Expres ráno /
Celý playlist
Ostatní

Tonoucí se filmu chytá aneb Maturitní četba na poslední chvíli

Redakce
Maturita už se blíží a vy jste nestihli přečíst ani jednu knížku? Teď to potřebujete dohnat, a proto hledáte filmy, které jsou podle knih z povinné četby? Pak jste tady správně. Musíte ale počítat s tím, že ve většině případů vás jen zhlédnutí filmu u maturity nezachrání. Režiséři a scenáristé jsou kreativní duše s velikou fantazií a často si něco poupraví, vynechají nebo se třeba dílem jen inspirují. Snímky ale většinou pomůžou ujasnit si děj a sblížit se s hlavními charaktery.
11. 05. 2022

Maturita se blíží, stohy papírů s učivem se ne a ne zmenšovat, zatímco míra stresu se zvyšuje. Tak klid, zhluboka se nadechněte, a odpočiňte si třeba u filmu. Ale u takového, který vám může při maturitě pomoci, protože je natočen podle knižní předlohy.

ROMEO A JULIE (1968)

Nejslavnější milostný příběh všech dob z pera Williama Shakespeara v té nejslavnější filmové verzi, která doposud existuje. Snímek od Franca Zeffirelliho a kniha napsaná jako divadelní představení od anglického autora jsou téměř jedno a totéž. Nejenže je film celý ve verších a v dobových kostýmech, ale zajímavostí je, že se jedná o první adaptaci, kde se v titulních rolích objevují mladičcí představitelé, přesně podle divadelní předlohy. 14letá Olivia Hussey v roli Julie a 16letý Leonard Whiting coby Romeo. Děj je snadno pochopitelný a po zhlédnutí filmu se vám samotná kniha bude číst jedna báseň.

K vidění: Google Play, Apple TV, iTunes

https://www.youtube.com/watch?v=zrc3-or5Nu0

Stres z maturity či přijímaček: Jak se ho zbavit a proč dělat mezi učením pauzy na výlet?

KYTICE (2000)

Kytice Karla Jaromíra Erbena je sbírka třinácti českých balad, které jsou sepsány v lyrickoepickém žánru se střídajícími se verši. Je zde patrný motiv viny a trestu, který lze občas napravit pokáním nebo láskou. V některých baladách se vyskytují i nadpřirozené bytosti jako je Vodník nebo Polednice. Kniha je inspirována lidovými pověrami a mýty. V díle mají téměř všude hlavní roli ženy. F. A. Brabec sice zfilmoval pouze sedm balad – Kytici, Vodníka, Svatební košili, Polednici, Zlatý kolovrat, Dceřinu kletbu a Štědrý den – jedná se ale o adaptaci, která je téměř totožná s knižní předlohou.

Od stejného režiséra je například i film Máj podle knižní předlohy od Karla Hynka Máchy. V tomto případě se ale filmové zpracování od knihy výrazně liší hned v několika rovinách. Snímek je totiž jen kombinací úryvků původní Máchovy básně a režisérových vizí. Po zhlédnutí této adaptace doporučujeme si najít alespoň podrobný rozbor knihy.

K vidění: Netflix

LAKOMEC (1980)

Moliérova klasická komedie o chorobné závislosti na penězích má v knižní verzi pět dějství. Ústřední postavou je starý Harpagon, který žije celý svůj život v obavách o své peníze. Kvůli nim je schopný obětovat téměř vše – včetně rodiny a dětí. Ve filmové adaptaci z roku 1980 v hlavní roli s nejoblíbenějším francouzským komikem Louisem de Funèsem (který se společně s Jeanem Giraultem podílel i na režii) se krásně zrcadlí předobraz knihy. Postavy jsou dobře odděleny, charaktery a motivace jsou jasné od první chvíle a ústřední myšlenka – že peníze deformují povahu člověka a mezilidské vztahy – je také naplněna.

K vidění: DVD


Další vydařená zfilmovaná díla, která doporučujeme:
Karel Čapek – Bílá nemoc (Hugo Haas, 1937)
Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol (Juraj Herz, 1968)
John Steinbeck – O myších a lidech (Gary Sinise, 1992)
Michal Viewegh – Báječná léta pod psa (Petr Nikolaev, 1997)
Josef Karel Šlejhar – Kuře melancholik (Jaroslav Brabec, 1999)
Alois Jirásek – Staré pověsti české (Jiří Trnka, 1952)
F. Scott Fitzgerald – Velký Gatsby (Baz Luhrmann, 2013)
John Irving – Svět podle Garpa (George Roy Hill, 1982)
Ota Pavel – Smrt krásných srnců (Karel Kachyňa, 1986)


Jak jsme upozorňovali na začátku, podívat se jen na film někdy nestačí. Vždycky musíte počítat s tím, že u maturity budete mít na potítku i pracovní papír, kde bude kousek textu přímo z knihy. Je proto dobré si i po zhlédnutí filmu najít rozbory jednotlivých děl. Hlavu vzhůru, pevné nervy a nezapomeňte se pořád usmívat. Hned jak vejdete. Sednete si. A budete zkoušení. I v případě, že zrovna nebudete vědět tu správnou odpověď. Dobrý dojem dělá divy.

Kam dál? THB, Skam, Euforie, Sexuální výchova: Nejlepší seriály pro generaci Z


Úvodní foto: Studio Canal

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM