Elitní česká policejní protiteroristická jednotka Útvar rychlého nasazení (ÚRN čili URNA) je nasazována při těch nejobtížnějších zákrocích. Svou profesionalitou a zkušenostmi je na úrovni nejznámějších speciálních jednotek, jako jsou francouzský GIGN nebo německá GSG 9.
Po roce 1989 se z Odboru zvláštního určení, který spadal pod SNB, stala na krátkou dobu Jednotka rychlého zásahu Federální policejní služby. O rok později byla jednotka přejmenována na dnešní Útvar rychlého nasazení Policie České Republiky. Jedná se o útvar s celostátní působností, ministr vnitra schvaluje na návrh náměstka policejního prezidenta vyslání útvaru na místo. Na místě již o případném zákroku a jeho způsobu rozhoduje velitel oprávněný nařídit zákrok, který je následně prováděn pod jednotným velením. Hned po roce 1989 bylo u Útvaru aplikováno množství výcvikových prvků, které byly používány speciálními jednotkami v západní Evropě, a také došlo ke změně výstroje a výzbroje příslušníků.
Ačkoliv primární náplní ÚRN jsou zásahy na území ČR, příslušníci útvaru jsou vycvičeni k plnění všech možných úkolů, v současné době je to například ochrana diplomatů v Iráku a Pákistánu. Mohou také pracovat v součinnosti s jinými speciálními jednotkami na území jiného státu, jako jsou například úkoly v rámci ST 6, což je mezinárodní policejní jednotka v rámci mise UNIMIK se sídlem v Kosovu spadající pod velení Organizace spojených národů. Nároky na každého člena ÚRN jsou mimořádně vysoké, a proto už samotné třífázové výběrové řízení je extrémně náročné. Po úspěšném splnění výběrového řízení je již přijatý nováček přidělen k výcvikové skupině, kde podstoupí výcvikový program pro nově přijaté příslušníky, popřípadě další specializaci jako potápěč, ženista nebo řidič. Po absolvování tohoto výcviku je nový člen přiřazen k jednotce, kde ale výcvik pokračuje dále. ÚRN udržuje styky s mnoha speciálními jednotkami v zahraničí, se kterými si navzájem vyměňují zkušenosti a provádějí společná cvičení.
O práci ÚRN není běžně příliš slyšet i kvůli tomu, že část činnosti probíhá v zahraničí nebo v utajení. Nejznámější případy, u kterých zasahoval ÚRN (a možná o tom ani nevíte), jsou například zadržení bosse ruské mafie v klubu U Holubů, záchranné práce při povodních v roce 1997 a 2002, zadržení bosse albánské mafie Dobrošiho, zadržení uprchlého vězně Kajínka, zásahy proti výrobcům a distributorům drog, překupníkům zbraní a trhavin nebo zadržení Davida Ratha. Útvar má díky svému špičkovému výcviku skutečně široké pole působnosti a díky svému úsilí má ve své činnosti stoprocentní úspěšnost.
Zdroje: YouTube
Zdroj fotografií: David Neff / Mafra / Profimedia a Profimedia