Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Nic pro abstinenty: Písně, které vám pokazí Suchej únor

Redakce
Taky jste si, jako každý rok miliony dalších lidí, naordinovali Suchej únor? V tom případě pozor na následující písně, mohly by vám pokazit disciplínu.
10. 02. 2021


Metallica – Whisky In The Jar

Jedním z největších mainstreamových hitů americké thrash metalové legendy je písnička, která má zejména v kombinaci se svým videoklipem velmi nebezpečný potenciál. Autor článku si dobře vybavuje, jak bylo mezi známými na chatových mejdanech výslovně zakázáno tuto písničku pouštět z přehrávače, protože se její zásluhou i do té doby poklidnější večírek okamžitě zvrhl ve zvěřinec a z oken lítaly televize i nábytek. Že se nejedná o písničku od Metalliky je dobře známo, nicméně ve skutečnosti její autorství nepatří ani irské rockové skupiny Thin Lizzy, která její slavnou verzi nahrála v roce 1972.

Whisky In The Jar je ve skutečnosti irská lidovka, vyprávějící příběh loupežníka, jehož zradila jeho milá, čímž ho dohnala k lahvi. A kromě Thin Lizzy ji nahrála i celá řada dalších skupin jako The Dubliners, The Pogues a česky i kapela Greenhorns jako Whisky plnej džbán. Většina z nich si písničku upravila po svém. Verze Thin Lizzy je dnes vůbec nejznámější a je to právě ta, kterou přehrála Metallica (získala za ni i cenu Grammy), britpopoví Pulp nebo skotská skupina The Belle & Sebastian. Každopádně akutní chuť na panáka vyvolává v jakékoliv verzi.


The Champs – Tequila

Co nedokáže jediné správně zvolené slovo textu. Písnička Tequila, kterou složil mexický hudebník Chuck Rio (vlastním jménem Daniel Flores), nahrál ji se svojí skupinou The Champs a která obsahuje právě jediné slovo, tedy "tequila", dokázala zdolat první místo americké popové i R'n'B hitparády a existují desítky jejích známějších i méně známých coververzí, mezi nimiž jsou i taková esa jako Dizzy Gillespie, Perez Prado nebo George Benson.

Zajímavé je, že žádný zázračný úspěch od ní nikdo nečekal. The Champs ji natočili ve studiu jako ryzí jam session a improvizaci po skončení natáčení singlu Train To Nowhere, kdy už i část kapely odešla domů. Ten hrčivý saxík přitom ve skladbě nahrál sám Flores a byl to také on, kdo během skladby ve stoptimu přesně třikrát pronesl slovo "tequila". Písnička byla vydána jako B-strana singlu Train To Nowhere z roku 1957, ale žádný úspěch nezaznamenala až do té doby, kdy ji v éteru pustil jistý DJ jednoho rádia v Clevelandu. Následkem toho se dostala až právě na první místo Billboard Chart. A velký úspěch s ní před pár lety slavil i jeden mladý muž v soutěží America’s Got Talent. Tequila!


Kabát – Žízeň

Na skupině Kabát musí člověk ocenit jednu věc, jak jde v textech často k věci přímo bez zbytečných vytáček. Zatímco řada jiných textařů si musí pro to, že mají chuť se v písni napít, vymýšlet spoustu zdůvodnění, ať už že jsou šťastní, nešťastní, zamilování či nemilovaní, textař Kabátu, jímž je Milan Špalek, si s ničím takovým hlavu neláme. "Mám žízeň," řve bez vytáček Pepa Vojtek v refrénu uvedené písně a my můžeme dodat maximálně: "Ajajajajaj!"

Skladba Žízeň z druhého alba Kabátu s názvem Děvky ty to znaj (1993) je skutečně klasikou všech českých kaleb a troufáme si říct, že nikdo jiný než Kabát ani nemá nárok v této disciplíně zvítězit. Už proto, že písniček o alkoholu mají hned několik. Na stejné desce je ještě píseň Opilci v dějinách, jejíž text vypráví o tom, že za významnými milníky lidských dějin stál vždy někdo, kdo to přepískl s bumbáním. A také třeba hned na debutovém albu Kabátu Má ji motorovou z roku 1991 je roztomilá věc Moderní děvče, která začíná jako pofidérní odrhovačka s latino nádechem o klukovi, kterého holky nechtějí, abychom se pak v burácivém finále dozvěděli, že je to proto, že je "denně vožralej". Tohle prostě Kabáti umí jako nikdo jiný.

