Expres ráno /
Celý playlist
Ostatní

Z pódií do kanceláře: Hudebníci v politice

Redakce
Rocková hudba a politika jsou světy, které jsou velmi úzce propojené. Kromě hudebníků, kteří jsou otevřenými politickými aktivisty (jako například Bono z U2), je celá řada známých hudebníků, kteří nástroj pověsili na zeď zkušebny a vrhli se rovnou do role lokálních či celostátních politiků. A dosáhli v tom významných úspěchů jako u nás například Michael Kocáb a Michal Prokop. Toto jsou příklady některých dalších od nás i ze světa.
21. 04. 2022

Peter Garret (Midnight Oil)

Politická kariéra: Člen australské Sněmovny reprezentantů, ministr životního prostředí, dědictví a umění, Ministr pro školní vzdělávání, rané dětství a mládež

Vzhledem k otevřenému aktivismu v tvorbě australské rockové skupiny Midnight Oil, která celosvětově proslula hlavně svým hitem Beds Are Burning z roku 1987, není úplně překvapivé, že se jejich frontman, holohlavý čahoun Peter Garret dal otevřeně na politickou dráhu.

Ostatně už samotná píseň Beds Are Burning je o tom, že se naše civilizace vlastní vinou řítí do záhuby. Když pak Garrett v roce 2002 kapelu opustil, zahájil svoji úspěšnou politickou kariéru, která ho přivedla k jeho roli kandidáta Labour Party na zákonodárné křeslo zastupující předměstí Sydney Kingsford Smith. Později se stal i hlavním mluvčím strany pro otázky životního prostředí. Následně byl v roce 2007 znovu zvolen, ale jeho činy se postupem času staly kontroverznějšími, zejména ve světle jakéhokoli dřívějšího postoje. Zasazoval se totiž o stažení vládního financování Australské národní hudební akademie, schválení kontroverzního plánu na bagrování melbournského Port Philip Bay a také podporoval velké rozšíření jihoaustralského uranového dolu Beverley.

Nakonec byl degradován jako ministr životního prostředí poté, co se úsilí o úsporu energie spojilo s vážným skandálem. Později byl jmenován ministrem pro školní vzdělávání, rané dětství a mládež. V roce 2016 se však Garret vrátil k hudbě, oživil Midnight Oil (kteří fungují až dodnes) a současně zahájil vlastní sólovou kariéru.

Čtěte také: Pastor, chovatel pštrosů, hollywoodská hvězda. K jakým profesím utekli známí hudebníci?

Krist Novoselic (Nirvana)

Politická kariéra: Kandidát na guvernéra státu Washington

Další rockový čahoun, basák americké skupiny Nirvana Krist Novoselic, se od už dob existence Nirvany na začátku 90. let věnuje levicovým kauzám. V roce 2004 Novoselic, který je po rodičích chorvatského původu (původní tvar jeho příjmení zní Novoselić, ačkoliv se v angličtině příjmení vyslovuje s "k" na konci) málem kandidoval na guvernéra Washingtonu (tedy toho státu, ne města, jehož celé jméno je Washinton D. C.), ale nakonec z toho vycouval.

Později se spojil s FairVote, což je washingtonská neziskovka, která prosazuje volební reformu. Hlasovací zákony ve státě Washington umožňují komukoli vytvořit politickou stranu a dostat se k hlasování, takže v roce 2009 kandidoval za úředníka okresu Wahkiakum jako člen fiktivní Grange Party. Byla to však především protestní akce, která měla ukázat, jak směšné jsou státní volební zákony v tomto státě, Novoselic sám z klání ještě před volbami odstoupil.

Tomáš Hajíček (Krucipüsk)

Politická kariéra: Jeden ze zakladatelů Občanského fóra v Liberci

Bouřlivák, rocker a člen liberecké hard rockové skupiny Krucipüsk za sebou má docela překvapivou, ale krátkou politickou kariéru. V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů libereckého Občanského fóra, za což byl dokonce těsně po Sametové revoluci vyhozen ze studií Vysoké školy strojní v Liberci. Sám však brzy poznal, že politika není nic pro něj a relativně záhy ze svých politických aktivit vycouval.

A dnes z následujícího vývoje České republiky a naší demokracie od devadesátých letech po současnost vyjadřuje velké zklamání. "Zklamán bych nebyl, kdyby se k Havlovi a dalším lidem, co to mysleli vážně, nenacpali ti, co tam neměli co dělat. Myšlenka zůstala dál myšlenkou, ale se špatnými lidmi ji nikdy nezrealizujete. Třeba taková demokracie… podle mě je to jen název, aby se tomu nějak říkalo. Skutečným hnacím motorem jsou peníze. Lidi nic jinýho nechtěj. Kořeny by se našly už za Rakouska-Uherska. Hrdost národa se nikdy neprojevila, byli jsme dušení buď císařem, Hitlerem nebo Stalinem," řekl Hajíček v rozhovoru pro server iDnes.cz

Čalouník, striptér, drogový dealer. Čím se živili, než se stali hvězdami?

Dave Rowntree (Blur)

Politická kariéra: Člen rady okresu Norfolk, kandidát na několik úřadů

Dave Rowntree, bubeník britské kapely Blur, vstoupil do regionální politiky už na konci 90. let, když se stal radním v radě hrabství Norfolk zastupující anglickou Labour Party. Když si pak Blur dali v roce 2006 pauzu, dokončil studium práv, které kvůli skupině kdysi přerušil, stal se právním zástupcem a nakonec přijal práci v trestním oddělení Kingsley Napley, advokátní kanceláře se sídlem v centru Londýna. Jako oddaný levicový aktivista vstoupil v roce 2002 k labouristům a brzy byl povýšen do místního vedení strany.

