Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Padouch kaskadér: Unesl letadlo a s výkupným z něj vyskočil padákem. FBI po něm neúspěšně pátrá už 51 let

Avatar photo Václav Šilpoch
24. 11. 2022

Je 24. listopadu 1971, den před Díkuvzdáním. Letiště v Portlandu ve státě Oregon je plné cestujících, kteří se na svátky chtějí dostat ke svým rodinám. K přepážce společnosti Northwest Orient Airlines přistupuje neznámý muž a kupuje letenku na jméno Dan Cooper. O pár desítek minut později unáší let číslo 305 směřující z Portlandu do Seattlu ve státě Washington. Později i s výkupným z letadla vyskakuje. Americký úřad pro vyšetřování okamžitě spouští rozsáhlou pátrací akci, únosce se jim však nikdy nepodaří ztotožnit, natož dopadnout. Tak začala jedna z největších záhad v historii FBI, která dodnes čeká na vyřešení.  

Podle popisu svědků nebyl Cooper nějak zvlášť nápadný, vypadal jako obyčejný obchodní cestující, na sobě měl oblek, bílou košili a černou kravatu. Byl to muž kolem čtyřicítky, vysoký zhruba 180 cm, při koupi letenky, za kterou zaplatil 20 dolarů v hotovosti, uvedl falešné jméno Dan Cooper (později bylo v médiích chybně uvedeno a dále přejímáno jméno D. B. Cooper). 

Velká říjnová revoluce: Nástup bolševiků byl tak hladký, že si propaganda musela hrdinný boj přibarvit

Václav Šilpoch / 07. 11. 2022

Dráty, červené válečky a baterie

Na palubě letadla si objednal bourbon se sodou a krátce po startu předal letušce lístek, na kterém bylo napsáno, že má v kufříku ukrytou bombu. Zaskočenou letušku dokonce nechal do kufříku nahlédnout. Byly v něm dráty, které se zdály připojené k červeným válečkům a baterii. Následně letušce nadiktoval další vzkaz, ta si ho zapsala a zamířila s ním za kapitánem letadla. Cooper požadoval 200 tisíc dolarů v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a čtyři padáky.

Ve chvíli, kdy letadlo přistávalo v Seattlu, už na letišti čekaly policejní jednotky. Poté, co mu úřady doručily požadované výkupné a padáky, propustil Cooper všech 36 cestujících, trval však na tom, aby na palubě zůstali oba piloti, palubní inženýr a letuška. Po doplnění paliva dal pilotům pokyn, aby zamířili směrem na Mexico City. Také velmi specificky požadoval, aby se piloti drželi ve výšce nepřesahující 3 000 metrů a rychlost nepřekročila 370 km/h.

Kolem osmé hodiny večerní, když se letadlo nacházelo někde mezi Seattlem a městem Reno v Nevadě, nejpravděpodobněji poblíž městečka Ariel ve státě Washington, se Cooper nepozorovaně vytratil, spustil schůdky a z letadla vyskočil. Pilotům se naštěstí podařilo bezpečně přistát a nikdo z posádky nebyl zraněn. Cooper však beze stopy zmizel.

Kresba FBI ukazuje, jak by mohl Cooper stárnout

Bezvýsledné vyšetřování

FBI už během letu rozjela vyšetřování, které se stalo jedním z nejrozsáhlejších v její historii, nazvala ho NORJAK (zkratka pro Nothwest Hijacking, tedy únos na severozápadě). Zpočátku se agentura domnívala, že byl Cooper zkušený parašutista, který dobře znal oblast, ve které se rozhodl z letadla vyskočit. Spekulovalo se, že sloužil v armádě, možná jako výsadkář. Vzhledem k tomu, za jak nebezpečných podmínek byl seskok proveden, došla agentura k názoru, že by se k němu žádný zkušený parašutista neodhodlal.

Následné vyšetřování trvalo mnoho let. Do konce roku 1976 FBI prověřila více než 800 podezřelých osob, u absolutní většiny se podezření povedlo vyloučit. Mezi nejžhavější podezřelé podle FBI patřil Richard Floyd McCoy, který byl o několik měsíců později zatčen za podobný únos. Neodpovídal však popisu poskytnutém letuškami i jiné detaily ho jako podezřelého vyloučily. McCoy nakonec z výkonu trestu uprchl a byl zabit při přestřelce s policií.

Vyšetřování FBI skončilo bez jakéhokoliv hmatatelného výsledku. Vyšetřovatelé již od první chvíle operovali s možností, že Cooper seskok nepřežil. Ve výšce, ve které vyskočil, vanul silný a ledový vítr. Seskok proběhl již za tmy, padák nebylo možné řídit a Cooper vyskočil nad hustě zalesněnou oblastí, navíc byl v oblasti členitý terén, ve kterém bylo obtížné se pohybovat a orientovat i během dne, natož v noci.

Novodobý Robin Hood

Vyšetřování bylo dlouhá léta bezvýsledné, až v roce 1980 došlo k posunu. Severně od Portlandu byl nalezen rozpadající se balíček s 5 800 dolary. Balíček byl zakopán na břehu řeky Columbia přibližně 32 km od Arielu. Celá suma se skládala z dvacetidolarových bankovek, díky jejich sériovým číslům bylo prokázáno, že se jedná o peníze, které byly součástí výkupného, se kterým Cooper vyskočil z letadla.

To byla ale poslední solidní stopa, kterou vyšetřovatelé získali. FBI tak v roce 2016 vyšetřování ukončila bez výsledku. Postava „slušného“ únosce přitahovala pozornost veřejnosti. Mnozí ho považovali za novodobého Robina Hooda. Ačkoli se dodnes případu věnují soukromě desítky osob a existuje bezpočet hypotéz, co se s Cooperem a zbytkem výkupného stalo, pravá totožnost a osud únosce zůstávají dodnes nevyřešenou záhadou.

Prokletí rodu Kennedyů: Buď nepřirozená smrt, nebo dlouhověkost. Kdo zemřel následkem atentátu či drog a kdo dostal infarkt ve fitku

Martina Hoblová / 22. 11. 2022

Hudba by bez něj nebyla stejná: Svatý grál všech djů slaví 50 let

Radek Honc / 03. 11. 2022

Zdroje: fbi.govbritannica.com
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM