Oficiální údaje dle statistik ukazují, že první tři země na světě, kde se lidé dožívají nejvyššího věku, jsou Monacké knížectví, Japonsko a Singapur. Jedná se o místa, kde obyvatelé mají vysokou kvalitu života a důležitý prvek zde hraje zdravé stravování.
V médiích často nacházíme označení "superpotraviny" – potraviny s tak vysokou nutriční hodnotou, že jsou považovány za dietní superhrdiny.
Odborníci na výživu často pojem "superpotraviny" odmítají a označují ho jako módní slovo, které může ovlivnit lidi, aby kladli příliš vysoká očekávání na omezený sortiment potravin. Zdraví a dobrou postavu ve skutečnosti vyžaduje vyvážená strava, zdravý životní styl a více úsilí než jen jíst pět dní "superpotraviny".
Edamame neboli čerstvé sójové boby byly po generace součástí asijské kuchyně, ale v poslední době si získávají popularitu také na západní frontě. Sójové boby se často podávají samostatně uvařené se solí, ale přidávají se také do pestré škály pokrmů, od polévek až po jídla na bázi rýže.
Edamame jsou bohaté na dva typy zdrojů soflavonů, zejména genistein a daidzein. Studie z Medical News Today zjistila, že genistein by mohl být použit ke zlepšení léčby při rakovině prsu.
Sójové boby rovněž obsahují nemalé množství isoflavonů. Je známo, že isoflavony mají protizánětlivé, antioxidační , protirakovinové a antimikrobiální vlastnosti.
Tofu se často objevuje v typických východoasijských pokrmech; může být smažené, pečené nebo vařené (například v polévkách).
Jako sójový produkt je bohatý na isoflavony, jejichž přínosy pro zdraví jsme popsali výše; je také dobrým zdrojem bílkovin a obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje k syntéze bílkovin.
Kromě toho je také bohatý na minerály, které naše těla potřebuje, aby naše zuby a kosti byly silné a zdravé a aby měly z čeho čerpat energii. Tofu je zdrojem vápníku, železa, manganu, selenu, fosforu, hořčíku, zinku a mědi.
Tato běžná kulinářská přísada, nejlépe známá ve své oranžové odrůdě, se skvěle doporučuje pro vysoký obsah beta-karotenu, pigmentu a karotenoidu, který dodává této kořenové zelenině barvu.
Beta-karoten může naše tělo přeměnit na vitamin A. Jedná se o důvěryhodný zdroj, který je podle National Institutes of Health (NIH) "zapojen do imunitní funkce, reprodukce a buněčné komunikace". Naše těla si nedokážou sama vyrobit vitamin A, a proto musí pocházet z naší stravy.
Beta-karoten je také antioxidant, který může chránit buňky v našem těle před stárnutím způsobeným volnými radikály.
Dalším důležitým druhem potravin na našem seznamu je křupavá zelenina – známá také jako "zelenina Brassica" – která zahrnuje širokou škálu zelených potravin, jako je zelí, brokolice, růžičková kapusta, květák, nebo ředkvička.
Tato zelenina se může pochlubit obzvláště bohatým obsahem živin, včetně mnoha vitamínů (C, E, K a kyseliny listové ), minerálů ( draslík , vápník a selen ) a karotenoidů (lutein, beta-karoten a zeaxanthin).
Křupavá zelenina také obsahuje glukosinoláty, látky, které těmto zeleným dávají charakteristickou štiplavou chuť. Bylo zjištěno, že tyto látky mají různé zdravotní výhody .
Zdá se, že některé glukosinoláty regulují stres a zánětlivé reakce těla!
Dobrou alternativou pro bílkoviny jsou ryby a zejména losos, který poskytuje mnoho výživových výhod. Losos je nabitý bílkovinami a obsahuje také spoustu omega-3 mastných kyselin, o nichž se říká, že jsou prospěšné pro zrak! Výzkum prokázal, že omega-3 nás chrání proti syndromu suchého oka, který se vyznačuje nedostatečným mazáním očí, což může vést k bolestivosti a rozmazanému vidění.
Omega-3 mastné kyseliny jsou navíc spojovány se zdravím mozku a výzkum naznačuje, že mohou zabránit poruchám paměti spojenému se stárnutím.
Losos má také vysoký obsah draslíku a podle nové studie může draslík zabránit vzniku srdečních onemocnění.
Navíc je tento druh ryb bohatý na minerály selen, který přispívá ke zdraví štítné žlázy.
Studie: Medical News Today
Zdroj: Unsplash.com