Bez internetu by si dnes jen málokdo dokázal představit život, vždyť nabízí tolik skvělých příležitostí. To díky němu se můžete vidět s tetičkou z Austrálie, prolistovat nejnovější zprávy, najít si práci z domova a nakoupit suroviny na víkendovou grilovačku, aniž byste se vůbec zvedli ze židle. Jenže i online svět má svou temnou stránku. Co se stane, když nahlédnete za oponu?
Přestože běžným očím zůstává skrytý, získat k němu přístup může takřka kdokoliv. S čím vším se na deep webu můžete setkat a proč jsou paradoxně nejnebezpečnějším místem internetu známé sociální sítě? I o tom jsme si povídali s Adamem Jíchou, youtuberem a streamerem vystupujícím pod přezdívkou Roth Wellden, který deep web v rámci své tvorby podrobně prozkoumal.
Říká se, že internet, k němuž má přístup běžný uživatel, představuje jen zlomek online světa. Opravdu je většina obsahu běžnému člověku nedostupná?
Podle studie, která byla publikovaná už před deseti lety, zabírá veřejný internet neboli surface web pouze 0,03 % celého internetu. Je to ale hlavně díky tomu, že za deep web se dá považovat i vaše emailová schránka. Vlastně cokoliv, co je přístupné skrz nějakou formu přihlášení, se dá brát jako deep web. Normální vyhledávače tyto stránky nemohou indexovat a proto je deep web tak obrovský.
Pověst deep webu je poměrně děsivá. Údajně zde probíhá obchod s falešnými doklady, drogami i lidským masem. Je to pravda?
Bohužel ano. Nejvíce rozšířené jsou drogy, dětská pornografie, prodej kradených účtů či kreditních karet a zbraně. Lidské maso se může nacházet na opravdu skrytých marketech, ke kterým musíte znát přístupové údaje a být opravdu hluboko. Při běžném prohlížení tento obsah nenajdete. Ve velké části se zde také nachází uniklé dokumenty firem, vládní dokumenty, knihy a ostatní zakázané nebo uniklé soubory. Na tyto věci naopak narazí běžný uživatel opravdu rychle.
Jak moc složité je dostat se na deep web?
Dokáže se tam dostat opravdu každý, není to nic složitého. Podrobný návod si dokonce můžete dohledat na internetu.
Co by měl člověk dělat, pokud narazí na video, kde se odehrává něco nelegálního?
Nejlepší bude ho nahlásit policii. Je ale pravděpodobné, že se video poprvé objevilo na klasických sítích jako je TikTok, Facebook nebo YouTube. Proto policie s videem na deep webu nemusí vůbec nic udělat a nebude zde žádné řešení. Dnes je mnohem jednodušší obejít systémy sociálních sítí, než nahrávat videa složitě přímo na deep web servery. Troufnul bych si i říci, že valná většina „gore“ videí pochází právě z klasických sociálních sítí než z deep webu.
Takže ve finále je deep web možná jen slabý odvar tzv. clear netu, tedy internetu, ke kterému má přístup každý…
Na klasickém internetu se nachází horší věci než na deep webu. Člověk musí jen vědět, kde je hledat.
Mohl byste uvést nějaký příklad, s čím jste se setkal?
Se streamovanou vraždou na Facebooku, vystřílením klubu na Twitchi nebo zabíjením domácích zvířat na TikToku, příkladů ale existuje mnohem více.
To je strašné. Jak dlouho trvá, než si někdo videa vysílaném v přímém přenosu všimne a jeho obsah definitivně zablokuje?
U livestream služeb je problém, že obsah nemůže být odstraněn v moment, kdy se něco stane, ale nějaký administrátor musí po nahlášení vysílání manuálně ukončit. Tím pádem vysílání nějakou dobu běží, i když se tam děje něco opravdu nechutného. U serverů TikTok nebo YouTube je to o trošku složitější. Většinou se jedná o videa s upravenými metadaty (informace o rozlišení, obsahu videa, lokace, atd..) a celkovými úpravami střihu. Právě díky několika těmto trikům nedokážou boti ve videu detekovat co se děje a video se bez problému na server nahraje. Poté může být odstraněno tím, že ho několik uživatelů nahlásí. Na Instagramu se zas běžně pohybují účty, které prodávají drogy, zbraně nebo dokonce lidi.
Přijde mi to jako paradox v porovnání s tím, jaký příspěvek kolikrát sociální sítě neschválí a nekompromisně smažou. Kdo o tom rozhoduje?
Po nahrání příspěvku se o kontrolu z 99 % stará umělá inteligence. Pokud jej zakáže a vy podáte námitku, příspěvek se přepošle reálnému člověku, který ho znovu zkontroluje a vyhodnotí, zda umělá inteligence udělala chybu či nikoliv.
Jaká sociální síť je podle vás nejnebezpečnější?
Za mě je to rozhodně TikTok. Zde se mladí uživatelé mohou setkat opravdu s čímkoliv. Síť nabízí i živá vysílání a stalo se zde už mnoho nechutných aktivit. Často mi diváci píší, že jim na hlavní stránce vyjíždí brutální videa s vraždou, drogami a mnoho dalšího.
Během svých rešerší jste určitě narazil na nejrůznější bizarnosti. Co vám nejvíc uvízlo v paměti?
Věc, kterou si pamatuji, je detailní kuchařka, jak správně připravit lidské maso. Doteď si nejsem jistý, jestli se jednalo jen o hoax, nebo reálnou věc. Vše bylo rozepsané do detailu.
Budeme doufat, že to byl hoax. V podobných situacích se ocitáte často, jste svědkem brutálních videí a šílených příspěvků. Jak se s tím vypořádáváte po psychické stránce?
Po několika letech, co na internetu „žiji“, jsem si na tyto věci už, dá se říct, zvyknul. Běžně narážím na nějaké nechutnosti a většinou to se mnou nic neudělá. Co mě ale vždy dokáže rozhodit na několik hodin až dní, je násilí způsobené na zvířatech.
Tomu naprosto rozumím. Snad se takový obsah podaří ze sociálních sítí nadobro vymýtit. Vaše fanoušky by určitě zajímalo, co plánujete na vašem YouTube kanálu?
Plánuji pořád natáčet obsah ohledně deep webu a děsivých aktivitách na sociálních sítích, co běžným uživatelům uniká. Je toho opravdu spoustu a myslím, že tohoto obsahu bude ještě dost.
Úvodní foto: Shutterstock