Hostem Miloše Pokorného v Ranním klubu byl sportovní moderátor a komentátor Petr Svěcený. Probrali spolu okolnosti Petrova odchodu z České televize před 15 lety, jeho působení v O2 TV Sport, pořad Tiki Taka, ale i současnou kauzu možného startu ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách a nesmyslně vysoké ceny práv na sportovní televizní přenosy.
10. února 2006 začínal ve vysílání České televize sportovní kanál ČT4 Sport. Ty jsi tam tenkrát byl, teď už tam nejsi. Proč jsi odešel z České televize?
Byl to důvod, který mi tehdy nikdo nevěřil. Byl to syndrom vyhoření. Nastoupil jsem v roce 1990, když mi bylo 16 let. Tuhle práci jsem chtěl dělat, už když mi bylo 5 let, takže jsem měl všechno hodně rychle. A pak někdy v letech 2006-2008 jsem si řekl, že už jsem všude byl a že musím ven. Kdybych ten krok neudělal, tak ho udělám za půl roku. Ale zjistil jsem za rok, za dva, že mi to prostředí vyhovuje a že se chci vrátit. I když jsem teď na jiné televizi.
Spoustu lidí to překvapilo, patřil jsi mezi špičku, komentoval jsi fotbal. Spekulovalo se, že v tom bylo něco jiného, že tě vyhodili, protože jsi šňupal nebo něco takového…
Ano, bylo to překvapení i pro mé kolegy. Řekl jsem to tehdy na poradě, kterou vedl Ota Černý. Měl jsem to v plánu už měsíc. Pavel Čapek se zeptal, jestli má smysl mě vzít na pivo a ještě si o tom promluvit. Řekl jsem, že nemá, že už jsem rozhodnutý. Je to jenom vyhoření, pocit, že musím udělat nějaký krok.
A co řekl Ota Černý?
Řekl: „Petře, co na to občan?“ Pak mě ujistil, že se mnou budou rádi spolupracovat dál. Víš, jak to je, odejdeš, jsou nějaké sliby. Měl jsem dělat lyžování, to se dělo 14 dní, pak jsem odešel.
Mají se ruští a běloruští sportovci zúčastnit olympijských her?
Názory jsou, že by se neměla tahat politika do sportu. Je to těžké téma. Sportovci za to nemůžou. Ale za mě není možné, aby se ruští a běloruští sportovci olympijských her zúčastnili. Někteří ukrajinští sportovci se zúčastnit nemohou, protože padli na frontě. Doufejme, že tím tlakem, aby se mohli sportovci zúčastnit mezinárodních akcí, se to někam pohne. A za mě jednoznačně: Netahejte politiku do sportu. Ale válka není politika!
Stanovisko Mezinárodního olympijského výboru a jeho předsedy Thomase Bacha je, že se účast zvažuje…
Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby nevyhrožovala bojkotem olympijských her. To je nemyslitelné, jak někdo toto může po Ukrajině chtít, aby nevyhrožovala. Je to šílené. Ten pán se zbláznil. Je dobře, že pro Český olympijský výbor je nemyslitelné, aby se zástupci agresora účastnili her. Zatím se naštěstí nemluví o bojkotu, ten jsme zažili v roce 1984, kdy se naši sportovci, jako například Jarmila Kratochvílová, nemohli zúčastnit olympiády. Zničilo jim to život, nestali se olympijskými vítězi. Český olympijský výbor chce vytvořit tlak na Mezinárodní olympijský výbor a na Bacha, aby vůbec neuvažovali o myšlence , že by v Paříži startovali Rusové a Bělorusové.
Je možná cesta kompromisu, aby sportovci, kteří se vymezí proti ruskému režimu, startovat mohli? Nebo se to musí udělat plošně?
Pro mě osobně je to argument. Ale mluvím jako fanoušek. Pokud budou daná pravidla vymezení se. Mohou startovat pod svým jménem, neutrální vlajkou. Ale nelze, aby někam jel Alexandr Ovečkin, který se sice vymezil, ale má rok po začátku války stále na instagramovém profilu fotku s Putinem.
Teď se řeší, že si David Pastrňák udělal fotku s Ovečkinem, později ji z instagramového profilu stáhl. Je to těžká doba i pro sportovce…
Trochu mě to mrzí. Ale Pasta je skvělý, pomáhá, kde může, nedošlo mu to. Několikrát jsem se s ním viděl. Je dobře, že fotku nakonec stáhnul, asi si to uvědomil. Ale hlavní zodpovědnost za to nese NHL a Gary Bettman.
Kam až se vyšplhá cena televizních práv na sportovní přenosy? Setkává se Petr s negativními hodnoceními svých komentátorských výkonů? A baví ho ještě fotbalový diskuzní pořad Tiki Taka?
To se dozvíte ve videu nebo v podcastu, který si můžete pustit na začátku článku, v aplikaci Expres FM, na webu podcasty.cz a ve své oblíbené streamovací službě.
Foto: Expres FM / Vašek Mašinda