Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Rozhovory

Psycholožka Daniela Koubková: Pořadatelé festivalů se tváří, že u nich drogy neexistují, nejhorší je kombinace psychedelik s alkoholem

Avatar photo Vladimír Pavlík
25. 07. 2022

Do Večerní show rádia Expres FM zavítala psycholožka Daniela Koubková, která je součástí projektu PsyCare. Ten se zaměřuje hlavně na pomoc a vyrovnání se s užíváním nějakých omamných látek. Nyní je období festivalů, kde jsou takovéto drogy prakticky všude. 

Jak PsyCare na těchto akcích funguje a s čím může tato služba pomoci? To všechno se dozvíte v rozhovoru nebo si můžete poslechnout náš podcast.

Další díly (398)

Uživatelům psychoaktivních látek nabízíme bezpečný prostor

Představte nám projekt PsyCare. O co jde a jak svým klientům můžete pomáhat?
Projekt PsyCare je projekt České psychedelické společnosti. Zaměřuje na takzvanou harm-reduction, což je minimalizace rizik užívání psychoaktivních látek. Tím že jsme pod touto společností, zabýváme se především psychedelickými látkami. Většinou jde o LSD, psychoaktivní houbičky lysohlávky a pak nějaká netypická psychedelika jako je NMDA, který je obsažen v extázi, nebo ketamin. 

My jsme si vás sem pozvali, protože je rozjetá festivalová sezóna. Je toto letní období pro vás náročnější? 
Určitě je to naše sezóna, na kterou se zaměřujeme. Jezdíme především na festivaly, i když před covidovým obdobím to byly i klubové akce. Zaměřujeme se ale na festivaly, kde je zvýšený počet uživatelů psychoaktivních látek, a to především tam, kde je elektronická hudba. 

Budeme trošku konkrétnější v té vaší činnosti na festivalu. Určitě tam máte stánek, kam chodí lidi pro pomoc…
My máme vlastně stan, jurtu, kde poskytujeme bezpečný prostor. Můžete si u nás lehnout, popovídat, dát vodu nebo nějaké vitamíny. Buď k nám přijde ten člověk sám, nebo ho můžou přivést kamarádi, známí. Mimo to mi také spolupracujeme se zdravotníky a s bezpečnostní službou na festivalech, takže když oni vidí někoho, kdo nás může potřebovat, zavolají nebo ho k nám přivedou. 

Největší festivalové průšvihy

Redakce / 05. 08. 2021

Chodí k nám lidé s nejrůznějšími problémy 

Co jsou ty nejčastější problémy, který se svými klienty na festivalech řešíte?
Je to třeba nějaký úzkostný stav nebo nějaká náročná psychedelická zkušenost. V tomhle se právě psychedelika vymykají, protože nejsou fyzicky nebezpečná. Když něco užijete, tak vám nejspíš nehrozí předávkování, ale mohou být náročná pro tu psychiku. Proto je tam na místě určitě nějaké bezpečné prostředí. Ti lidé si totiž mohou otevřít nějakou nepříjemnou zkušenost z minulosti, nějaké trauma. Nebo je ten stav tak intenzivní, že je to těžké na pochopení, na zpracování a potřebují někoho, kdo je tím provede nebo kdo jim poskytne prostor, kde si tím projdou. Ty festivaly totiž nabízejí spoustu podnětů a stimulů, je tam spousta lidí, hudby, světel a pro toho člověka to může být až moc. 

Když by třeba někdo viděl na festivalu někoho, kdo se nechová standardním způsobem, měl by ho odvést k vám do stanu? 
Určitě je moc fajn, když se o sebe účastníci navzájem starají. Vždycky když potkáte někoho, kdo nevypadá dobře, zeptejte, jestli je v pohodě, zda nepotřebuje vodu nebo jestli mu není zima. My se snažíme svou přítomností poukázat na nějaké bezpečné užívaní i bezpečný pobyt na tom festivale. Tím, že tam jsme a oslovujeme lidi, že PsyCare je prostor, kde máme pravdivé informace o těch látkách, máme vitamíny a tak dále, vlastně rozšiřujeme i povědomí o takovéto službě a o tom, že se lidi o sebe mohou navzájem starat. 

Na festivalech jsme hlavně psychologická pomoc 

Jsou nějaké rady nebo pravidla, jak snížit rizika při užívání psychotropních látek? 
Podstatou té harm-reduction je přijetí toho, že se užívání látek děje. Tím, že se budeme snažit to nevidět nebo zakazovat, nikomu nepomůžeme. A co se týče psychedelik, je tady pár základních principů bezpečného užívání. Jedno z toho je snažit se to nekombinovat, protože nevíte, jestli ta kombinace vám udělá nebo neudělá dobře, některé mohou být i nebezpečné. Jako třeba alkohol s ketaminem. A obecně kombinace s alkoholem nemusí být vhodná, protože nedokážete odhadnout množství a můžete se lehce dostat do nepříjemného stavu. Dalšími principy je takzvaný set, což je nějaké vnitřní nastavení, jako je vaše aktuální nálada, osobní historie nebo i současné dění ve vašem životě. Pak je tady seting, což je prostředí, kde si to dáváte. Zda je tam bezpečně, je k dispozici zdroj pitné vody nebo jestli si tam můžete odpočinout. 

Jak se k tomu staví samotní organizátoři těch velkých festivalů? Je o tuhle službu zájem? 
Zrovna od těch velkých festivalů moc zájem nezaznamenáváme. Myslím, že se bojí přiznat, že se tam něco takového děje. Jezdili jsme třeba na festival Beats For Love, o kterém se říká, že je největší festival elektronické hudby ve střední Evropě. Těch účastníků už je tam hodně a je těžké ten nával zvládat, ale zároveň je to dobré, co se týče osvěty. My jim řekneme, že existuje harm-reduction přístup, že existuje služba, která se zaměřuje na minimalizaci rizik, na informování o těch látkách v jiném smyslu než odstrašování. 

Takže je to trošku asi takový apel na organizátory, aby před tím nezavírali oči… 
Ráda říkám, že jsme vedle té zdravotnické služby taková psychologická služba. Není to jen o uživatelích látek, ale opravdu může přijít kdokoliv. I třeba s nepříjemnou zkušeností z festivalu. Rozejde se tam s partnerem, ztratí se kamarádům mezi tisíci lidmi a nemá kam jít, nebo se pořádně nevyspí. Už je toho na něj moc, včera si dal pivo, dneska si zakouří a úplně mu to nesedne. Řekla bych, že je to zkrátka celkově psychologická pomoc. 

 

Daniela Koubková

Vystudovala psychologii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vzdělává se v psychoterapeutickém výcviku přístupu zaměřeném na člověka v institutu PCA Brno. Jako terapeutka se snaží být tu především pro klienta a jeho potřeby. Aktivně působí v České psychedelické společnosti a jejím harm-reduction projektu PsyCare, který se zaměřuje na pomoc uživatelům psychedelických látek v rekreačním kontextu. 

Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

Redakce / 27. 04. 2021

Úzkosti a panické ataky trápí čím dál víc mladých lidí. Podíl na tom má i válka na Ukrajině, říká psycholožka

Redakce / 24. 03. 2022

Úvodní foto: Profimedia
Foto v článku: Expres FM / Petr Bouška 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM