Během něj z kosmodromu v západním Texasu vystřelila raketa New Shepard v rámci letu s označením NS-14, která do vesmíru vynesla vylepšenou kapsli, jež by mohla v budoucnu na své palubě nést vesmírné turisty. Blue Origin přitom tento test označil za jeden z posledních kroků předtím, než se tak skutečně stane. Během testu raketa vynesla kapsli do výšky 105 kilometrů nad zemský povrch, aby se od ní následně oddělila a začala klesat zpět.
Poté opět zažehla své systémy a ladným způsobem dosedla zpět na kosmodrom, což je schopnost, kterou zvládají i rakety Falcon od SpaceX. Pár minut nato se na nebi objevily také modročervené padáky, na kterých se do nedaleké pouště snesla i kapsle. Kdy se přesně s komerčním létáním začne a kolik to bude stát není jasné. Podle zdrojů CNBC má Blue Origin v plánu vynášet vesmírné turisty každých šest týdnů. Raketa New Shepard by měla být schopna vynést posádku do výšky přes 100 kilometrů, kde zažije stav beztíže a díky velkým proskleným částem kapsle se pokochá výhledem do nekonečného prostoru.
Ani Elon Musk neusíná na vavřínech. Jednou z posledních zpráv jsou nákupy SpaceX. Společnost totiž koupila dvě ropné plošiny od firmy Valaris, která se dostala do finančních problémů vedoucích k bankrotu. Musk ale neutratil 7 milionů dolarů za plošiny, aby těžil ropu a vyráběl vlastní palivo. Přestaví je na odpalovací plošiny pro své rakety. Podle oficiálního twitterového účtu aktuálně hledají inženýry a další pracovníky, kteří by plošiny přebudovali a potom provozovali. Jaké rakety odsud budou přesně létat? Opět nám trochu napoví Elonův Twitter: SpaceX buduje tyto plovoucí plošiny pro lety na Mars, měsíc a nadzvukové cestování kolem Země. Důvodem umístění odpalovacích plošin na širé moře je vysoká hlučnost lodě Starship. V budoucnu by SpaceX chtěla létat často a to by mohlo obyvatele okolí kosmodromu obtěžovat.
Foto: Profimedia.cz