Krást se nemá. Ani pod vlivem: Velká hudební loupež


UB40 – Red Red Wine

Tohle je také případ písně, kterou znáte spíš v coververzi než v originále. V 80. letech ji totiž výrazně proslavila britská reggae skupina UB40, která ji zařadila v roce 1983 na své album předělávek Labours Of Love. Její úspěch však byl takový, že ji dodnes řada lidí považuje za jejich písničku. Baladu o "zlomeném srdci a víně rudém" však složil a nahrál americký hudebník Neil Diamond. Písnička sice určitý úspěch zaznamenala, ale jejímu provedení britskými UB40 se rozhodne nemohla rovnat.

Ta první místo hitparády zdolala v USA, Anglii, Irsku, Kanadě, v Holandsku a na Novém Zélandu. Nicméně UB40 si inspiraci nebrali přímo z originálu, ale z verzí, které ještě před nimi natočili (a do rytmu reggae převedli) britská ska skupina Jimmy James & The Vagabonds a zejména pak jamajský zpěvák Tony Tribe, na jehož poslechu UB40 vyrostli. Vtipné však je, že v klipu, který UB40 k písničce natočili, jejich frontman Eli Campbell nepije červené víno, ale teplé anglické pivko. Klasika.


Rihanna – Cheers (Drink To That)

Napsat písničku, která se stane pijáckou hymnou, je přáním řady hudebníků. Důvod je jasný: Když vypukne kalba, můžete si být jistí, že někoho napadne ji hodit do playlistu. Stejně uvažovala – a nijak se tím netají – i barbadoská zpěvačka Rihanna. Ta na svoji pátou desku Loud zařadila skladbu, jejíž název Cheers (Drink To That) se dá přeložit jako Na zdraví (Na to si připijme).

A protože od začátku věděla, že taková skladba potřebuje rockový břit, aby mezi alkoholové vyřvávačky zapadla, rozhodla se ji se svými spolupracovníky postavit na samplu už tehdy úspěšné skladby I'm With You od kolegyně Avril Lavigne. "Tuhle píseň miluju a z desky Loud je jedna z mých nejoblíbenějších. Když ji slyšíte, hned máte chuť jít na sklenku a nemůžete se dočkat víkendu," řekla Rihanna. Mezi její největší hity však rozhodně nepatří a vyjma Libanonu se na svět z první příčky hitparády nikde nepodívala.


Abstinence přináší štěstí. Šťastná sedmička: Songy na zahnání podzimní deprese



Tři sestry – Zelená

Stejně jako výše zmíněný Kabát i Tři sestry se tématu alkoholu ve svých textech věnují takřka s akademickou pečlivostí. A to hned od debutové desky Na kovárně, to je nářez, kterou pojmenovali podle své oblíbené hospody v Braníku. A dost výmluvný název měla i jejich druhá deska, pojmenovaná Alkáč je největší kocour, aneb několik písní o lásce. "Dám si sedm piv a jednu zelenou," zpívá se v refrénu jedné z nich, ačkoliv technicky vzato není tak úplně o alkoholu, ale o rozchodu, což jsou věci co spolu často dost úzce souvisí.

K písničce byl natočený i poměrně jednoduchý videoklip, ve kterém kapela s Fanánkem v čele chlastá v hospodě. A pokud se budete dobře dívat, tak vám asi dojde, že ta femme fatale, která po těch vožungrech pořád tak tajemně pokukuje a nakonec se k nim v kalení s úsměvem přidá, je mladičká Adéla Gondíková.


Jak jste na tom s pitím? Otestujte se na Suchejunor.cz



Oasis – Cigarettes & Alcohol

Cigára a alkohol, to je něco, co k sobě patří stejně neodmyslitelně jako Křemílek s Vochomůrkou, Voskovec s Werichem nebo Eva s Adolfem. A taky je to dvojice, kterou do názvu jedné z nejlepších písní svého debutového alba Definitely Maybe v roce 1994 vetkla britpopová kapela Oasis. Zatímco ostatní singly tohoto alba se v textech dotýkaly spíš užívání psychedelik, Cigarettes & Alcohol jsou poměrně přímočarými viděním světa britské pracující třídy, z níž bratři Gallagherové i jejich spoluhráči pocházejí, coby území, kde jsou cigarety a alkohol největším povyražením, ale i lékem na bolesti duše.

"Stojí to za to hledat si vůbec práci, když nestojí za to pro někoho pracovat?" ptá se mimo jiné v písni Liam Gallagher. Není divu, že píseň mezi britskou mládeží 90. let, kdy v Downing Street 10 úřadoval šéf konzervativní strany a nástupce Margaret Thatcher, ministerský předseda John Major, zarezonovala. A pokud vám ten úvodní kytarový riff z této skladby zní povědomě, máte pravdu. Noel Gallagher se k němu nechal přiznaně inspirovat skladbou Get It On britských glam rockových bohů 70. let T.Rex. Současně je to jedna z mála písniček Oasis, která stojí na kostře klasické bluesové "dvanáctky" a mnohem spíše tak připomíná tvorbu The Rolling Stones než The Beatles, k jejichž odkazu se Oasis vždy hlásili nejvíce.


