Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Slavná loga slavných kapel

Redakce
Některé skupiny nejsou ikonické pouze svojí hudbou, ale také způsobem, kterým vizuálně prezentují svůj název. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších log i vizuálů, které už neodmyslitelně patří k velkým rockovým legendám. A zjistili jsme i něco o jejich původu.
21. 09. 2021

The Rolling Stones

Tohle je klasika na první dobrou, mnohokrát citovaná, parafrázovaná i parodovaná. Jazyk vyplazený z masitých rtů si prostě s touto britskou rockovou legendou automaticky spojí každý. A navíc – tohle logo prostě nestárne. Stejnou platnost má dnes stejně jako bezmála před padesáti lety, kdy vzniklo. Přezdívá se mu "tongue and lips" (jazyk a rty) anebo "hot lips" (žhavé, ale taky smyslné rty). A se skupinou The Rolling Stones není spojeno od jejich úplných začátků, jak byste si mohli myslet. Britský výtvarník John Pasche ho pro kapelu na zakázku vytvořil až v roce 1970. Rozhodně pozoruhodné ale je, že tehdy čtyřiadvacetiletý John za tuto zakázku od managementu kapely dostal zaplaceno pouhých padesát liber. Což je za jeden z nejslavnějších vizuálů dvacátého století trochu málo.

A proč právě jazyk a rty? Mick Jagger, frontman kapely, totiž původně požadoval logo, které by vycházelo z indické bohyně Khálí, symbolizující energii. A ta je na hinduistických obrazech většinou znázorněna s otevřenou pusou a s vyplazeným jazykem. John však záhy pochopil, že znázorňovat celou bohyni by bylo tak trochu s kanonem na zajíce, a tak si z celého jejího vyobrazení vybral právě rty a jazyk. Ale mělo to i jiný důvod. Sám Pasche později řekl, že přímou inspirací pro ta velká smyslná ústa mu byl Jagger sám. "Šel jsem na schůzku s kapelou, kde se měla tato zakázka probírat. Přišel jsem do velké dřevem obložené zasedačky a tam jsem ho viděl. A když jsem mu byl poprvé tváří v tvář, to první, čeho jsem si všiml, bylo, jak obří má rty a celá ústa. Už z tohohle setkání jsem odcházel s tím, že to, co nakreslím, budou v první řadě ústa Micka Jaggera," vzpomínal na to později Pasche. A dál už ten příběh znáte.

Guns N’Roses

Poslední z velkých klasických rockových skupin, jak se občas téhle slavné formaci z Los Angeles přezdívá, taky dobře věděla, že k velké kapele patří i velké logo. Vizuál samotný, na němž vidíme dvojici růží obepínající hlavně dvou pistolí, není těžký k pochopení. Odkazuje samozřejmě přímo na název kapely. Pokud by vás však zajímalo, proč se vlastně v názvu kapely objevují právě tyto dvě rekvizity, je to proto, že skupina vznikla ze dvou jiných skupin, v jejichž čele stáli kytarista Tracii Guns (ten kapelu Guns N’Roses docela záhy opustil a nahradil ho Slash) a frontman Axl Rose. Přičemž jejich vlastní skupiny se jmenovaly L. A. Guns a Hollywood Roses.

Guns logo.jpg

Ani toto logo s kapelou nebylo od jejích úplných začátků, tedy od roku 1985, kdy vznikla. Poprvé bylo k vidění až na jejich debutovém albu Apetite For Destruction o dva roky později. Ohledně toho, kdo je však vytvořil, se vedou spory. Mezi fanoušky se rozšířila pověst, že jeho autorem je sám vlasatý kytarista Saul Hudson aka Slash, který skutečně je velmi talentovaný i jako výtvarník. To však přímo popřel frontman kapely Axl Rose, který prohlásil – a tuto verzi máme za o něco uvěřitelnější – že autorem loga je známý americký tatér Bill White. Rose sice s touto verzí přišel až poté, co Slash kapelu na řadu let po neustálých bojích s Axlem opustil a je možné, že se zhrzený zpěvák mstil, je ale pravda, že logo skutečně nese Whiteův rukopis. V pozdějších letech pak začali Guns N’Roses používat i další vizuál, na němž pistole a růže doplnila lebka v cylindru. Mezi fanoušky je však stále nejpopulárnější to původní, o čemž svědčí i fakt, že triček s ním se v merchi kapely stále prodává nejvíce.

