Expres ráno /
Celý playlist
Rozhovory

Kouřit cigaretu generaci Z neuvidíte. Hitem jsou sáčky, které obsahují násobně víc nikotinu, říká adiktolog

Karin Šnýdrová
Po klasických cigaretách generace Z už neprahne, nikotin konzumuje v mnohem modernějších formách. Které z nich představují největší nebezpečí?
02. 06. 2022

Ačkoliv Česká republika patří k zemím s velkým počtem kuřáků, dnešní teenageři upřednostňují před výrobkem z tabáku celulózový sáček. Množství nikotinu, které obsahuje, převyšuje leckdy i celou krabičku cigaret, přesto je dostupný i dětem. O mezerách v zákonech i současných trendech na trhu s tabákem jsme si povídali a adiktologem Adamem Kulhánkem z Kliniky adiktologie první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také: Úzkosti a panické ataky trápí čím dál víc mladých lidí. Podíl na tom má i válka na Ukrajině, říká psycholožka

S jakými závislostmi se nejčastěji potýkají adolescenti?
Mezi nejčastější návykové látky patří ty, které jsou nejlépe dostupné. Jasně tedy dominují legální drogy jako alkohol a tabák. Relativně běžné je také nadužívání konopí, dalším fenoménem u generace zet je rovněž závislost na internetu a nově i na nikotinových sáčcích a lécích na předpis. Jedná se hlavně o medikamenty na úzkosti, deprese či poruchy spánku.

Na nikotinových sáčcích? To je něco jako žvýkací tabák?
Z hlediska obsahu, složení i fungování jde o úplně jiné produkty. Žvýkací tabák – nebo také snus – je porcovaný tabák, který pochází z rostliny tabáku. Je to tedy tabák jako každý jiný, jen se nespaluje, nezahřívá. Vkládá se do úst a společně se slinami se z něj uvolňuje nikotin. Nikotinové sáčky jsou malé bílé pytlíčky z celulózy. Uvnitř se nachází celulózová drť, která je napuštěná nikotinem a pak různými aditivy jako jsou zvlhčovadla, ochucovadla, sladidla a stabilizátory, aby produkt senzoricky fungoval. Sáček si pak uživatelé rovněž vkládají do úst, například mezi ret a dáseň, zhruba na deset až patnáct minut.

Co se pak děje v těle?
Ze sáčku se uvolňuje nikotin a ten se vstřebává ústní dutinou. Nástup je velmi rychlý. Dochází k uvolnění dopaminu v mozku, dostaví se pocit štěstí a dobré nálady, zlepšuje se koncentrace, uvolňují se stresové hormony jako adrenalin, noradrenalin a kortizol, zúží se cévy a začne vám bušit srdce. Člověk je poté naspeedovaný, zostří se mu pozornost, zkrátka je nabuzený. Efekt nikotinového sáčku má krátkou dobu, ale je masivní, protože obsahuje velmi vysoké množství nikotinu.

Je velký rozdíl v množství nikotinu u sáčku a běžné cigarety?
Když člověk vykouří jednu cigaretu, tak reálně absorbuje 1 až 1,5 mg nikotinu. Nikotinová žvýkačka, která se používá při odvykání kouření, má v sobě 2-4 mg nikotinu, z toho se zhruba polovina může vstřebat do lidského organismu. Nikotinový sáček začíná na 4 mg nikotinu, což je stejné množství jako má ta nejsilnější žvýkačka a končí na 50-70 mg. Mám tady na ukázku produkt s příchutí žvýkačky a s komiksovým obrázkem na obalu, takže pro děti je velmi atraktivní. Množství nikotinu na porci je 50 mg. V jednom jediném sáčku. Dávka, která nás může zabít, je přitom 30-60 mg. Mluvím ale o čistém nikotinu, který se vstřebá do těla. Takže kdyby mi někdo aplikoval 60 mg nikotinu do žíly, zemřu. Jedná se o paralytický jed, který poškozuje nervovou soustavu.

