Saturday Night Fever /
Celý playlist
Ostatní

Somnolog Martin Pretl: Nejčastější spánkovou poruchou je nespavost. Podstatou je většinou stres

Redakce
IF se věnovala spánku a spánkovým poruchám, o kterých si povídala se somnologem Martinem Pretlem. Řada z nás má nějakou formu poruchy spánku. Většinu tvoří jen dočasné problémy, ale četnost dlouhotrvajících potíží se spánkem stále roste. Jaké spánkové poruchy jsou nejčastější, a jak je rozpoznat, se dovíte v následujícím rozhovoru.
03. 03. 2022

Při náměsíčnosti nevíme, co děláme

Pane doktore, jaké jsou ty nejběžnější spánkové poruchy, se kterými za vámi lidé často přichází do ordinace?
Nejčastější poruchou je nespavost. Můžeme říct, že se s ní potkal každý, nicméně statistiky udávají, že až 50 % obyvatelstva trpí nějakou formou nespavosti. Tou druhou, opačnou formou je spánková apnoe, kdy pacienti chrápou, zastavuje se jim v noci dech, mají nekvalitní spánek, což vede k ranní neodpočatosti, nevyspalosti, která přetrvává celý den. Pak je celé spektrum spánkových poruch, které se nevyskytují tak často, ale mají mnohdy významné důsledky, například parasomnie, kam patří noční můry, noční děsy nebo abnormální chování ve spánku a poruchy denního rytmu a podobně.

Můj muž chrápe, je to velmi otravné. Kam ho s tím mám poslat, aby se nám doma všem lépe spalo?
Můžete ho poslat do jakékoliv spánkové laboratoře, kde pacienty rádi vyšetří, a podle nálezu se postupuje. Pokud je to chrápání silné, nebo dochází k zástavě dechu, tak tam je pomoc poměrně jednoduchá díky takovému přístroji, který zabraňuje chrápání a hlavně uzávěru dýchacích cest.

Teď k náměsíčnosti: Je znám případ Kanaďana Kenetta Parkse, který ve spánku spáchal trestný čin. Zabil svého tchána a tchýni a po pěti letech za mřížemi byl zproštěn viny. Je z vašeho lékařského hlediska možné, že opravdu nevěděl, co dělá?
Ano je to možné, literatura zmiňuje, i když anekdoticky, takové případy. Při náměsíčnosti nevíme, co děláme, dochází tam k probouzecí reakci, zjednodušeně můžeme říci, že část mozku spí a část mozku je bdělá. Může dojít k různým formám chování, dokonce až k takto složitému chování.

Jak se máme chovat k lidem, kteří mají příznaky náměsíčnosti, máme je vzbudit?
Náměsíčnost se může projevovat různě, třeba jen posazením na posteli nebo probouzecí reakcí. Ty složité komplexní pohyby jako chození po pokoji nebo vykonávaní nějaké činnosti nejsou tak časté, pokud k nim dochází, doporučuje se dát před postel například noviny, nějaký papír, který začne šustit a probudí toho jedince. Nebo mu dát do cesty něco, do čeho vrazí a způsobí rámus.

Rány na duši se mnohdy zcela nezahojí. Jak poznat psychické týrání?

Naše tělo má svou hodinu, kdy je připraveno usnout

Hodně lidem se v poslední době těžko usíná, po covidu se stává, že lidé nemohou zabrat, jak s tím bojovat?
Setkáváme se s tímto jevem často a je to taková nepříjemná otázka, protože rady, které můžeme udílet, nejsou příliš příjemné. Podstatou nepsavosti je ve většině případů nějaký stres, problém v osobním nebo pracovním životě, zvlášť když tady byl covid. Když jsme onemocněli, tak jsme měli stres dvojnásobný. Nejlepší radou, jak léčit nespavost, je vyhnout se stresu a pravidelná životospráva. Takže z toho vyplývá, že to mnohdy nemůžeme splnit a potom začínají svoji roli hrát léky, třeba na bylinné bázi nebo přímo farmaka, která můžeme po krátkou dobu brát sami, poté by to mělo být regulováno. Další metodou, která pomáhá v léčbě nespavosti, je psychoterapie.

Máte nějaké tipy pro rodiče, aby jejich dítě dobře spalo?
Podobná odpověď jako u té nespavosti: Nejvíc jde o pravidelnost, protože naše tělo, ať je v jakémkoliv věku, má svou určitou hodinu, kdy je připraveno usnout a kdy je připraveno vstávat. A pokud to dodržujeme každý den, je to naprosto ideální. Tělo je připraveno na tu svoji hodinu a pokud s tím pohneme, tak se tělo dostává do zmatku. Každý má tu svoji hodinu jinde, někdo je skřivan, někdo sova. Nejdůležitější je dětem v tomto vyhovět a být naprosto přísný, to je ta nejdůležitější rada. A samozřejmě dodržovat základní životosprávné doporučení, takže se na spánek připravovat, nejlépe hned po večeři, která by měla být tři ž čtyři hodiny před ulehnutím, dělat jen věci, které nás nerozruší a které nás na spánek připraví.

