Marie Terezie bezesporu patří mezi nejúspěšnější ženské panovnice vůbec. Kromě toho, že byla vlivnou političkou, milující manželkou a také matkou 16 dětí, se ale ona i její rodina musela potýkat s chorobami tehdejší doby. Kromě epidemie černých neštovic potkaly tuto panovnici také další vážné zdravotní potíže, o kterých sama císařovna neměla pravděpodobně žádné tušení. Co odhalili lékaři po její smrti?
Během vlády úspěšné a vlivné panovnice Marie Terezie proběhla nejen reforma školství a soudnictví, ale bohužel se lidé v 18. století museli potýkat také se smrtelnými epidemiemi. Jednou z nejnebezpečnějších nemocí byly černé neštovice, které se velmi rychle šířily, navíc pro většinu nakažených byly podle odborníků smrtelné. Přenášely se nejen vzduchem, ale také přes nakažený prach. Navíc každý nemocný chorobu šířil dále, protože pravé neštovice byly velice nakažlivé. Během jednoho roku na ně zemřelo až 17 tisíc lidí. Dohromady ale měla epidemie černých neštovic na svědomí v 18. století až 300 milionů lidských životů. Není se tedy čemu divit, že se nevyhnula ani Marii Terezii samotné a jejím příbuzným.
Sama Marie Terezie nákazu černými neštovicemi nenesla dobře. Dokonce prý na tom byla natolik zle, že absolvovala poslední pomazání. Nakonec se jí ale podařilo neštovice překonat, a uzdravit se. Na obličeji jí však po těžším průběhu choroby zůstaly drobné jizvy. Její snacha, manželka Josefa II. bohužel na nákazu neštovicemi zemřela. Stejně tak syn Karel Josef a dvě dcery nákaze pravými neštovicemi podlehly. Protože však Marie Terezie patřila mezi pokrokové panovnice, rozhodla se nechat své dvě nejmladší děti očkovat. Již za dob této panovnice totiž byla vynalezena metoda, jak předcházet riziku nákazy smrtelnou chorobou zvaná variolizace. Tato tehdejší vakcína proti černým neštovicím se vyráběla z tekutiny z boláků pravých neštovic. Jak se později ukázalo, byla opravdu účinná, protože obě nejmladší děti Marie Terezie se skutečně chorobou nenakazily.
Po prodělání nákazy černými neštovicemi se však zdraví Marie Terezie značně zhoršilo. O 13 let později se u mocné panovnice objevily dýchací obtíže spojené se silným kašlem. Navíc jí trápil také vysoký krevní tlak a nemoc spočívající v hromadění vzduchu ve tkáních. To ale nebylo zdaleka vše. Nemoci Marie Terezie zhoršoval i její psychický a fyzický stav vlivem přílišného pracovního nasazení i mnoha porodů. Po smrti jejího záletného, avšak přesto svou manželkou milovaného, manžela totiž začala trpět silnými depresemi. Nosila pouze černé šaty a svou ložnici nechala celou obložit šedým hedvábím, aby v ní nebylo příliš barev či světla. Navíc vlivem jejího vztahu k jídlu i kvůli množství těhotenství, porodů a dalších povinností začala trpět také výraznou obezitou.
Mocná panovnice zemřela 29. Listopadu 1780, podobně jako její muž v obklopení potomků po krátké nemoci. Bylo jí pouhých 63 let. Měla se zúčastnit lovu, na kterém prochladla, a v důsledku oslabení i chronicky špatného zdravotního stavu přešlo její nastydnutí v zápal plic. Právě ten byl ale pro Marii Terezii osudný. Navíc následná pitva poté objevila něco, co mohlo negativně přispět ke skonu panovnice. Měla totiž nefunkční jednu plíci. Není tedy divu, že ji trápila dýchavičnost a další zdravotní problémy.
Zdroj: dotyk.cz
Zdroj foto: wikimedia.commons.cz
Zdroj videa: YouTube.com