Sicilský býk, též známý jako bronzový nebo Falaridův býk, patří mezi nejdrastičtější mučicí a popravčí zařízení vůbec. Falaris byl vládce města Akragas přibližně mezi lety 570 až 554 před naším letopočtem. Za jeho vlády město vzkvétalo, stavěly se nové domy, viadukty i opevnění. Falaris byl také velkým obdivovatelem umění, které štědře podporoval. Pro své poddané byl ale stále tyran, který si liboval v mučení, zabíjení a údajně měl mít blízko i ke kanibalismu. Mezi jeho nejobvyklejší způsoby popravy patřilo shazování lidí z útesu. To ho ale brzy omrzelo, a tak si najal athénského řemeslníka Perilla, který mu měl sestrojit úplně nový nástroj na likvidaci svých oponentů a dalších nepohodlných lidí.
Perrilos byl velice schopný a nadaný řemeslník, mimo jiné se věnoval i sochařství, a jeho dílo, které si u něj tyran objednal, bylo mistrovské. Bronzový býk byl v životní velikosti s propracovanými detaily tak pečlivě, že z povzdálí vypadal jako živý. Na boku býka se nacházela malá dvířka, kterými byl dovnitř vsazen odsouzenec. Pod býkem byl pak rozdělán oheň a nešťastník uvnitř se pomalu upekl zaživa. Perrilos myslel na všechny detaily a pomocí složitého potrubí uvnitř býka byl křik mučeného jedince uvnitř přeměněn na dunivý zvuk připomínající rozzuřeného býka. V nozdrách navíc bylo umístěno kadidlo a přihlížejí tak necítili pach spáleniny, ale příjemnou vůni bylin. Zatímco odsouzený člověk trpěl uvnitř býka, okolo probíhala zábava a lidé neslyšeli nic jiného než býčí ržání a do nosu jim šla příjemná vůně kadidla.
Když nadešel den, kdy měl Perrilos prezentovat svůj vynález, projevila se naplno Falarisova tyranská povaha. Falaris nechal Perrila zavřít do býka a rozdělat pod ním oheň. Chtěl hned vidět na vlastní oči, jak zařízení funguje. Perrilos byl tak první, kdo okusil svůj vlastní vynález. Jiná verze říká, že Falaris nakonec nechal polomrtvého Perrila z býka vytáhnout, aby jej vzápětí vlastnoručně svrhnul z útesu. Dokonce se i říkalo, že pravým důvodem, proč Perrilos musel zemřít, byl fakt, že Falaris prostě nechtěl zaplatit za umělcovu práci a proto se jej rozhodl zbavit.
Falaris svůj nový nástroj velice často a velice rád používal. Svým tyranským chováním si však vytvořil mnoho nepřátel. Falaris vládl šestnáct let, než jej svrhl jeho konkurent Telemachus, který jej navíc nechal vsadit do býka a upéct zaživa. Nakonec svůj konec v býkovi našli jak jeho tvůrce, tak jeho majitel.
Úvodní foto: Profimedia
Zdroje: Britannica, Greecehighdefinition