Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Sbohem Instagrame, vítej realito! Nová sociální síť nabírá na popularitě

Redakce
Patří mezi nejmocnější nástroje dnešní doby a ačkoliv mohou posloužit ke konání dobra, dokážou ze života udělat i hotové peklo. Sociální sítě, které fungují na principu vizuálního obsahu, nutí uživatele k vytvoření iluze dokonalého světa. A realita? Ta je leckdy pravým opakem sdíleného příspěvku. Toužíte po opravdovosti, ale nechcete přijít o virtuální kontakt s kamarády? Nainstalujte si appku BeReal.
16. 05. 2022

Novou sociální síť vytvořil bývalý zaměstnanec společnosti GoPro Alexis Barreyat už koncem roku 2019, ale teprve letos zažívá obrovský boom. Počet aktivních uživatelů BeReal se od začátku roku zvýšil o 315 % a tak je zjevné, že vyumělkované fotografie přestávají společnost bavit. Je snad znuděná z pozlátka Instagramu? A vážně bychom měli ukázat svou pravou tvář bez filtru?

Čtěte také: Úzkosti a panické ataky trápí čím dál víc mladých lidí. Podíl na tom má i válka na Ukrajině, říká psycholožka

Sláva realitě

Sociální síť BeReal sdílí zcela jiné hodnoty. Uživatele nenutí trávit dlouhé hodiny u telefonu, nenabízí jim možnost úpravy fotek a pokud nepřistoupíte na pravidla hry, neotevře se vám přístup k příspěvkům ostatních. Zajímá vás, jak funguje v praxi? Jednou denně v náhodný čas pošle aplikace notifikaci na mobil všem zaregistrovaným. Ti pak mají dvě minuty na to, aby pořídili fotografii, která bude znázorňovat, co právě dělají. K tomu smartphone využívá jak přední, tak zadní fotoaparát. Pokud nestihnete snímek nahrát ve vymezeném čase, můžete jej přidat i jindy. Všem se ovšem ukáže, o kolik minut či hodin jste se zpozdili. A tajemstvím nebude ani to, kolikrát jste zmáčkli spoušť, než jste byli s výsledkem spokojeni. Máte odvahu pochlubit se skutečným životem? Pak je BeReal přesně pro vás. Na Google Play i App Store je vám k dispozici zdarma ke stažení.

Deprese z Instagramu? Nic neobvyklého

Zdali bude BeReal nakonec silným konkurentem sociálních sítí jako Instagram nebo TikTok se ještě uvidí, ale změna už byla přinejmenším na místě. "Jsem přesvědčená, že Instagram může vyvolat u slabších, citlivých lidí bojujících se svým sebevědomím psychické problémy. Často se náctiletí, ale nejen ti, neustále porovnávají, závidí si skvělý život, dokonalou postavu nebo lepší vlasy a to v některých vyvolává obrovské pochyby, deprese či úzkosti. Klientky, které mají problém se sebepoškozováním, samy ví, jak jim sociální sítě obecně ubližují, takže se je snaží různě omezovat," vysvětluje terapeutka emoční psychologie Anna Pašková.

Neustálé srovnávání může být velmi vyčerpávající. "Nikdo z nás není dokonalý. Každý jsme originál a každý máme své klady a také nedostatky. To, že někdo chlubí dokonalou tváří a make-upem, neznamená, že má třeba dobrou postavu. Většina lidí, co prezentuje svůj dokonalý život, až tak skvělý a šťastný život nemá, takže bychom se neměli srovnávat. Důležité je víc vnímat sebe a přijímat se,“ dodává Anna Pašková.

Vzácný čas mimo obrazovku

Velkou výhodou BeReal je také to, že jí můžete věnovat jen minimum času a vůbec nic vám neunikne. Jiné sociální sítě se své uživatele naopak snaží udržet online co nejdéle. "Místo toho, aby trávili čas s přáteli, v přírodě nebo na sportu koukají do telefonu. Přitom my lidé jsme přizpůsobeni k tomu, abychom byli v tlupě, cítili zájem a sounáležitost, opravdové přátelství, viděli opravdové emoce a mohli komunikovat. Sociální sítě jsou jeden velký klam, což si stále mnozí neuvědomují. Negativním přínosem je rovněž kyberšikana, která může kohokoliv dovézt k obrovským sociálním úzkostem, panikám, depresím a nedej bože si může v extrémním případě sáhnout i na svůj život," jmenuje nástrahy sociálních sítí Anna Pašková.

Kam dál? Nejlajkovanější fotky na Instagramu: Ronaldova dvojčata, svatba Ariany Grande a slepičí vejce



Úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM