Krásnou ukázkou toho, jak lze lidský mozek ošálit, jsou optické iluze. Podívejte se na následující video a sami zhodnoťte, jak ho váš mozek zpracoval. Na video by se neměli dívat osoby trpící epilepsií nebo podobnými stavy!
Tuto iluzi vytvořil roku 2003 japonský webový designér Nobujuki Kayaharou a původně se jednalo o animaci formátu GIF, která zachycovala piruetu tanečnice. Celá iluze je pak tvořena nedostatkem vizuálních podnětů k hloubce. Mozek si tedy začne tvořit trojrozměrnou představu sám. Bylo zjištěno, že siluetu rotující baletky lidé častěji vidí otáčet se ve směru hodinových ručiček než proti. Podle online průzkumu mezi více než 1600 účastníky přibližně dvě třetiny pozorovatelů zpočátku vnímaly siluetu, jak se otáčí ve směru hodinových ručiček. Navíc tito pozorovatelé pak měli větší potíže představit si baletku, jak se otáčí do druhého směru. Pokud se to nedaří ani vám, podívejte se na video, kde po levé i pravé straně uvidíte, jak si váš mozek musí baletku představit, aby se otáčela do požadovaného směru.
Tato optická iluze byla a stále ještě je nesprávně uváděna jako test osobnosti, který má odhalit, která hemisféra vašeho mozku je dominantní. Pokud vidíte baletku, jak se otáčí doleva, údajně používáte více levou hemisféru. Pokud doprava, používáte více pravou hemisféru. Jenže ve skutečnosti jde podle studie, kterou provedli roku 2014 Byron Bernal, Magno Guillen a Juan Camilo Marquez z radiologického oddělení Miamské dětské nemocnice v Miami, o obyčejnou optickou iluzi, která je tvořena 2D animací a při troše cviku můžete směr otáčení baletky měnit, jelikož za přepínání směru je zodpovědná část pravého temenního laloku mozku. Autoři výzkumu vztahují tuto mozkovou činnost ke spontánním mozkovým výkyvům.
Pokud se vám iluze líbí, můžete ji zkusit vylepšit tím, že vedle obrazovky se spuštěným videem umístíte zrcadlo. Přirozeně budete nejspíš očekávat, že se obraz bude otáčet opačným směrem, to se však nemusí nutně stát a může dojít k paradoxní situaci, kdy se obě tanečnice budou točit stejným směrem! Zkuste tento pokus provést a nevzdávejte se hned po prvním pokusu.
Úvodní foto: Profimedia
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, procreo.jp, scienceblogs.com