Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Co mají společného ombudsman Křeček a Barbra Streisand? Pustili se do nerovného souboje s internetem

Avatar photo Iva Růžičková
29. 09. 2022

Rčení „Kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil“ se ocitlo mezi stovkami komentářů na facebookové zdi ombudsmana České republiky Stanislava Křečka. Stát se v tomto smyslu hvězdou internetu však evidentně nebylo jeho úmyslem, jelikož tamtéž sdělil, že v této věci hodlá kontaktovat policii.

Co se přesně stalo a co má český ombudsman společné s americkou hvězdou Barbrou Streisand?

Fenomén Love Island: Parta hezkých lidí u bazénu, ale nic víc

Andrea Machajdíková / 27. 09. 2022

President jako premiér

Na jeho profilu se v neděli v noci kolem půl jedné objevil podivný příspěvek komentující projev jakéhosi presidenta (aktuálně měl ale projev premiér ČR), který budil dojem silné nepříčetnosti pisatele. V tu chvíli však nespali ani jiní lidé (zejména novináři) a po sociálních sítích začal kolovat screenshot příspěvku, který následně zmizel. Majitel profilu v dalším postu ujišťuje veřejnost, že jde o fake a rozhodně není autorem vyšinutého textu, který by se dal shrnout jako: Pan president mi svým projevem připomněl pohádku o vlcích, kteří měli přijít, ale nepřišli. Přimíchejte hodně překlepů, pravopisných chyb a záměn, a kulajda je hotová.

Vypadá to, že se ombudsmanovi Křečkovi někdo vloupal v noci do bytu a usedl k jeho počítači, popřípadě se nepozorovaně zmocnil jeho mobilního telefonu, možná dokonce z pohodlí domova hacknul lstivě jeho profil, aby poškodil jeho dobré jméno. Vývoj situace můžeme bedlivě sledovat a dohadovat se mezitím, jaká je pravda.

Streisand efekt

V přímém přenosu se tak dozvídáme, co je to takzvaný Streisand efekt. Tento efekt, pojmenovaný po slavné zpěvačce a herečce, funguje tak, že chce-li někdo něco zakrýt nebo popřít, přitahuje to pozornost natolik, že výsledek je zcela opačný. Právě Barbra Streisand se snažila v roce 2003 o vyřazení letecky pořízené fotografie svého „skromného“ sídla na Malibu z veřejně přístupné databáze. Šlo o dokumentární sérii 12 tisíc snímků kalifornských břehů podléhajících erozi, které pořídil fotograf Kenneth Adelman. Barbra neúspěšně žalovala autora i server Pictopia.com s tím, že bylo narušeno její soukromí. A to neměla dělat. Návštěvnost stránky stoupla na 420 tisíc měsíčně. Nutno podotknout, že do soudního sporu fotografie zaznamenala šest stažení, z čehož dvě měli na svědomí Barbřini právníci. Možná kdyby neměla tak velký barák, že je na snímku z letadla více než nepřehlédnutelný, měla by pokoj.

Na snímku vidíte erodované pobřeží a skromný příbytek Barbry Streisand. Foto: Kenneth & Gabrielle Adelman, California Coastal Records Project, www.californiacoastline.org

Žít Brno

Podobnou zkušenost učinili i v Brně v roce 2014. Na tehdejší facebookové stránce Žít Brno kvetly a bavily národ příspěvky ironizující rozhodnutí magistrátu, dokud tento nedocílil jejího smazání. Autoři neváhali založit okamžitě činnost na stránce Žít Brno RIP, která do pár dní nasbírala 17 tisíc původních sledujících, a její popularita dále stoupala s výsledkem, který známe: Iniciativa Žít Brno se etablovala jako politické hnutí, které v následujících volbách uspělo ve volbách do zastupitelstva na třetím místě. Jak to bylo dál, je však už jiná pohádka.

Riziko napadení viry, narušení soukromí a ochrany našich dat je vážný problém. Proto bude jen dobře, jestliže se k problému Stanislava Křečka postaví vyšetřovatelé Policie ČR čelem.

Bába pod kořenem, pražský Aragorn a kultovní svatba Jiřího Káry: Připomeňte si legendy z hlubin internetu

Carlito Brigante / 18. 08. 2022

Flákanec, pasy nebo kanál komunistickej: Nejvtipnější momenty české politiky

Lukáš Moravec / 08. 08. 2022

Úvodní foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM