John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. Jako teenager zažil rozmach skiffle, což je podžánr folkové hudby s vlivem jazzu a blues, který bývá hrán na podomácku vyrobených hudebních nástrojích. Hudbu miloval již od malička, takže není divu, že když mu bylo čerstvých patnáct, založil svojí vlastní kapelu Quarrymen, která se v roce 1960 přetransformovala v The Beatles.
Zpočátku měl v kapele vše na povel, tuto dominantní roli ale postupem času převzal Paul McCartney. Lennon byl charakterizován vzpurnou povahou a tvrdým vtipem v jeho hudbě, psaní, kresbách, filmu i rozhovorech. Jeho kreativita byla okolím vnímána nejen s nadšením, ale občas i s rozpaky. Toužil se prosadit i jako spisovatel, ale neměl k tomu od přírody úplně vlohy. V polovině 60. let mu vyšly dvě knihy In His Own Write a Spaniard In The Works, avšak šlo o sbírky nesmyslných spisů a perokreseb. Ty si i tak našly své fanoušky a čtenáře a jejich prodeje byly rekordní.
Tím, jak se stával stále populárnějším, zvyšovala se i jeho otevřenost k politickým záležitostem. Velmi otevřeně kritizoval zapojení Británie do nigerijské občanské války a její podporu USA ve válce ve Vietnamu. Své politické názory tak začal vkládat i do textů písní jeho domovské kapely. Počínaje písní All You Need Is Love z roku 1967 začaly být jeho písně přijímány jako hymny protiválečného hnutí a větší kontrakultury.
Protože o úspěších The Beatles bylo napsáno snad již vše, ponechme tuto etapu jeho života stranou, a soustřeďme se na dobu poté, co se skupina v roce 1970 rozpadla. Již v roce 1969 totiž s druhou manželkou Yoko Ono založil skupinu Plastic Ono Band a poté, co se Brouci rozešli, pokračoval jako sólový umělec a jako spolupracovník Yoko Ono, která byla jeho velkou múzou.
Hned z kraje roku 1970 John Lennon a Yoko Ono propadli primární terapii dr. Arthura Janova, ve které se mohl Lennon doslova vykřičet ze svých psychických problémů z dětství. Pod vlivem této terapie nahrál mezi zářím a říjnem tohoto roku své debutové sólové album John Lennon/Plastic Ono Band. Lennon na tomto albu představuje celou svou duši a vše co ho v té době tížilo. V písni Mother se vyrovnává se svým dětstvím, v písni God zpívá o konci The Beatles a jejich mýtu, ve skladbě Working Class Hero zase ukazuje svůj politický postoj. Svůj zájem o politiku, a především její kritiku, předvedl i v singlu Power To The People z března roku 1971. Téhož roku se s Lennonem potkal i Karel Gott.
Zásadní zlom přišel v září 1971, kdy vydal své druhé sólové album Imagine. Desku velmi oceňovala nejen odborná kritika, tak i posluchači. Z alba pochází proslulá titulní skladba, ve které Lennon nabádá k životu v míru a bratrství, bez majetku, států a náboženství. Nutno dodat, že odkaz songu Imagine žije i dnes a již léta patří k písním, které mají nejvíce oficiálních i neoficiálních coververzí.
Po vydání tohoto alba, za které zpěvák v rámci prodejů získal v Anglii zlato a v Americe dvojnásobnou platinu, se Lennon se svou manželkou Yoko Ono odstěhoval z Tittenhurst Parku ve Spojeném království a natrvalo se spolu usadili v USA. Tam se Lennon zpočátku věnoval více avantgardnímu umění, chlastu a politice, hudba šla spíše stranou. I přesto v roce 1972 vydal politické album Some Time in New York City. V roce 1973 následovalo album Mind Games, rok nato Walls And Bridges a v roce 1975 album Rock'n'Roll. Poté se mu narodil druhý syn Sean, stáhl se z veřejného života a s radostí přijal roli starajícího otce. A protože jablko nepadá daleko od stromu, také Sean se následně pokusil prosadit v hudební branži, a to jak sólově, tak i v rámci několika seskupení (mimo jiné i se svojí matkou Yoko). Podobné ambice měl i starší syn Julian, který pocházel z prvního manželství. Tomu se to vlastně na chvíli i povedlo – jeho největším komerčním úspěchem byla skladba Saltwater, která vyšla v létě roku 1991.
Rok 1980, bohužel poslední rok Johnova života, byl velmi pestrý. S Yoko Ono dokončil album Double Fantasy, které vyšlo 17. listopadu. Nikdo v té době netušil, že za necelý měsíc již nebude mezi živými – 8. prosince téhož roku byl totiž postřelen a následně zraněním podlehl. Písně (Just Like) Starting Over, Woman a Watching The Wheels po jeho smrti dosáhly vysokých pozic v hitparádách. Po jeho smrti ještě vyšlo v roce 1984 album Milk And Honey, které tvořily nedodělané písně z roku 1980.
Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu, když se vracel z nahrávacího studia. Před vchodem do newyorského nájemního domu The Dakota, kde s Yoko Ono a Seanem bydlel, ho těžce postřelil duševně nemocný člověk, kterému se při odjezdu do studia několik hodin předtím podepsal na své album Double Fantasy. Jahn a Yoko vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z limuzíny, která je přivezla ze studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal vrah zezadu "Pane Lennone!" Lennon se stihl sotva otočit, když na něj vrah pětkrát vystřelil. Hudebník stačil ještě vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem.
Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztratil vědomí. Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tedy krátce před 23. hodinou. Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné.
Mnohočetné střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny. To bylo příčinou ztráty asi 80 % krve, Lennon tak zemřel na hemoragický šok.
O Johnu Lennonovi se často mluví v přítomném čase, neb jeho (nejen) hudební odkaz funguje i dnes. Jako umělec, spisovatel nebo spoluautor měl Lennon v žebříčku Billboard Hot 100 26 singlů na první příčce (lépe je na tom jen Paul McCartney s 32 zápisy). Deska Double Fantasy, jeho nejprodávanější sólové album, získalo rok po jeho smrti cenu Grammy za album roku a jen o rok později mu na BRIT Awards posmrtně udělili cenu za mimořádný přínos hudbě.
V roce 2002 se Lennon v anketě BBC 100 největších Britů umístil na osmé příčce. Rolling Stone ho zařadil jako pátého největšího zpěváka všech dob a zahrnul ho jako sólového umělce do seznamu 100 největších umělců všech dob. V roce 1987 byl uveden do Songwriters Hall Of Fame a dokonce dvakrát byl uveden do Rock And Roll Hall Of Fame – v roce 1988 jako člen Beatles a jako sólový umělec v roce 1994.
Není proto divu, že i hudební vydavatelství jeho úspěšná alba vydává v rozsáhlých reedicích, které doplňuje mnoho raritního či doposud nevydaného materiálu. Jen v letošním roce vyšla rozsáhla reedice desky John Lennon/Plastic One Band a jen pár dní je na trhu i limitovaný vinyl alba Imagine, který dostal bílou barvu.
Foto: Yoko Ono Lennon / Universal Music
I přes výše popsané je John Lennon jednou z největších ikon 20. století. Jeho hudba i nadále inspiruje miliony lidí po celém světě, jeho nosiče se prodávají po milionech a jeho odkaz pomáhá udržovat i vdova Yoko Ono, které je dnes úctyhodných osmaosmdesát let. A to je rozhodně dobře!
Titulní foto: David Nutter / Yoko Ono Lennon / Universal Music
Foto v textu: Yoko Ono Lennon / Universal Music