Můj syn dříve skřípal zuby ze spánku, teď už to nedělá, ale mluví ze spaní. To se taky bere jako porucha, nebo je to normální?
U dětí je to běžné, je to řazeno mezi poruchy, ale záleží jak časté to poskřípávání zubů je. Jsou případy, kdy je silné a může to poškozovat zoubky. Sledujte to a nepodceňujte.

Můj manžel minulou sobotu usnul v kině, ale to nebyla výjimka. Mého tátu vidím třeba vždycky usnout na pohovce, a tak si myslím, že muži často usínají, kde můžou. Manžel třeba usnul už i na návštěvě, ti dotyční se s námi od té doby nebaví. Je to začátek narkolepsie? Mám si o něho dělat starosti?
Vyšetření ve spánkové laboratoři by podstoupit měl. Narkolepsie je velmi řídké onemocnění, navíc nastupuje nejčastěji kolem puberty a u mužů bych se spíše zaměřoval na spánkovou apnoi, což je onemocnění postihující muže středního a vyššího věku, hlavně s nadváhou nebo obezitou. Projevuje se zástavami dechu během spánku, ta zástava trvá třeba půl minuty a je ukončena hlasitým zachrápáním, které dokáže spolehlivě probudit celé patro na horské chalupě. A pokud těchto zástav dechu je hodně, tak ten spánek se nemůže prohloubit a my potřebujeme hluboký spánek proto, abychom byli vyspalí a odpočatí. A z toho pramení ranní únava a nevyspalost nebo neodpočatost. Rozhodně, pokud je spánku dost, tak by k usínání v klidových situacích docházet nemělo.

Pane doktore, existuje léčba každé poruchy spánku, nebo jsou poruchy, u kterých to prostě zatím není možné?
Bohužel léčba na každou poruchu spánku neexistuje. U spánkové apnoe jsme si to vysvětlili, tam ta léčba je poměrně jednoduchá, u nespavosti už je to o něco složitější – léky nebo psychoterapie. Velmi častý je i syndrom neklidných nohou, který můžeme také léčit pomocí medikamentů. A potom jsou poruchy, u kterých přesně nevíme, co je jejich podstatou, tam si pomáháme léky, které neléčí příčinu, ale dokáží zmírnit důsledky. U skřípání zubů nevíme, co poruchu způsobuje, takže se to příliš léčit nedá. V případě poruch směnného rytmu, což znamená posunutá nebo předsunutá fáze spánku, je ta léčba víc než obtížná.

MartinPretl.jpg

MUDr. Martin Pretl

Působí jako vedoucí lékař společnosti Inspamed od jejího založení v roce 2009. Po studiích na 1. LF UK pracoval v letech 1993 – 2010 na neurologické klinice 1. LF UK a VFN na pozicích postgraduálního studenta, sekundárního lékaře, lékaře specialisty a odborného asistenta. Kandidátskou dizertační práci na téma Regres spánkové architektury u neurodegenerativních onemocnění dětského a adolescentního věku obhájil v roce 2001 na 1. LF UK. V roce 2007 získal titul Somnolog ČSVSM a v roce 2013 získal nejvyšší evropské vzdělání v oboru spánkové medicíny – Certifikát ESRS SOMNOLOGIST – Expert in Sleep Medicine. MUDr. Martin Pretl je členem Evropské společnosti pro výzkum spánku a České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

MUDr. Martin Pretl spoluzakládal Asociaci soukromých neurologů (ASN), jíž je předsedou. Dále je členem Revizní komise Sdružení ambulantních specialistů (SAS), řadovým členem České neurologické společnosti (ČNS), České lékařské společnosti (ČLS JEP) a České lékařské komory (ČLK). MUDr. Martin Pretl je autorem či spoluautorem mnoha odborných článků v recenzovaných periodicích, kapitol v odborných knihách a učebnicích, podílel se na tvorbě odborných doporučení týkajících se spánkové medicíny v ČR i při EU. Přednáší na českých i světových odborných fórech, popularizuje spánkovou medicínu pro laickou veřejnost. Je zván do televizních i rozhlasových pořadů a poskytuje rozhovory různým periodikům.


Zdroj: Inspamed
Titulní foto: Profimedia
Foto v textu: Expres FM

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM