Možná budete překvapeni, jaké skladby čelily nařčení z plagiátorství. Zatímco u některých byl problémem pouze refrén, jiné měly s původní písničkou shodnou celou melodii. Dnes je Světový den duševního vlastnictví, tak si s námi pojďte připomenout nejsledovanější pře z hudební branže. Schválně jestli víte, kde se inspirovali Lana Del Ray, Coldplay či Support Lesbiens?
Kdyby jen tušila, jaký si na sebe upletla bič, když v roce 2017 vydala singl Get Free. Toho, že se nápadně podobá jednomu z nejznámějších hitů britské rockové skupiny, si všimli i samotní členové Radiohead. Lana Del Rey se později svěřila fanouškům na sociální síti, že ji kapela žaluje o autorská práva, a ačkoliv zpěvačka klukům z Radiohead nabídla 40 % z tantiém, oni trvali na stoprocentním zisku. Jejich vydavatel tvrzení popřel, oficiální žaloba ze strany Radiohead Američance totiž nikdy nepřišla. Nakonec se všichni zúčastnění dohodli mimosoudně. Samotní Radiohead si ale už kvůli zmiňované písni Creep z roku 1992 prošli podobným obviněním. Vždyť je téměř totožná se skladbou The Air I Breathe, za níž stojí The Hollies a ti ji poprvé zazpívali v roce 1974. Radiohead je kvůli tomu zařadili mezi spoluautory jejich songu Creep.
V nejčerstvější kauze na téma ukradené písně figuruje zpěvák a textař z Británie. Ed Sheeran představil světu v roce 2017 singl Shape of You a téměř okamžitě obsadil první příčky hudebních hitparád. Jenže refrén téhle hitovky se nepozdával hudebníkovi vystupujícím pod uměleckým jménem Sami Switch. V jeho písničce z roku 2015 zazní totiž několikrát "Oh why", skladba Eda Sheerana si zas pohrává s opakujícím se "Oh I". No a protože to zní podobně, skončil talentovaný zrzek u soudu. Teprve nedávno byl obvinění z plagiátorství zproštěn.
Za singl Viva La Vida z roku 2008 získali Coldplay prestižní cenu Grammy, jenže opravdu za ním stojí pouze členové skupiny? Pokud se zaposloucháte do instrumentálního počinu rockového kytaristy s názvem If I Could Fly (2004), všimnete si pasáží, které od Viva La Vida skoro nerozeznáte. Joe Satriani to nenechal jen tak, skupinu zažaloval a požadoval náhradu škody i zisk z okopírované písně. Obě strany se nakonec v tichosti a mimosoudně dohodly.
Unikátem v našich krajinách je spor tuzemské kapely s pražským rodákem. Než se zúčastnění začali dohadovat o autorství svých písniček, české soudnictví nemělo žádné zkušenosti s podobným případem. Jan Kalousek je tvůrcem pecky Chodím ulicí z počátku devadesátých let, Jaromír Helešic, bývalý kytarista Support Lesbiens, zase stojí za singlem In Da Yard. Protože použil podobnou hudební kompozici (i když zřejmě neúmyslně), musel Janu Kalouskovi vyplatit odškodné ve výši 200 000 Kč.
Znáte další písničky, jejichž autoři se "inspirovali" někde jinde? Podělte se o ně do komentářů.
Foto: Profimedia