„Memečka” jsou stejně neoddělitelnou součástí internetu, jako videa koček, filmy pro dospělé nebo sbírání osobních dat nadnárodními korporáty. Ukážeme vám nyní pozadí nejslavnějších vtipů, které rozezněly bránici nejedné kancelářské krysy během její pauzy na oběd.
Aktéři následujících memů si díky prodeji svých fotografií přišli na desítky až stovky tisíc dolarů. A to už za trochu posměchu stojí.
Hořící dům a před ním stojící mladá dívka s ďábelským úsměvem na tváři. Vypadá jako někdo, koho se hodně nevyplatilo rozhněvat! Ve skutečnosti to ale bylo jinak. Zoë Roth, čtyřleté děvčátko, vzal tatínek na hasičskou přehlídku. Požárníci úmyslně zapálili dům, aby mohli zvědavým přihlížejícím demonstrovat hasičský zásah. Otec si svou dcerku vyfotil a ta na fotce nahodila výraz miniaturního sociopata.O pár let později, v roce 2008, dílo přihlásili do fotografické soutěže, ve které zvítězila a dostala se na internet, kde se okamžitě stala virální senzací.
Zoë je dnes dospělá dívka, která studuje vysokou školu. Rozhodla se náklady na studium hradit z prodeje NFT této fotografie. Nejspíš jí po zúčtování s univerzitou nějaké ty drobné ještě zbydou, neboť dražba digitálního certifikátu ženě vynesla 180 Ethereum (ETH), což bylo tehdy asi půl milionu dolarů – v současné chvíli je to „jen“ necelých tři sta tisíc.
Katie Clem se rozhodla připravit pro své dcery, starší Lily a mladší Chloe, obrovské překvapení. A protože čekala, že to bude velká bomba, rozhodla se reakci svých dcer natočit. Tvrdila jim totiž, že je veze do školy… ale ve skutečnosti jely do Disneylandu! Nadšený, hysterický pláč Lily se ihned stal internetovou senzací. Mladší Chloe se v klíčovou chvíli mihne v záběru jen krátce, ovšem ve tváři jí je vidět, že úplně neschvaluje přístup rodičů, co upřednostňují zábavu před studiem. (Nebo se možná jen diví tomu, proč její matka natáčí autentickou emocionální reakci svých dcer na kameru a chystá se ji dát na internet. Jako kdyby jí upřímný vděk holčiček nestačil, a ráda by posbírala i nějaké ty lajky od naprostých cizinců. A nebo považuje svou sestru za zbytečnou hysterku.)
Ať je to jakkoliv, její výraz znepokojení se rozšířil po internetu jako požár Hřenskem a NFT fotografie se prodalo za 25 ETH (v současnosti asi 40 tisíc dolarů).
Když na arbiskupské škole Hoban v Ohiu došlo k focení do ročenky, rozhodl se to Kyle Craven pojmout kreativně. Jak tvrdí, udělal na fotku schválně co nejpitomější úsměv. Ředitel školy proti téhle taškařici okamžitě zakročil a donutil Kylea fotku přefotit. Mezitím ovšem stačil původní obrázek naskenovat Kyleův kámoš Ian a umístit ho na sociální síť Reddit. Zde se školní portrét stal prakticky přes noc extrémně populární. Vtipálci na internetu považují vzhled hlavního protagonisty za slovníkový výraz životního smolaře a meme, které humorným způsobem ilustruje řadu různých nešťastných událostí, bylo na světě.
Jestli je smolař i ve svém životě, toť otázka. NFT jeho fotky se prodalo za 20 ETH, čili zhruba 36 tisíc dolarů! Samotný Kyle má dnes manažerskou pozici ve firmě, která buduje kostely. Můžeme si však být jistí, že do některého z nich neuhodí blesk?
Chystejte kapesníky a sedněte si, dojemný příběh plný huňaté roztomilosti se právě přiblížil, aby vám poslintal koleno. Štěňátko fenky psa šibu pochází z množírny, kterou japonské úřady zavřely a zbylé psy nařídily utratit. Naštěstí ji zachránil učitel z mateřské školky, Atsuko Satō, který dal malému utrápenému klubíčku chlupatého neštěstí nový domov. Pojmenoval jí Kobosu podle kulatých citrusů, který rostou v Japonsku, protože se mu zdálo, že má fenka podobně kulatou hlavu. Učitel měl z nové členky své domácnosti takovou radost, že o ní začal psát blog, do kterého umísťoval její fotografie, doprovázené řadou anglických výrazů s úmyslně pokaženou gramatikou.
V této podobě se meme proslavilo a stalo pevnou součástí internetové kultury natolik, že když v roce 2013 Jackson Palmer a Billy Marcus programovali svojí parodii na kryptoměny, pojmenovali jí Dogecoin. Ze začátku to byla jen taková sranda měna, ale obří popularita donutila vývojáře brát celý projekt trochu vážněji a implementovat některá vylepšení. Doge se dnes prodává na většině burz digitálních měn a celková hodnota trhu s touto kryptoměnou je astronomických 197 miliard korun.
Samotné Kabosu je už šestnáct let a podle všeho se zdá, že je pořád naživu!
Transakce kryptoměn se zaznamenávají pomocí block-chainu, což je taková obří účetní kniha. Aby tuhle účetní knihu nemohl nikdo zfalšovat, mají stovky počítačů po celém světě její kopii a při vytvoření nového bloku dochází k ověření, zda se informace všech uživatelů shodují. Jedná se o decentralizovaný způsob, kdy se na jakékoliv změně musí shodnout všichni účastníci.
Na block-chainu Ethereum je možné zaznamenávat i digitální vlastnictví NFT (tvz. Non-fungible Token), podobně jako se na mě zaznamenávají transakce kryptoměn.
Proč někdo dá peníze za to, aby vlastnil digitální verzi nějakého díla? Inu asi ze stejného důvodu, proč někdo dá peníze za to, že si může vytisknout kopii fotografie od slavného fotografa.
Úvodní foto: Profimedia