Waldemar Matuška – Slavíci z Madridu

Jo, Walda, to byl taky bohém. A asi nikdo by píseň Slavíci z Madridu, natočenou v roce 1968, nenazpíval s takovým furiantstvím, jako právě on. A jelikož se jedná o jednu z dodnes nejpopulárnějších písní Waldemara Matušky, poměrně málo se u nás ví, že – jako u valné části tehdejšího českého popu – se jedná o coververzi zahraniční písně. Jejím autorem je dodnes žijící, jedenadevadesátiletý (!) francouzský zpěvák a skladatel Hugues Aufray, který do svých písní čerpal inspiraci ze španělského, francouzského, ale i latinskoamerického folklóru a byl vůbec prvním frankofonním zpěvákem, který přezpíval písně Boba Dylana (třeba Knockin' On Heaven's Door).

To on v roce 1965 složil a nahrál píseň Le rossignol anglais (tedy Angličtí slavíci), kterou o tři roky později v českém textu Ivo Fischera nazpíval Waldemar Matuška. A tato píseň vyšla coby B-strana Matuškova dalšího velkého hitu, písně Sbohem lásko. "Žízeň je veliká život mi utíká, nechte mě příjemně snít, ve stínu pod fíky poslouchat slavíky, zpívat si s nima a pít," zpívá se v refrénu písně a vám se před očima vybavuje orosená karafa s vínem, po níž stačí sáhnout a rozlévat do sklenic. Možná i proto – a také díky nádechu západního světa v textu – Slavíci z Madridu v tehdejším Československu doslova zlidověli a v pozdějších letech se dostaly mezi zlatý fond prakticky každého táborového zpěvníku. O-lé!


Dead Kennedys – Too Drunk To Fuck

Asi jsme se do té situace někdy dostali každý, ale většina z nás se tím spíš raději nechlubí. Tedy stavem, kdy následkem požití nadměrného množství alkoholu člověk není schopen sexuálního aktu. Právě o této zkušenosti však americká punková legenda Dead Kennedys napsala jeden ze svých největších hitů, skladbu Too Drunk To Fuck. Dokonce se jedná o jedinou skladbu, se kterou v roce 1981 dosáhli na vrchol britské nezávislé hitparády. A to navzdory faktu, že kvůli slovu "fuck" v názvu některé obchody s gramodeskami odmítly singl vystavit a skladba měla zákaz na britském BBC Radio 1. Přesto se jedná o historicky první skladbu s tímto slovem v názvu, která se dostala až do britské oficiální Top 40 (nejvýš byla na 36. místě).

Velkého úspěchu a poměrně nečekaného druhého života se pak dočkala v nultých letech v podání francouzské skupiny Nouvelle Vague, která svůj repertoár postavila na tom, že přebírá klasické punkové a novovlnné kousky a obléká je do kabátku z plážové bossa novy. Jejich verze písně se dostala i do slavného dvojfilmu Grindhouse režisérů Roberta Rodrigueze a Quentina Tarantina a to do scény se znásilněním. Práva na to tvůrcům filmů prodali přímo členové kapely, s čímž ale ostře nesouhlasil jejich frontman Jello Biafra, který to komentoval slovy, že "někteří lidi udělají pro peníze cokoliv". Na to konto ho zbylí členové vyzvali, aby nemoralizoval a dal svůj podíl, který mu automaticky připadl taky, na charitu. Zda to však opravdu udělal, nevíme.


The Doors – Alabama Song (Whisky Bar)

"Ukaž mi cestu do nejbližší nálevny whisky a neptej se proč," zpíval Jim Morrison v jedné z nejslavnějších písní legendární kapely The Doors. Mnoho jejich dnešních fanoušků ale neví, že The Doors nejsou jejími autory, ačkoliv už sama hudba, která odkazuje na vaudeville počátku 20. století, leccos napovídá. Ve skutečnosti je autorem písně německý skladatel Kurt Weil a původní, německý, text k ní napsal Bertold Brecht.

Do angličtiny tuto píseň z roku 1925 později přeložila Brechtova blízká spolupracovnice Elizabeth Hauptman o dva roky později do Brechtovy hry Little Mahagony. The Doors si melodii písně v roce 1966 trochu upravili a Jim Morrison lehce zasáhl i do jejího textu, přičemž do něj v dalších slokách přidal slova "show me the way to the next little girl" ("ukaž mi cestu k další holčičce"), později to však pro jistotu změnil na "pretty girl" ("hezké holce"). Nicméně svoji verzi, i když možná ne tolik obecně známou, nahrál v roce 1979 i další velký fanda Bertolda Brechta, anglický hudebník David Bowie. Nejslavnější už ale patrně navždy zůstane ta od The Doors.




Foto: Jiří Hadač / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM