Když manželé z Nebrasky Sarah Heller a Chris Eidam zjistili na ultrazvuku ve 24. týdnu těhotenství, že jejich dítě má oboustranný rozštěp rtu a patra, lékaři jim doporučili přerušit těhotenství. Manželé však potrat odmítli a místo toho se rozhodli dítě i s touto vadou přivítat ve svém životě. Sarah se také rozhodla, že využije této příležitosti ke vzdělávání lidí a změně jejich pohledu na miminka s rozštěpem rtů. Své fotky z ultrazvuku proto hrdě vystavovala na sociálních sítích, přestože na nich byl rozštěp velmi patrný. Se sdílením fotek svého syna Brodyho Sarah pokračovala i po porodu a veřejně diskutovala o jeho stavu. Od ostatních uživatelů dostávala občas i velmi zraňující zprávy. „Co to má s obličejem?“ ptali se někteří. Asi každý rodič by byl rozrušený, kdyby si četl tak necitlivé komentáře o svém dítěti, ale Sarah se nenechala strhnout impulzivitou. Místo toho začala ostatní lidi vzdělávat o rozštěpech rtů a patra.
Sarah se setkala ale i s neobyčejnou laskavostí, když byla na večeři s několika svými přítelkyněmi a od cizího dárce dostala složený ubrousek se šekem na 1000 dolarů. U něj byla napsaná poznámka: „Pro krásné miminko“. Sarah a Chris poté použili peníze na uhrazení Brodyho léčby a jedné z operací, která Brodyho čekala. Tento incident v rodičích obnovil víru v lidstvo, že svět je stále laskavé místo a existuje ještě dost lidí, kteří jsou empatičtí a nápomocní. Díky operacím z Brodyho vyrostlo veselé hezké dítě se zářivým úsměvem a jeho rodiče doufají, že se jeho úsměv stane pro mnohé paprskem naděje.
Vývoj obličeje v těhotenství je nesmírně komplikovanou záležitostí. Když se tkáně během těhotenství nespojí, narodí se dítě s rozštěpem rtů a patra. S tímto onemocněním se rodí 1 až 2 děti z 1000 narozených. Děti narozené s rozštěpem rtů a patra nemohou jíst, mluvit nebo dokonce dýchat, aniž by podstoupily řadu operací. I po ukončení procedury musí dítě podstupovat terapie, díky kterým se naučí mluvit a jíst. Rizikovými faktory pro vznik rozštěpových vad jsou genetické faktory a faktory vnějšího prostředí. Může jít i o následek užívání alkoholu, drog a dalších návykových látek v těhotenství. Na vzniku vady se však může podílet i nesprávná strava matky a nedostatek vitamínů v potravě. Může jít také o nepříznivý vliv nadměrného styku s olovem. Téměř vždy se však jedná o kombinaci nejrůznějších vlivů. V dnešní době je však naštěstí léčba rozštěpových vad velmi úspěšná. Děti, které byly správně operovány, zůstávají dokonce bez jizvy a mnohdy není poznat, že měly dříve jakýkoliv defekt obličeje.
Úvodní fotka: Profimedia