Čtěte také: Hudebníci za mřížemi

Queen

I logo kapely Queen jistě dobře znáte. A jeho autorem je skutečně přímo jejich frontman Freddie Mercury, o němž je známo, že navštěvoval umělecké školy (poté, co nejprve studoval umění na West Thames College v západním Londýně, studoval grafiku a design na Ealing Art College, kde promoval v roce 1969). Nakonec to, jak logo skicuje tužkou do bloku, je vidět i v biografickém filmu Bohemian Rhapsody. Celé logo odkazuje na řadu různých věcí. V první řadě na britskou monarchii a přímou předlohou mu byl státní znak Spojeného království (Royal Coat Of Arms Of The United Kingdom). Také v něm najdeme hned trojí korunu, tedy samostatně ve středu loga a pak na hlavách obou lvů.

Queen logo.jpg

V logu se pak významně otiskuje i Mercuryho obliba astrologie a jsou zde zachycena znamení zvěrokruhu všech čtyř členů skupiny. Basák John Deacon je lev, stejně jako bubeník Roger Taylor, proto tedy dva lvi po stranách. Kytarista Brian May je rak, jehož najdeme ležet nahoře na písmenu Q. A Freddie Mercury osobně byl Panna, což ilustrují dvě dívky, sedící pod lvy. Pokud se ptáte po původu ohnivého ptáka, který je v horní části loga, ten má znázorňovat mytického ptáka Fénixe, který povstal z popela. Stuhu, která je na původním královském logu pouze do kruhu s nápisem "Honi soit qui mal y pensev!" (Hanba tomu, kdo ve zlém to myslí!), pak Mercury nápaditě nahradil velkým písmenem Q.

Logo se poprvé objevilo hned na prvním eponymním albu Queen, byť jen na jeho zadní straně a velmi malé, v koláži mezi ostatními obrázky. Postupně, s tím jak věhlas kapely rostl, však rostlo i logo na jejich přebalech. A na albech Night At The Opera a Day At The Races už vlastně nic jiného, než samotné logo a název alba nenajdeme. Velmi dobře se samozřejmě ujalo i na veškerých promo materiálech kapely a vidět bylo vždy i na basovém bubnu koncertní sestavy kapely Queen.

The Ramones

Logo americké punk rockové legendy The Ramones se v posledních letech vrátilo v malinko nepunkovém stylu. Licence na jeho používání byla poskytnuta k používání několika velkým světovým módním řetězcům, mimo jiné švédskému H&M nebo španělskému Pull & Bear. Díky tomu se klasické kulaté logo s orlem začalo objevovat i na hrudích lidí, kteří o existenci nějaké skupiny The Ramones nemají ani ponětí. To dalo vzniknout i několika slavným meme (zde, zde nebo zde). Z komerčního hlediska to ale smysl dává, The Ramones jsou totiž mimo jiné známí tím, že prodali více triček než svých alb.

Ramones logo.jpg

Zmíněné logo pro ně v roce 1976 navrhl jejich kamarád a dlouholetý kolega Arturo Vega, který byl považovaný za "pátého Ramona" a pro kapelu obstarával řadu věci stran jejich publicity. Navíc je známo, že u sebe nechával Joeyho a DeeDeeho nějakou dobu bydlet ještě předtím, než se kapela proslavila. Vega vnímal The Ramones jako ultimátní americkou kapelu" a proto si pro jejich logo jako předlohu vypůjčil oficiální znak prezidenta USA, který však pochopitelně mírně upravil. Místo nápisu "Seal Of The President of the United States" do něj v kroužku napsal křestní jména členů kapely, tedy Johnny, Joey, DeeDee a Tommy (to se však během let měnilo podle aktuální sestavy kapely).

