Historie takzvaných otevřených sendvičů sahá až do středověku, ale poctivý český chlebíček vznikl teprve v roce 1916. Jeho strůjcem není nikdo jiný, než slavný lahůdkář Jan Paukert, který jej servíroval i takovým zákazníkům jako Tomáš Garrigue Masaryk či Ema Destinnová.
Přestože byl obložený krajíc veky oblíbeným pohoštěním v dobách první republiky, na své popularitě neztrácí ani dnes. Chlebíčky jsou zkrátka nepostradatelnou součástí oslav, rautů i firemních párty. Jaké druhy patří mezi nejprodávanější a na které verze nedá dopustit mladá generace?
Za vynálezce dnešního chlebíčku je považován Jan Paukert, majitel vyhlášeného pražského lahůdkářství. Originální nápad mu vnuknul rodinný přítel, malíř Jan Skramlík. Toužil totiž po něčem k zakousnutí, ale ne jen tak ledajakém. Jednohubky mu připadaly malé, krajíc chleba byl zas velký až příliš. A tak se zrodily první obložené chlebíčky na kterých si český národ pochutnává ještě o sto let později. U Paukerta si je mimochodem objednávali Tomáš Garrigue Masaryk, Lída Baarová, Vlasta Burian, Ema Destinnová i Jaroslav Seifert.
V padesátých letech byl podnik vyhlášeného lahůdkáře znárodněn. Ačkoliv se zdálo, že chlebíčkům bude konec, stal se pravý opak. Češi si zkrátka poradili po svém. Drahé ingredience v podobě lanýžů, husích jater či humra nahradili laciným salámem, vajíčkem a pomazánkou a Paukertův výrobek začali připravovat ve svých kuchyních. Nesměly chybět na žádné oslavě a často se podávaly i během domácích návštěv. To jim zůstalo dodnes. Pokud se s jejich přípravou nechcete trápit, můžete si je objednat od profesionálů. „Mezi ty nejprodávanější se stále řadí klasické chlebíčky. Oblíbené jsou hermelínové, ale také kombinace šunky, vejce a bramborového salátu. Zákazníci nedají dopustit ani na pomazánku á la krab,“ říká Naďa Hájková z proslulé Cukrárny Hájek & Hájková.
Momentální trendy v gastronomii ale nahrávají zdravému životnímu stylu i bezmasému stravování. A to se s majonézou nebo uzeninami neslučuje. Ani vyznavači podobných směrů si však chlebíčky nemusí odpírat. „Mladá generace je miluje také, jen sahá po modernějších či zdravějších verzích. Sází na chlebíčky s rajčaty a mozzarellou, se sušenými rajčaty, s kozím sýrem a červenou řepou a poptávka je rovněž po bezlepkových variantách. Z bezlepkové veky děláme čtyři druhy: Šunka a sýr, prosciutto s vejcem, rajče a mozzarella, Morava s křenovou pomazánkou,“ vyjmenovává Naďa Hájková. Protože Silvestr je už za rohem, budou hrát chlebíčky důležitou roli v mnoha českých domácnostech.
Jaké druhy máte nejraději vy? Podělte se s námi do komentářů.
Zdroj fotografií: Shutterstock