Do Ranního klubu tentokrát zavítal muž, který se umí rvát, rvát se se životem, ale především rvát se v ringu – zápasník MMA Matouš Kohout. O nadcházejícím víkendu ho po letech čeká velká změna, přesouvá se totiž o váhovou kategorii výše a na úvod svého tažení velterovou divizí organizace Oktagon MMA změří „The Mighty Rooster”, jak se mu přezdívá, síly se známou tváří.
Na turnaji Oktagon 47 v Bratislavě vyzve domácího Roba Pukače a tento souboj slibuje vskutku zajímavou podívanou technicky založených bojovníků. S Milošem Pokorným probral přípravu, životosprávu, rodinu, ale i strach ze soupeřů.
Matouši, začínal jsi s thai boxem, jsi mistr Evropy, projel jsi celý svět, máš za sebou velké zápasy, člověk by řekl, že už to tak doklepeš, co se stalo, že ses najednou rozhodl pro změnu?
Je to tak. Bylo to podobné, jako když člověk chodí do práce a potřebuje změnit směr a učit se nové věci. A mě začalo bavit učit se nové věci a také se zlepšovat v něčem jiném. Thai box je umění osmi končetin, takže se furt dělá dokola to samé. V MMA jsem se musel začít učit tu zem, ten wrestling, a další věci okolo.
Jak bys laikovi vysvětlil zásadní rozdíly mezi thai boxem a MMA?
Thajský box je vlastně boj v jenom v postoji, stojíme a nejvíce používáme lokty a kolena. MMA je v podstatě takový desetiboj bojových sportů a je tam i boj na zemi, wrestling. A na zemi se pokračuje brazilským džiu-džitsu a používají se různé páky, škrcení a podobné věci.
To znamená, že pro tebe to bylo rozšíření spektra toho, co už jsi uměl, něčím, co jsi do té doby nedělal?
Je to tak, najednou jsem se dostal do prostředí, ve kterém mě začalo bavit pronikat do něčeho nového a chytlo mě to. Thajský box je na ústupu a boom MMA poměrně velký.
Navíc byla příležitost zápasit více, než v thai boxu.
Je pro tebe thai box uzavřená kapitola, nebo se k němu hodláš vrátit?
Samozřejmě mám chuť, protože je to moje srdcová záležitost a pokud by přišla nějaká zajímavá nabídka, rád si zápas v thai boxu dám.
Kdy u tebe došlo k tomuto zlomu?
Asi před sedmi lety.
Pojďme k aktuální události, a sice turnaji Oktagon v Bratislavě. Co fanoušky čeká, kdy se tato událost uskuteční, na koho se těšíš a koho se bojíš?
Oktagon v Bratislavě se uskuteční v sobotu 7. října večer v Bratislavě. Myslím, že to bude jedna z nejhezčích sportovních událostí podzimu, fakt je na co se těšit – Pavol Langer se utká s Karlosem Vémolou, což podle mě bude skvělý zápas, protože Vémola je už „někdo“, Langer vyhrál prozatímní titul a je to takový příběh milionáře z chatrče, protože je to kluk, do kterého by to ještě před rokem nikdo neřekl. Zajímavý zápas bude i Karla Ryšavého s Mateuszem Legierskim.
No a co ty?
No, já tam budu samozřejmě také, jdu konečně o váhu výše, čeká mě Robo Pukač, takže si myslím, že to bude krásný a energií nabitý zápas.
Bude tam někdo, koho bys za soupeře nechtěl?
I v thai boxu jsem se nikoho nebál, naopak, chtěl jsem si to vyzkoušet s každým a během svojí kariéry jsem si nikdy jména nevybíral a příležitosti spíše vyhledával.
Když jsme u toho vyhledávání, máš teď aktuálně nějakého úhlavního nepřítele?
Nikdo mě nenapadá, jsem nekonfliktní typ, i když jeden konflikt jsem měl, ale to už jsme si vyříkali v O2čku.
Patří k tomu sportu i takové to divadélko na zlého a ještě zlejšího, baví tě to, že se takhle provokujete a je to vlastně trošku show?