Zatímco na původním znaku orel v levém pařátu třímá šípy, ten od The Ramones tam má baseballku, což symbolizuje Johnnyho lásku k tomuto sportu. Větvička z jabloně, která v jeho levém pařátu nahradila vavřín, pak mělo podle Vegy symbolizovat, že The Ramones jsou do morku američtí jako jablečný koláč. Na šerpě v horní části loga byl v původní verzi kapely nápis "Look Out Below", ten byl však časem nahrazen za "Hey Ho, Let’s Go", což jsou slova prvního singlu kapely, slavné skladby Blitzkrieg Bop. V každém případě logo dnes vypadá stejně cool jako přesně před pětačtyřiceti lety, kdy vzniklo. Ovšem než si tričko s ním vezmete na sebe, nastudujte si minimálně tři jména písní The Ramones, kdyby se nějaký skutečný fanoušek skupiny rozhodl vás z nich v baru vyzkoušet.

Psali jsme: Smrt jim sype. Kolik vydělaly největší hvězdy po svém skonu?

AC/DC

Také logo australských hard rockových legend AC/DC se dočkalo řady parafrází a parodií (místo názvu kapely se tu objevují i další jiné čtyřpísmenné nápisy jako ADHD, ABBA, ABCD a řada dalších). Což jenom svědčí o tom, jak ikonickým vizuálem je. Mimochodem, samotný název kapely byl inspirovaný nápisem, který bratři Angus a Malcolm Youngové, kteří kapelu založili, viděli na elektrickém šicím stroji jejich starší sestry. A přišlo jim, že dobře vystihuje elektrizující energii jejich hudby (jedná se o zkratku alternating current/direct current, tedy střídavé napětí, stejnosměrné napětí).

S kapelou však jejich slavné logo také nebylo od úplných začátků, vzniklo až v roce 1977 a jeho autorem byl hlavní designér nahrávací firmy Atlantic Records Bob Defrin, ovšem s výrazným přispěním známého grafického designéra Gerarda Huerta. Přesněji řečeno, záměnu lomítka mezi písmeny za blesk vymyslel Defrin, výsledný vizuál, zahrnující ostré, gotická písmena (inspirované fontem ve slavné Gutenbergově bibli, tedy první tištěné knize v dějinách), pak byl prací hlavně Huertovou, který s kapelou poprvé spolupracoval v roce 1976 na přebalu desky High Voltage. Po ní sice skupina vydala desku Dirty Deeds Done Dirt Cheap, kde je název skupiny vyveden růžovým baňatým nápisem, který bychom čekali spíš u skupiny Wham!

Ovšem hned s následující deskou Let There Be Rock z roku 1978 přišel velký třesk v podobě loga kapely, které skupina s malými obměnami používá do současnosti. Vlastně od té doby kapely logo na obalu desky nepoužila jen jednou, a to na album Powerage z roku 1978, ale pak už vždy, najdeme jej tedy celkem na dvanácti albech skupiny. Není opět bez zajímavosti, že se v době vzniku loga vůbec neuvažovalo o tom, že by se jednalo o trvalý znak kapely, měl to být prostě jen nápis na obalu desky Let There Be Rock. Huertovi bylo proto zaplaceno jen jedinkrát a údajně s ním nikdy nebylo finančně dorovnáno i to, že kapela logo používá jako svůj hlavní vizuál po celou dobu existence, z čehož má pochopitelně velké příjmy z prodeje merchandise. Huerta, potěšen zájmem o svoji práci, který je navíc fanouškem kapely, si však prý nikdy nestěžoval, natož aby dal kapelu k soudu.

Kam dál? Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?



Titulní foto: Profimedia
Foto v textu: Archiv jednotlivých kapel


Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM