 tělesných tekutin. Nadbytečné množství jedné z těchto „šťáv“ totiž určovalo charakter člověka. Mezi tyto šťávy patří žlutá žluč produkovaná slezinou, černá žluč produkovaná žlučníkem, krev produkovaná játry a hlen produkovaný plícemi. Ke každému typu osobnosti se ještě váže určitý živel. Každý člověk pochopitelně může nést rysy i několika typů osobností najednou. Častou kombinací bývá například sangvinik s nějakým dalším typem osobnosti.
Obrázek: Pexels
Pokud patříte mezi sangviniky, nejspíš jste přátelští a chodíte rádi mezi lidi. Máte rádi, když je kolem vás rušno, pokud se v práci nudíte, nejspíš je to způsobeno nedostatečnou komunikací s vašimi kolegy. Sangvinici jsou dobří ve skupinových sportech, obchodu, politice a také umí bavit své okolí. Sangvinici také většinou reagují přiměřeně, jelikož jsou přizpůsobivá a emočně vyrovnaní.
Obrázek: Pexels
Flegmatici rádi pomáhají lidem a často proto pracují v zaměstnáních, které se zaměřují na služby, jako je zdravotnictví nebo pohostinství. Flegmatiky jen tak něco nerozhodí, umí jít s proudem a v krizi dokážou skvěle reagovat, jelikož nejsou příliš emocionální a nevyděsí se snadno. Tento temperament je jako stvořený pro rutinní činnosti. Flegmatici se také vyhýbají jakémukoliv dramatu a teatrálním výstupům. Navenek mohou působit lhostejně, jelikož je dokážou rozrušit jen velmi silné podněty. Flegmatici nemají příliš velké životní ambice a požadavky, nemají rádi změny a ani nejsou příliš velkými příznivci pohybových aktivit.
Obrázek: Pexels
Jedná se o nejvzácnější temperament, obzvlášť u žen. Lidé, kteří spadají do této skupiny, jsou poháněni výsledky a příliš se neohlíží na okolí při snaze o jejich dosažení. Většina choleriků je sebevědomá, nezávislá a ráda pracuje spíš sama než ve skupině. Cholerikům také stačí minimum spánku, takže bývají mimořádně produktivní při dosahování svých cílů. K jejich negativním vlastnostem však patří silná výbušnost a sklon k agresi, která se těžko ovládá. Jednají často impulzivně, bývají panovační, egocentričtí a emočně labilní.
Obrázek: Pexels
Melancholici milují plánovaní a k práci přistupují pomalu, opatrně, ale velice pečlivě. Bývají proto často perfekcionisty. Tolik jim záleží na tom, aby jejich práce byla dokonalá, že se často zbytečně obávají, že si jejich okolí myslí, že svou práci neodvádí dobře. Z tohoto důvodu jsou melancholici často vážní a někdy jim chybí sebevědomí. Melancholici si berou kritiku příliš k srdci a potřebují zpětnou vazbu. Mívají sklon ke smutku a pesimismu, proto je u nich zvýšené riziko rozvoje depresí. Také jsou u nich časté hluboké myšlenky a vyšší inteligence.
Úvodní obrázek: Profimedia
Zdroj: ScienceDirect