Ucházel se také o místo ve Westminister City Council, ale prohrál a později bojoval o místo ve čtvrti Church Street, ani tady však neuspěl. Jeho série porážek pokračovala, když neúspěšně kandidoval, aby zastupoval města Londýn a Westminister ve všeobecných volbách v roce 2010. V následujícím roce byl ale znovu poražen, když soupeřil o další místní post. Stále je však velmi politicky aktivní. Brání práva uživatelů internetu na bezplatné stahování hudby a je i otevřeným odpůrcem trestu smrti.

Sonny Bono (Sonny & Cher)

Politická kariéra: Člen sněmovny reprezentantů USA pro 44. okres Kalifornie

Sonny Bono (vlastním jménem Salvatore Phillip Bono), kdysi zpěvák a skladatel s uhrančivým pohledem a značnou reputací v polovině 60. let ztělesnil ideál hippies. A spolu se svojí tehdejší manželkou Cher (vlastním jménem Cherilyn Sarkisian) nahrál hned několik celosvětových hitů, mezi jinými I Got You Babe, Laugh At Me nebo The Beat Goes On. Velký úspěch měla i jejich společná televizní show, kterou společně moderovali nadále i po svém rozvodu v druhé polovině 70. let.

Zcela novou etapu své kariéry pak zahájil v roce 1988, kdy byl zvolen starostou Palm Springs a v tomto úřadu sloužil celé čtyři roky. Bono se ale chtěl stát americkým senátorem. Ve své snaze byl zpočátku poražen v primárkách, ale nakonec byl v roce 1994 zvolen do Sněmovny reprezentantů USA, která zastupovala 44. kalifornský kongresový obvod. Tam prosazoval návrh zákona prodlužující ochranu autorských práv hudebníků. Jeho politická kariéra však předčasně skončila tragicky v roce 1998, kdy zahynul při nehodě na lyžích v resortu Lake Tahoe. Jeho manželka Mary byla poté jmenována, aby dokončila zbytek funkčního období svého manžela. Vedla si ovšem tak dobře, že byla následně sama zvolena ještě sedmkrát.

Poznejte další slavné dvojice: Ve dvou se to lépe táhne

Wyclef Jean (The Fugees)

Politická kariéra: Kandidát na prezidenta Haiti

Haitský rapper, producent a skladatel v 90. letech proslul jako člen skupiny The Fugees, která v roce 1996 zválcovala světovou scénu zejména svým druhým albem The Score, později se prosadil jako i velmi úspěšný sólový interpret a vyhledávaný producent. Wyclef však měl ještě ambicióznější plány, chtěl se totiž stát prezidentem Haiti. A v roce 2010 do tohoto úřadu skutečně kandidoval, ale neuspěl. Volební komise totiž nakonec rozhodla, že nesplňuje požadavky na trvalý pobyt a podle některých kritiků dokonce nemluvil plynně francouzsky nebo kreolsky, což by byl velký problém. Wyclef tuto kritiku přijal a z kampaně následně odstoupil.

Youssou N’Dour

Politická kariéra: Senegalský ministr cestovního ruchu, kandidát na prezidenta Senegalu

Youssou N’Dour je ikonou a superstar ve svém rodném Senegalu, jeho hudba ho ale posunula i na mezinárodní výsluní. Ostatně na svém kontě má spolupráci s těmi největšími hvězdami světové populární hudby jako jsou Paul Simon, Bruce Springsteen, Wyclef Jean, Peter Gabriel, Lou Reed, Neheh Cherry, Branford Marsalis a mnoha dalšími. Coby zapálený politický aktivista zorganizoval už v roce 1985 koncert pro Nelsona Mandelu, o tři roky později se zúčastnil také Amnesty International Human Rights Now! turné i trojice slavných koncertů Live Aid, a to jako součást hvězdné sestavy.

Později pracoval s UNICEF, než byl jmenován velvyslancem dobré vůle při OSN. Podporoval také kanadskou charitativní organizaci Artists Against Racism a v roce 2012 ho jeho oddanost této věci inspirovala ke kandidatuře na prezidenta Senegalu. Otázka ohledně pravosti některých podpisů, které shromáždil pro svoji podporu, ho však nakonec přiměla z klání odstoupit. Přesto mu nový prezident dal cenu útěchy, když jej jmenoval ministrem kultury a cestovního ruchu ve svojí vládě.

Jello Biafra (The Dead Kennedys)

Politická kariéra: kandidát na starostu San Franciska

Jello Biafra se zabývá politikou již od dob existence Dead Kennedys v 70. letech minulého století. V roce 1979 kandidoval na starostu San Francisca s platformou, která uváděla, že podnikatel musí na území města nosit klaunský oblek. Jakkoliv vám to může připadat praštěné, Biafra (vlastním jménem Eric Reed Boucher) se umístil na čtvrtém místě z deseti kandidátů a získal 3,79 procenta hlasů. V roce 2000 se pak pokusil kandidovat na prezidenta se Stranou zelených, ale nominaci vyhrál Ralph Nader.

Kam dál? Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně


Foto: Midnight Oil

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM