Trendy Expres /
Celý playlist
Ostatní

Leguáni, kteří prší ze stromů. V Miami zažívají kvůli nadprůměrně chladnému počasí neobvyklý jev

Redakce
O neobvyklé přírodní jevy není poslední dobou na naší planetě nouze. A mezi ně patří také neobvykle chladné léto na Floridě v USA, kde v jednom z jejích nejznámějších měst - Miami zažívají nejchladnější období za posledních dvanáct let. A právě to má i své důsledky na místní přírodu. Jak se dotýká mrazivé počasí tamní fauny a flory a proč kvůli tomu dokonce padají leguáni ze stromů?
02. 02. 2022

Koncem ledna letošního roku v Miami meteorologové naměřili pouhých −3 °C. A to je na subtropické klima opravdu velmi málo. Není se proto čemu divit, že takto nízké a mrazivé teploty začaly mít svůj neblahý vliv také na tvory, kteří v Miami žijí. Nejhůře jsou na tom pravděpodobně leguáni, kterým zima opravdu nesvědčí. Co se to s nimi děje?

Kameny, které samy rostou a množí se: Najdete je v Rumunsku na místě s neobvyklým množstvím geologických záhad

Proč leguáni padají ze stromů

Nejvíce na kruté a mrazivé počasí na Floridě skutečně doplácejí nebozí leguánové. V době, kdy se maximální denní teploty pohybují okolo 10 °C a ty noční jsou pak pod bodem mrazu, tito teplomilní tvorové skutečně trpí. Není se tak čemu divit, že podle slov některých místních obyvatel „leguáni prší ze stromů“. A co se s nimi vlastně děje? ​"Leguáni jsou studenokrevní. Zpomalí nebo se přestanou hýbat, když teplota spadne pod deset stupňů. Mohou tedy padat ze stromů, ale nejsou mrtví," přišla Národní meteorologická stanice v Miami na twitteru s vysvětlením.

Leguáni tedy vlastně vypnou a přestávají se hýbat, protože kvůli chladu ztrácí sílu. Právě proto se pak neudrží ani na větvích. Zimní bouře, která se týká celého severovýchodu USA, tak nepříjemně zaskočila nejen jeho lidské, ale také zvířecí místní obyvatele. Podle vědců by ale ještěři měli naštěstí i chladné počasí přežít. Obdobná situace, kdy teploměry ukazovaly nula stupňů, totiž nastala v roce 2020, takže úplná neznámá to pro místní obyvatele není.

Zdroj: Youtube.com

Co jste o leguánech možná nevěděli

Jak již zde bylo řečeno, leguáni milují teplo a v zimě se necítí dobře, i když ji díky tomu, že jsou studenokrevní, dokáží přežít. Jejich domovinou jsou většinou subtropické a tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky, žijí také na Fidži, Galapágách, v Madagaskaru i v Karibiku. Mají takzvané třetí oko, které se nachází na temeni hlavy, podle toho se mu říká temenní oko. To sice nerozlišuje žádné detaily, ale umí rozeznávat například světlo a tmu. Leguánům však slouží především k dostatečné termoregulaci mezi jejich tělesnou teplotou a okolním prostředím. Největším leguánem je leguán černoocasý, původem ze Střední Ameriky a Mexika. Dokáže dorůst až 1,5 metru a patří mezi nejrychlejší ještěry, protože dokáže sprintovat rychlostí až 35 km za hodinu. Pozoruhodné, že?

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

Houževnatí tvorové v ohrožení?

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody patří tito překvapivě houževnatí tvorové mezi nejohroženější zvířecí druhy na planetě. Přitom jejich schopnost útěku před nepřáteli je obdivuhodná. V případě chycení jim totiž odpadne ocas od těla, aniž by se jim cokoliv stalo a mohli uniknout nebezpečnému predátorovi. Ten jim pak zase obvykle doroste, i když s velkou pravděpodobností trochu změní barvu na tmavší, ale také svůj původní tvar. Někdy se stane, že leguáni chovaní v zajetí jako domácí mazlíčci, oddělí ocas od těla při pocitu ohrožení, například z důvodu příliš malé klece nebo kvůli vyděšení. Pokud je tedy chcete mít doma, je třeba pořádně nastudovat a zajistit vše, co tito vzácní tvorové potřebují a respektovat všechny jejich potřeby, včetně velké klece nebo terária a dostatku tepla.

Zdroje: apnews.com, twitter.com/nwsmiami, neposlusnetlapky.cz

Zdroj videa: Youtube.com, Zdroj úvodní foto: Pixabay

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM