Vztah Ceasara a Kleopatry patří bezesporu mezi nejvášnivější vztahy nejen Antiky, ale také celé historie. Přes více než 2000 let starý příběh jejich seznámení a strastiplného osudu inspiroval mnoho spisovatelů, filmařů a mnoho dalších lidí. Zjistěte, jak se tento vztah dvou mocných vladařů vyvíjel i proč dodnes fascinuje mnoho historiků. V čem spočívaly Kleopatřiny tajné zbraně, které mocnému císaři učarovaly natolik, že se kvůli ní rozhodl ušetřit Egypt a ze své ženy udělat ještě mocnější vladařku?
Svazky v dávné minulosti nemívaly zrovna na růžích ustláno a vztah Kleopatry a Ceasara rozhodně nebyl výjimkou. Většina historiků se ale shoduje na tom, že Kleopatra byla velmi okouzlující, navíc také velmi moudrá vládkyně, která to s mocnými muži zkrátka uměla. Přestože o podobě Kleopatry se vedou ještě mnohé diskuze, o jejích schopnostech manipulace a přesvědčivosti nelze pochybovat.
A právě to se dokázalo i při prvním setkání Kleopatry s Ceasarem, které je charakteristické Kleopatřiným mazaným entré. Když totiž nebyla k Ceasarovi, který právě dobyl hlavní město Alexandrii, vpuštěna jeho vojsky, nechala se k němu přinést zabalená v koberci. Bylo jasné, že takovému vtipnému neobvyklému příchodu ani o dost starší, 52letý Ceasar rozhodně nemohl odolat. Učinil z tehdy 21leté Kleopatry svou ženu a královnu. Mazaný plán, jak zachránit Egypt a zároveň zůstat u moci, o kterou se do té doby přela se svým spolu vládnoucím bratrem Ptolemaiem XIII., tak Kleopatře vyšel na jedničku.
Když Kleopatřin bratr Ptolemaios XIII. zahynul, ujal se spolu vlády s Kleopatrou její mladší bratr Ptolemaios XIV. V tu dobu se Ceasar rozhodl požádat Kleopatru, aby ho doprovodila na odpočinkovou plavbu po Nilu. Protože byli oba velmi náruživí, většinu času údajně nevycházeli ze své kajuty a spatřit je mohl jen málokdo. A jejich radovánky nezůstaly bez odezvy. Narodil se jim syn Ptolemaios Caesar Filopatór Filoménes. V roce 46 se pak Kleopatra rozhodla i se synem přijet za Ceasarem do Říma, kde ji čekalo velkorysé přivítání a stala se Ceasarovou ženou.
Vztah Ceasara a Kleopatry ale začal být hned po jejich sňatku trnem v oku mnoha mocným Římanům, i když se jen málokdo odvážil říct to nahlas. Právě tento fakt přispěl k nešťastnému konci tohoto vášnivého svazku spojenému nejen vášní, ale také oboustranným úsilím o moc a nadvládu. Když se ale Ceasar sám prohlásil císařem, byla to pomyslná poslední kapka jeho vlády. Pod falešnou záminkou byl 15. března roku 44 př. n. l. vlákán do Senátu a zavražděn během vražedného spiknutí.
Kleopatře se jen díky jejím vlivným přátelům povedlo i s malým synem Ceasarionem, jak mu bylo přezdíváno, uniknout zpět do Egypta. O tři roky později se dala dohromady s Ceasarovým stoupencem Markem Antoniem, kterému porodila dvojčata, a stal se jejím druhým manželem, ale ani tento vztah neměl šťastný konec. Marcus Antonius spáchal sebevraždu a jeho žena Kleopatra umírá jen dvanáct dnů poté, když jejich nepřítel a vítěz bitvy Oktavián odmítnul její pokus o spojenectví a její syn Ceasarion byl na jeho pokyn zavražděn, sama spáchá sebevraždu.
Zdroj foto: Trailer screenshot, Public domain, via Wikimedia Commons
Zdroje: stream.cz, starovekyegypt.net