Oblíbený moderátor Libor Bouček se vrací do éteru. Rozšířil moderátorský tým rádia Expres FM, Před svým prvním vysíláním s Milošem Pokorným probrali rádiové začátky, nejmilejší pracovní příležitosti i spolupráci s Davidem Copperfieldem.
Libore, vítej na Expresu.
Děkuji mnohokrát za přivítání, je to jako kdybych včera odešel, všechno je úplně stejné, akorát vy vypadáte daleko lépe.
Expres FM letos slaví 20 let. Kdy jsi vůbec poprvé začal vysílat v rádiu?
Začal jsem někdy v roce 1999 na radiu Vox, kam jsem přišel jako osmnáctiletý kluk a rovnou do ranní show. Bohužel jsem zjistil, že ve chvíli, kdy v tom radiu Vox asi dva měsíce nikomu neplatili. Takže tam byla stávka moderátorů, já do ní vstoupil a vysílal ráno.
A kdy jsi přišel do Expresu?
v roce 2003, takže letos slavím 19 let. Ten pořad se jmenoval Musicism a šlo v podstatě o písničky na přání.
Touha vysílat v rádiu se pak poprvé dostavila kdy?
Třeba v deseti, jedenácti letech. Rádio má strašnou sílu a je to jediné médium, které posluchači můžou vnímat pasivně. A i když se bavíme o digitalizaci, tak to rádio vzbuzuje fantazii.
Jsi potřetí šťastně ženat a zároveň ses stal tátou. Co se u tebe změnilo?
Změnilo se to, že najednou má čas úplně jinou dimenzi. Netušil jsem, jak pracovně náročné to je. Bohudík náš syn je zdravý a právě teď online sleduji, jak je se svojí maminkou v letadle na cestě do Prahy. Jít do toho později, tak si to neumím představit, je to náročné, ale to asi vědí všichni rodiče.
Máš nějaký kontakt s Davidem Copperfieldem?
Myslím, že je pořád ve Vegas, naposledy jsem ho viděl v roce 2016. Je to obdivuhodné, ten člověk posledních 40 let jede, a do roku 2017 nechával zmizet třináct lidí denně. Až před třemi lety se objevil jeden Brit, který vyhrožoval, že to kouzlo prozradí.
Nechal tě nahlédnout pod pokličku svých triků?
To je zajímavá představa, ale je to velmi banální, ta show je obrovská, a když se připravuje, tak ty vidíš tu spoustu techniky a říkáš si, k čemu může sloužit. A nikdo ti nemusí nic zakazovat, protože ty jsi podepsal smlouvu a nic říkat nebudeš. Vůbec tě nenapadne, že bys něco prozrazoval.
Okoukal si od něj něco, třeba profesionální přístup?
Je neuvěřitelné, že když se zaměříte na detail jeho tváře, tak on neustále něco říkal, aniž by byl vytažený mikrofon. On kontinuálně během té show jede připomínky, co se nepodařilo, načasování hudby, prostě něco jako režisér. Takže každá show, ať už je kdekoliv, je okamžitě opravována a Davidovi záleží na tom, aby byla perfektní. A možná to jsem si odnesl, že ať už člověk moderuje pro deset nebo sto padesát lidí, tak by to neměl podcenit a být připravený. A to jsem viděl u Davida Coperfielda nebo Karla Gotta.
Jaké nejlepší, nejzásadnější nebo nejzajímavější akce jsi dělal, řekněme nejlepších pět?
Číslo 5 bude Česká Miss 2010, kde mi Jean-Claude Van Damme skopával flašku z hlavy. Byl to vlastně první přímý přenos, bylo mi devětadvacet a říkal jsem si, že to musím zvládnout, abych na sebe upozornil. Šel jsem do všeho, třeba jsem visel v deseti metrech nejištěný. Na 4. místo bych dal Českého slavíka 2011, tam jsem byl nadšený nejen z toho, že tam byl Josef Váňa, ale povedlo se tam dostat i Václava Neckáře, který dal naživo Půlnoční. Třetí pak budou Ceny Anděl, které jsme takřka bez peněz dělali v Lucerna Music Baru, viděl jsem tam jednotu hudební scény včele s Davidem Kollerem, Karlem Gottem nebo Petrem Maláskem. Navíc tam byla nádherná hudební složka v podobě pocty Radimu Hladíkovi. Dvojka bude Máme rádi Česko, ne z toho důvodu, že bych vzpomínal na jednotlivé díly, ale je to čistokrevná zábava, která se vysílá od roku 2013, kdy byla úplně jiná doba. To, že se ten pořad drží takhle dlouho, je důkaz toho, že nějaké svoje kvality má. Na první příčku je spousta kandidátů, ale já jí nechávám záměrně neobsazenou.
Myslíš si, že je reálné, aby nějaký český moderátor byl slavný i mimo naší republiku?
Je to absolutně nereálné. A to z toho hlediska, že nemáme jazyk. I když člověk může angličtinu jakkoliv vypilovat – a já si myslím, že ji nemám špatnou – tak v Londýně na první dobrou všichni poznají, že nejsi domácí. Možné je to jedině tak, že by člověk v cizině začal v osmnácti a vůbec by nebyl český moderátor, ale Londýňan nebo Pařížan narozený v Čechách.
Kdy jsi naposledy pracoval v rádiu?
Skončil jsem v polovině ledna roku 2020. V rádiu jsem byl více než 20 let kontinuálně. Hudebně jsem věrný posluchač a Expres FM mám hodně vysoko. Rádio, jako médium, je pro mně pořád silné a přežije úplně všechno.
A kdyby přišla nabídka od nějakého rádia, zvažoval bys ji?
Minimálně bych ji zvažoval. Bylo by fajn to zkusit. Podstatné je zjistit, jestli to člověk pořád umí.
Jakou dostal Libor Bouček nabídku od radia Expres FM? Jak ho vidí režisér Michael Čech a moderátorka Lucie Šilhánová? A jak podle něj vnímají české moderátory v zahraničí? Dozvíte se v našem podcastu.
Poprvé se začal pravidelně v rádiu i televizi objevovat v roce 1999. V rámci své letité kariéry se stal neobyčejně všestranným moderátorem, který zvládá zábavné televizní show, hudební galavečery, soutěže krásy, ale i zpravodajské či sportovní relace, největší sportovní podniky u nás i odborné konference. Moderoval televizní pořady jako Český slavík, Česká Miss, Pevnost Boyard nebo Nový den. Boučka si posluchači pamatují také z rádií Frekvence 1 či Evropa 2. Momentálně moderuje show Máme rádi Česko a Inkognito na Primě. Svůj hlas propůjčil mnoha postavám zahraničních filmů i seriálů, například Kapitánovi Amerika ve filmech Captain America a Avengers nebo Deadpoolovi.
Foto: Expres FM / Vašek Mašinda