Není to tak dávno, co byla homosexualita definitivně vyškrtnuta z klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace. Od té chvíle si datum 17. května 1990 každoročně připomínáme jako Mezinárodní den boje proti homofobii a od roku 2007 i transfobie. Jenže neoslavují všude. V mnohých státech přetrvává hluboká diskriminace a ani za zavřenými dveřmi nepřipadá stejnopohlavní vztah v úvahu. Plánujete dovolenou? Přečtěte si, kam nejezdit, pokud nechcete skončit v poutech.
Vášniví cestovatelé Asher a Lyric Fergussonovi žijí sice v heterosexuálním svazku, ale protože se zajímají o queer turistiku, sestavují žebříčky zemí, které jsou pro osoby z LGBTQ+ komunity přátelským útočištěm, i těch, co kvůli vysokému riziku nestojí za návštěvu. Které destinace mají letos nejhorší pověst?
Nejhomofobnějším prostředím na zeměkouli je stát na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Homosexuální styk v Bruneji se dřív sice trestal odnětím svobody, od roku 2019 však vešel v platnost nový trestní zákoník. Podle islámského práva šaría se za tento přečin ukládá trest smrti, a to ukamenováním. Přestože platí pro muslimy, jakmile přijedete na návštěvu, je třeba ctít místní zákony. Mimochodem za krádež vám tu hrozí amputace končetiny.
Nigérie sice nepatří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace, ale ze seznamu ji vynechat nemůžeme. I zde se můžete coby homosexuální muslim dočkat smrti ukamenováním. Častější je ovšem čtrnáctiletý pobyt za mřížemi. A pozor, o LGBTQ+ tématech se tu nemůže ani mluvit.
Zatímco lesby se v Kuvajtu obávat nemusí, gayové tolerováni nejsou. Homosexuální styk či vztah dvou mužů je zkrátka ilegální, a pokud to nebudete respektovat, čeká vás vězení či tučná pokuta.
Na Blízkém východě porozumění nečekejte. Homosexualitu i crossdressing, tedy oblékání se do oděvu, který přísluší opačnému pohlaví, je pro místní lid tabu. Za podobnou provokaci si můžete vysloužit vyhoštění ze země, sto ran bičem i trest smrti.
Společenský postoj pro LGBTQ+ komunitu není příznivý ani v Malajsii. Diskriminace je cítit ze všech koutů země, ostatně za homosexuální styk můžete skončit ve vězení až na dvacet let. Výjimkou není ani bičování či peněžitá pokuta.
Úvodní foto: Profimedia