DSC07512.jpg

Adiktolog Adam Kulhánek se závislostem věnuje pouze v profesním životě

Tabák s příchutí je pro děti atraktivnější

Přestože je v některých sáčkách množství nikotinu opravdu enormní, do těla se celý obsah neuvolní. Může se jimi přesto předávkovat dítě?
Ano, ale záleží za jakých podmínek. Významnou roli hraje to, jaké pH má v ústech, zdali něco jedlo, pilo, jestli je unavené, nemocné a podobně. Všechny tyto faktory ovlivňují, jak rychle se nikotin vstřebá do organismu. Pokud je dítě pod jeho vlivem energické, pravděpodobně dávka nepřekročila hranice. Ve chvíli, kdy začíná být utlumené, bolí ho hlava, má pocity na zvracení, je intoxikace zřejmá.

Vztahuje se na nikotinové sáčky stejný zákon jako na tabákové výrobky?
Právě že ne. Problém je v tom, že neobsahují tabák. Zatímco žvýkací tabák je ve stejné kategorii jako jiné tabákové produkty a vztahuje se na něj takzvaný nekuřácký zákon, nikotinové sáčky v české legislativě přísnější regulaci nemají. Jsou zatím ukotvené pouze v zákoně o potravinách a tabákových výrobcích. Tento zákon říká, co je to za produkt, jak vypadá a jaká kritéria by měli dodržet výrobci a dovozci. Na zadní straně má být například poznámka o tom, že výrobek obsahuje toxický nikotin a v případě nadměrného požití je třeba kontaktovat toxikologické středisko. V České republice jsou nikotinové sáčky velmi málo regulované. Ať už jde o regulaci reklamy či zákaz prodeje pod 18 let.

Chápu dobře, že si nikotinové sáčky mohou koupit i nezletilí?
Výrobci tvrdí, že je mladším osmnácti let neprodávají, ale to je nástroj takzvané samoregulace. Není právně vymahatelný. Ačkoliv to deklarují, nikdo je nemůže stíhat za to, když to poruší. Prodávají se v klasickém retailu, takže trafikách, supermarketech i na benzinových pumpách. Velmi výrazný segment zastupují pak e-shopy. Vznikla celá řada internetových obchodů, které se specializují pouze na sáčky. Mají stovky produktů, slevových akcí i různé druhy příchutí jako žvýkačkové, energetické nápoje, cukrová vata, belgické pralinky, borůvka, vanilka a podobně. Selský rozum napovídá, že dospělý uživatel tabáku asi nesáhne zrovna po příchuti tutti frutti, takže je zjevné, že zaměření je zejména na děti a dospívající.

Chystá se nějaká novela zákona?
Vzniká prováděcí vyhláška, která by měla regulovat množství nikotinu v nikotinových sáčcích. Je to velmi důležitý krok. Ideální by bylo, aby byly tyto produkty regulovány také zákonem o ochraně zdraví před účinky návykových látek, který by mohl stanovit, že se nesmí prodávat kupujícím pod 18 let.

Když opustíme nikotinové sáčky, jak je to u nás s klasickými cigaretami? Jsou pro mladou generaci vůbec atraktivní?
Trendy se výrazně mění. Věk první cigarety se dneska pohybuje kolem 12 let a posunuje se nahoru. To je pro nás, pro prevenci, dobrá zpráva. Zároveň klesá počet klasických uživatelů tabáku u dětí a dospívajících. Narůstají ale nové formy typu elektronické cigarety a zahřívaný tabák a tyto novinky lákají adolescenty mnohem víc.

Zřejmě k tomu přispívá i fakt, že se zahřívaný tabák prodává s příchutěmi, na rozdíl od toho běžného…
Ano, je prokázáno, že příchutě vedou k častějšímu užívání cigaret u nekuřáků, žen, dětí a u příležitostných kuřáků. Mezi ty nejčastěji užívané příchutě patří mentol. Prokázalo se, že je to vlastně taková iniciační cigareta. Mentol má mírně anestetické a analgetické účinky, znecitliví tkáň, takže u cigarety s mentolem necítí kuřák tolik ten kouř v krku. I z toho důvodu se cigarety s příchutí včetně těch mentolových u nás zakázaly. Jenže výrobci se nenechali odradit a na trhu uvedli kampaně na propagaci příchutí u jiných produktů a zahřívaného tabáku.