Já to úplně nevyhledávám, ale v dnešní době je ten cirkus trochu potřeba. Je pár zápasníků, kteří jsou spíše podprůměrní, ale umí ze sebe udělat šašky a lidi to prostě chtějí vidět. Buď tomu bojovníkovi fandí a chtějí vidět ho vyhrát, nebo chtějí vidět toho šaška, jak dostane do držky.
Matouši, máš krásnou ženu a tříletou holčičku Emu, co strach? V tom sportu může dojít k čemukoliv, jdeš do toho boje třeba s tím, že musíš být opatrnější nebo si to vůbec nemůžeš připustit?
To si vůbec nepřipouštím, naopak, od narození dcery je to pro mě motivace a chci, aby jednou byla hrdá na svého fotra.
Chtěl bys třeba, aby dcera, až bude ve věku, kdy už by to mohla zkusit, dělala něco podobného jako ty?
Zastánce toho nejsem, ale kdyby fakt chtěla, tak jí samozřejmě bránit nebudu. Za mě je pro ty holky lepší začít s judem a potom přidat třeba brazilské džiu-džitsu, nějaká podobná kombinace by mi asi nevadila, protože je to skoro bezkontaktní.
Jakou musí sekáč tvé kategorie držet životosprávu, nejenom před zápasem?
Základ je kvalitní strava, kvalitní suroviny. Dělám si doma svoji rýži, rád griluji, takže hodně používám gril na pečení masa, ale musím říct, že maso jsem docela omezil, dříve jsem ho měl na jídelníčku třeba dvakrát denně, momentálně se snažím ho jíst jednou za den nebo obden.
A jaké maso?
Jakékoliv, ale vepřovému se vyhýbám, protože je hodně tučné, mám rád hovězí, ale to je docela těžké, takže to až navečer a přes den kvalitní ryby a vajíčka.
A jak to vypadá před turnajem, před zápasem, tam se to asi radikálně mění, že?
Tam se to mění kvůli tomu, abych dosáhl tu váhovou kategorii, takže omezuji sacharidy a jím jenom bílkoviny a tuky. A teď jsem se přepíjel, ještě dnes mám poslední picí den a od zítřka pití omezím.
Co to znamená přepíjel?
Osm litrů vody. Poslední čtyři dny. Ta voda už mi trochu leze krkem a už ani nechutná. Ale to se od zítra přelomí a už to budou jenom tři litry, to je taková hranice.
Jak dlouho musíš spát?
Snažím se spát minimálně osm hodin denně.
A je vůbec možné si před turnajem typu Oktagon v Bratislavě dát třeba pivo?
Nedoporučuje se to, protože alkohol zabraňuje regeneraci těla, takže ideální je ho prostě vynechat, myslím, že teď jsem byl měsíc bez alkoholu.
A pak, když skončíš, odměníš se?
Mám takovou tradici, že jdu v neděli ke Zlatému tygrovi.
Kdybys měl z programu bratislavského turnaje vypíchnout jeden souboj, na který se těšíš, který by to byl?
Určitě bude super souboj mezi Ivanem Buchingerem a Kubou Dohnalem, protože půjde o takový souboj generací, Kuba si o ten zápas říkal tak dlouho, až Ivan kývnul, takže na ten se moc těším.
A jak bys nalákal mladé kluky, nebo i třeba holky, co jim ten tvůj sport dá?
Člověk má pohyb, takže určitě fyzickou kondici. U MMA je super, že má základy v gymnastice, naučí se nějakou základní sebeobranu a fakt, že umí sebeobranu, jim dodá sebevědomí. Jsem tomu sportu vděčný za nějakou disciplínu a režim. A ta disciplína je potřeba a tu člověka naučí právě tento sport.
Vítěz OKTAGONu Underground a mistr Evropy v thai boxu. Matouš Kohout je ukázkovým příkladem toho, jak se hvězdný thaiboxer dokáže přetavit v elitního MMA zápasníka, který roste každým zápasem. Do každého fightu je vždy nadlidsky fyzicky připravený a boj miluje jako takový. Má již skalpy Malacha, Paradeisera, Širokého či Fodora.