Videoklipy jsou neodmyslitelnou součástí populární hudby. Je to svébytná disciplína, na kterou se zaměřuje celá řada odborníků, současně si však hudební videoklip ve své kariéře vyzkoušelo natočit i mnoho skutečně velký es filmové režie. Toto jsou některé z nich.
Americký režisér David Fincher se nesmazatelně zapsal u filmových fanoušků svým temným thrillerem Sedm s Bradem Pittem v hlavní roli. A každý z jeho dalších filmů, ať to byla Hra, Klub rváčů, Muži, co nenávidí ženy, Zmizelá nebo Zodiac, byl filmovou událostí sezony. Fincher ve skutečnosti filmové řemeslo piloval na hudebních klipech. Za jeden z jeho prvních velkých úspěchů v tomto ranku se považuje ikonický klip Vogue z roku 1988 pro Madonnu, za který dostal i cenu MTV. Ještě více je pak v paměti klip pro George Michaela, do nějž obsadil tehdejší nejslavnější modelky planety, jimiž byly Naomi Campbell, Linda Evangelista, Tatjana Patitz, Christy Turlington a Cindy Crawford. V klipu pak demonstrativně zničily i atributy ze slavného klipu Faith, od nějž (a jeho popularity) se George Michael pokoušel v této době odstřihnout. Krásná podívaná je to dodnes.
Ve své době to byl docela skandál. A klip od režiséra Filipa Renče měl dokonce zákaz objevit se na obrazovce TV Nova. Divit se asi nelze. Jak text písně, tak její videoklip je celkem otevřeně o pašování kokainu z Kolumbie do Prahy v útrobách plyšové hračky, což v kombinaci s dětským sborem v klipu působí přece jen docela kontroverzně. V 90. letech se to ale tak nebralo. Tak trochu natruc pak byla skladba v roce 1998 na udílení Andělů vyhlášena Videoklipem roku. A když se budete dívat pozorně, v klipu uvidíte i tehdy devítiletou Terezu Ramba.
O dánské skupině, která se v roce 1993 proslavila písní Sunshine Reggae, jsme psali v textu o skladbách inspirovaných sluncem. Laid Back však mají ve své diskografii další zajímavou položku. A tou je skladba Bakerman z roku 1989. Ačkoliv její text je o tom, že „pekař peče chleba“, klip je o něčem úplně jiném. Natočil ho totiž dnes známý skandalista, dánský režisér Lars Von Trier, který skupinu naložil do letadla a přinutil vyskočit s padákem. A během volného pádu dolů pak hudebníky natáčel, jak předvádějí hru na hudební nástroje. Je jasné, že seskoků muselo být hned několik. A výraz v obličeji všech přítomných, přestože se řítí dvousetkilometrovou rychlostí volného pádu k zemi, je dodnes fascinující.
V osmdesátých a devadesátých letech byl režisér David Lynch doslova miláčkem „náročnějšího“ filmového publika. Jeho filmy jako Modrý samet a Zběsilost v srdci či seriál Twin Peaks mají punc kultu. Lynch je však také velký hudební fanoušek (sám je ostatně hudebník a vydává alba), a tak je nabíledni, že se několikrát nechal najmout do funkce tvůrce hudebních klipů. Ten dělal například i pro skupinu Nine Inch Nails. Známé je i video, kterým opatřil píseň Wicked Game od Chrise Isaaka. Z velké části je postavené na sestřihu scén ze Zběsilost v srdci, kde píseň i hraje (Chrisi Isaakovi pak nabídl i menší roli v Twin Peaks). Existuje však i samostatný černobílý klip, natočený na Hawaji. Ten už však Lynchův není.
Je otázka, zda osmnáctiminutový film, který vznikl k písni Bad z roku 1987, lze ještě nazývat videem. Je to spíše krátký film, doprovázející píseň, který natočil v té době jeden z nejslavnějších režisérů Hollywoodu. Martin Scorsese, autor klasických filmů jako Taxikář a později Mafiáni, Gangy New Yorku nebo Vlk z Wall Street nabízí příběh kluka z chudé čtvrti, jmenuje se Darryl, který dostal stipendium na drahé privátní škole, ze které se vrací do své čtvrti. Tam ho ale nevítají zrovna s otevřenou náručí, jeho kamarádi (jednoho z nich hraje Wesley Snipes) mu říkají, že už není tvrďák, kterým býval. On ji však dokáže, že pořád dokáže být zlý (tedy bad). Klip se v Brooklynu natáčel celých šest týdnů a v podstatě odkazuje na muzikál West Side Story.
Stačí letmý pohled na tento videoklip z roku 2006 a každý filmový fanoušek má celkem rychle jasno. Všechny ty vizuální triky, záměrně trochu archaicky vypadající, práce s barvou, prostředí, ale i make-up, to vše ukazuje na jasný rukopis amerického režiséra Tima Burtona. Hlavní role v něm pak hrají herec Michael Steger a modelka Devon Aoki (sestra dje a tanečního producenta Steva Aoki). O šest let později se cesty americké skupiny The Killers a režiséra Burtona propojily znovu, když pro ně natočil videoklip k písni Here With Me.
Americká režisérka Sofia Coppola, jinak tedy dcera slavného Francise Forda Coppoly (který ji dal hereckou příležitost v posledním díle kultovní trilogie Kmotr) a sestřenice Nicolase Cage, si v klipu v minulosti sama zahrála. Coby šestnáctiletou ji můžeme vidět ve videu ke skladbě Electrobank od skupiny Chemical Brothers, do nějž jí obsadil její tehdejší přítel a pozdější manžel, režisér Spike Jonze. A jelikož měla k hudbě sama vždy blízko (vdaná je momentálně za frontmana francouzské skupiny Phoneix Thomase Marse), sama také natočila několik klipů. Tím rozhodně nejslavnějším je ten z roku 2003 pro skupinu The White Stripes, v němž ve skutečnosti nejde o nic jiného, než že modelka Kate Moss tančí ve spodním prádle u tyče. Je vlastně otázka, zda by vůbec někdo jiný, než žena mohl takový klip natočit a zda by ho s tím Kate Moss neposlala do háje. Sofii však vyhověla a výsledek je i po dvacet letech pastva pro oči.
Dalším ze současných slavných režisérů, který si jde rád oddychnout prací na hudebním klipu, je Paul Thomas Anderson, autor filmu jako Magnolia nebo Hříšné noci. A jelikož mu hudbu k jeho filmům dlouhodobě dodává Jonny Greenwood, kytarista Radiohead, natočil na oplátku Anderson před šesti lety klip k jejich písni Daydreaming. Točil však také například pro Fionnu Apple a dlouhodobě spolupracuje s americkou skupinou Haim, pro kterou natočil hned několik klipů jako Valentine nebo Summer Girl. Celou trojici pak obsadil do svého posledního filmu Lékořicová pizza. A dokonce všem třem sestrám nechal ve filmu i jejich skutečná křestní jména. Alana byla za tento film dokonce nominovaná na Zlatý globus a britskou cenu BAFTA.
Autor je hudební publicista
Úvodní foto: aspen rock / Shutterstock.com