Co děti přiměje k tomu cigarety vyzkoušet? Hraje nějakou roli například vzor v rodině?
Určitě. Dítě ovlivňuje to, co vidí kolem sebe. Dopad na jeho zdraví má pasivní kouření a rovněž také tlak vrstevníků. Velmi záleží na tom, v jakých skupinách se dítě pohybuje. Do šesti let na něj mají největší vliv rodiče a částečně školka, pak už školní systém a spolužáci. Když bychom ale srovnali data ČR, tak nám roste generace nekuřáků. Nikotin však užívají v zmiňovaných nových formách.

Jak se pozná závislost na nikotinu?
Důležitým kritériem je to, kdy ráno po probuzení člověk nikotin užije. Ať už je to první cigareta či nikotinový sáček, čím dříve to je, tím silněji to indikuje na fyzickou závislost. Dalším kritériem je, zda si potřebuje zapálit nebo užít nikotin i přesto, že je nemocný a upoutaný na lůžko. Dále pak jestli cítí nějaké potíže, když se pohybuje v prostředí, kde se nesmí kouřit. Čeká ho například dlouhý let a on bude nevrlý a nervózní, z toho, že cestu bez cigarety nezvládne.

Unknown.jpeg

Podle Adama Kulhánka představují nikotinové sáčky obrovský problém

Abstinenční příznaky přicházejí velmi rychle

Jaké jsou abstinenční příznaky?
Silná chuť na cigaretu či jiný výrobek s obsahem nikotinu, podrážděnost, nervozita, zvýšená agresivita i chuť k jídlu, problémy se spánkem, obtížné soustředění v práci či ve škole. Soubor příznaků na sobě může závislý pozorovat ve chvíli, kdy nikotin vysadí. Abstinenční příznaky přicházejí velmi rychle. Množství nikotinu v těle klesne zhruba na polovinu už zhruba za dvě hodiny po užití.

Slyšela jsem, že v rámci prevence donutili některé rodiče své dítě vykouřit krabičku cigaret přímo před nimi. Mají podobné praktiky nějaký efekt?

Tenhle princip překouřit dítě a dát mu krabičku naráz, aby se pozvracelo, je velmi neefektivní. Rodič ho poškodí na mnoha úrovních, může mu způsobit závislost a ani nedosáhne toho, že přestane kouřit. Své dítě přiotráví kouřem a vystaví ho enormnímu množství nikotinu, což u rozvíjejícího se mozku dítěte může nastartovat závislost. Když si pak v dalším období nikotin dá, stopa toho překouření může být začátek závislosti. Podobné averzivní techniky navíc mají jen krátkodobý efekt. Představte si, když se někdo opije na večírku, je muž strašně blbě, má hroznou kocovinu a řekne si, že už nikdy nebude pít. Za měsíc už jde znovu na párty jakoby nic. Obdobné metody se tedy v léčbě závislosti nepoužívají, protože nemají dlouhodobý efekt.

Když se někdo rozhodne se závislostí na tabáku či nikotinu skoncovat, na koho se má obrátit?
Existuje několik specializovaných služeb. Například centra pro závislé na tabáku. To jsou ambulance, kam člověk dochází. Svou síť poraden mají i specializované lékárny, možností je i Národní linka pro odvykání nebo webové stránky chciodvykat.cz, kde je pro kuřáky zřízena help linka. Pak jsou také adiktologické ambulance, tedy specializované ambulance na léčbu závislosti jako třeba u nás v Apolináři. Všechny tyto služby jsou zdarma, jediné co si kuřák hradí, je náhradní nikotin, náplasti, žvýkačky, nebo léky.

Kam dál? Lékař David Jilich: Lidé s HIV nejsou pro okolí nebezpeční, pokud se léčí správně


Zdroj fotografií: Archiv Adama Kulhánka



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM