Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Příslušníci LGBTQ+ komunity mají strach. V případě ruské okupace jim hrozí čistka

Redakce
Datum 24. 2. 2022 se navždy zapíše do historie. Toho rána odstartovala ruská invaze na Ukrajinu a bohužel ani po děsivých třech týdnech válka nekončí. Ruský agresor nesmí vyhrát, jinak lidé na Ukrajině přijdou o všechno. Strach má i zdejší LGBTQ+ komunita. V případě ruské okupace ji čeká čistka.
20. 03. 2022

Ruský režim se vůči předsudkům LGBTQ+ komunity netají. Zákon o homosexuální propagandě zakazuje veškeré diskuze. Spojené státy americké informovaly OSN ještě před začátkem válečného konfliktu o tom, že Rusko má seznam novinářů, aktivistů a zastánců práv homosexuálů, které považuje za disidenty, a jestliže nad Ukrajinou převezme kontrolu, hrozí jim smrt či nedobrovolný odchod do "tábora".

Čtěte také: Rodinu mám v Charkově. Nemůžu spát a bojím se o své blízké, říká Christina

Místo flitrů maskáče

Obavy o holý život a strach z perzekuce donutily v prvních dnech Putinovy války mnoho ukrajinských příslušníků skupiny LGBTQ+ promazat fotky i profily na sociálních sítích i seznamovacích aplikacích. Ne všichni se ale rozhodli zahladit stopy o vlastní identitě. Někteří odvážlivci vyměnili svůj drag look za maskáčový komplet a vyrazili bránit vlast. Stejně jako mladík na fotografii, kterou sdílela Ukrajina na svém oficiálním instagramovém profilu @ukraine.ua.

Tábor smrti

O zločinech proti lidskosti existují otřesná svědectví z nedávné minulosti. V roce 2017 uvěznily státní orgány stovku mužů z Čečenska, které je součástí ruské federace. A to pouze na základě domněnek o jejich sexuální orientaci. V ústavech připomínající koncentrační tábory docházelo nejen k hladovění, ale také k mučení a popravám.

Strach z budoucnosti

Podobného scénáře se teď děsí i šestadvacetiletý Vlad Shast. "LGBTQ+ komunita na Ukrajině je v případě vítězství Ruska v obrovském nebezpečí," svěřil se ukrajinský queer performer magazínu Forbes. "Pokud Rusko vyhraje, nebude žádná svoboda, žádná možnost být sám sebou, žádná práva pro menšinové komunity," pokračuje s nejčernější předpovědí.

Předsudky ve společnosti

Lidé LGBTQ+ to na Ukrajině neměli jednoduché ani před válkou. K tolerantní společnosti, kterou znáte ze západu, měl soused Slovenska ještě daleko. Ačkoliv zde občas panovala homofobní nálada a předsudky, oproti jiným zemím, jako je například Rusko, Bělorusko či Kazachstán, to byl jen slabý odvar. Zástupci LGBTQ+ našli na Ukrajině útočiště i svobodu projevu. O svá práva mohli otevřeně bojovat, pořádali známé Pride pochody a nejrůznější protesty.

Kam dál? Sam Brinton a ti druzí aneb Koho se snažili "vyléčit" z homosexuality konverzní terapií

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM