Totally Wired /
Celý playlist
Rozhovory

Rodan: Hudbu v angličtině dělám proto, že bych rád prorazil v zahraničí

Markéta Žilinská
08. 03. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Mladý a velmi nadějný hudebník a skladatel. Tak by se dal jednoduše charakterizovat náš host Rodan Tuka. Právě dnes má premiéru jeho nový singl, na který 23. března naváže pětipísňové EP. To pokřtí o pár dní později v pražském klubu Café v lese.

Další díly (31)

Rodan je docela netypické jméno, dědí se u vás v rodině z otce na syna, nebo ho tví rodiče někde viděli a líbilo se jim?
Nemá žádnou tradici ani důvod. Podle mě spíš rodiče hledali úplně náhodně v nějakém divném kalendáři a tam to našli, žádný jiný důvod to nemá.

V České republice žije asi třicet lidí s tímto jménem, znáš nějakého dalšího Rodana?
Osobně žádného neznám, ale vím, že se stejným jménem existuje nějaký pán, který pracuje v knihovně. Ale nikdy jsem ho neviděl.

A kdy slavíš svátek?
Svátek neslavím. Mám to tak odmalička a vlastně mi přišlo divné, že ho někdo slaví.  

Máš ale originální umělecké jméno.
Vím ale, že existuje nějaká americká kapela, která se jmenuje stejně, takže s tím byl trošku problém. Pochází to z mytologie Godzily, je to nějaký drak nebo něco takového a oni to převzali.

Tví rodiče jsou velcí hudební fanoušci, táta je dokonce kytarista samouk. Kdy jsi začal hrát a zpívat?
Určitě jsem začal dříve zpívat než hrát. Kytaru jsem dostal poprvé v šestnácti letech na střední, začal na ní hrát, zpívat a psát první písničky, který byly samozřejmě strašné.

A kdy jsi začal být s vlastní tvorbou spokojený?
Bylo to strašně rychlé. Už třetí skladba, kterou jsem složil, byla na první desce. Takže jsem vlastně neprošel takovým tím procesem, že se napíše padesát písniček a ta jednapadesátá už je dobrá. Nějak se sešly okolnosti a začaly mi vycházet rané věci.  

A na těch věcech jsi pracoval sám, nebo s podporou nebo někoho dalšího?
Od začátku jsem měl Honzu Čechtického, který produkoval moji první desku a který nebyl jenom mým producentem, ale také mentorem.  Za to, čeho jsem dosáhl, vděčím z velké části jemu, protože mi ukázal, že z věcí, které si napíšu doma v pokoji, může být opravdová písnička.  

Říkáš o sobě, že jsi introvert i tvá úspěšná píseň, která bojovala spolu s tebou o Eurovizi, se jmenuje Introvert Party Club. Jak se dá introvertní povaha skloubit s koncertováním a showbyznysem?
Přestože jsem introvert a mám problém mluvit, je pro mě velká výhoda, že mohu předat nějaké informace nebo pocity písničkou, popřípadě koncertem. Je to daleko jednodušší, než to říct slovy a zároveň je to pro mě asi jediná možnost, jak ty emoce předat.

Jan Čechtický z Ohm Square k novému albu: Náš proces nahrávání je strašně zdlouhavý a nepraktický

Vladimír Pavlík / 17. 05. 2023

Mat213 o hudbě z háemka, potetovaném kuřeti i o tom, co je a není cool poslouchat

Veronika Koloušková / 04. 10. 2023

Po koncertě se před fanoušky schováváš nebo se mezi ně vrhneš, jako to dělával třeba Karel Gott?
Většinou po koncertě jedu domů.

Byla pro tebe účast v Eurovizi velký stres?
Spíš pro mě bylo všechno nové. Jak říká Jenda Vávra, Eurovize je jako sláva na steroidech a člověk má najednou lusknutím prstů fanoušky z celého světa. Ne, že by mě stresovala ta soutěž jako taková, ale spíš byl stresový pocit z toho zájmu o mě. Jsem navíc takový, že chci každému odepsat a komunikovat s ním, několik dní jsem nedělal nic jiného, v tomto směru to bylo náročné.

Dnes ti vychází nový singl, o čem vlastně písnička The Art Of Not Giving A Fuck je?
Je inspirovaná psem, kterého mám hodně rád, jmenuje se Julin a je to pes mých kamarádů.
Byli jsme ve studiu, kde jsme tvořili nějakou věc a nevěděli, kam směřuje. A Julin nás inspiroval tím, že pes věci neřeší, nemá starosti a zbytečné stresy jako máme my. Takže ta písnička je vlastně o hledání nějakého tohohle psího přesvědčení. Tu skladbu jsme napsali s Jednou Vávrou a Ivem Blahounkem, a pracovali jsme na ní u Ronyho Janečka ve studiu, který to zároveň produkoval, mixoval i masteroval.

Nemůžeme samozřejmě opomenout ani tvoji zajímavou spolupráci s ukrajinskou tenistkou Dajanou Jastremskou, letošní semifinalistkou Australian Open, na charitativním tracku Hearts. Jak došlo k této spolupráci, kdo koho oslovil?
Znám se s lotyšským producentem Loopoutem, protože jsme spolu byli na songwriting campu
a bavili se o možnostech nějaké společné spolupráce. Začátkem ledna mi napsal, že má tuhle písničku s Dajanou, kterou chtějí vydávat u příležitosti druhého výročí napadení Ukrajiny a že by do toho chtěli zakomponovat co nejvíce zemí, které právě Ukrajinu podporují. A takhle to propojení vzniklo.

Volá Kyjev, válka není odpověď: Slavné protiválečné písně

Redakce / 14. 04. 2022

Máš tendence sólově prorazit i v zahraničí?
Určitě ano, proto svoji hudbu dělám v angličtině, i když se to pro mě v tento moment může zdát nedosažitelné. Je to nějaký můj sen, který by pro mě byl zlomový i v tom, že bych si mohl odškrtnout, že jsem dokázal to, co chci.

A které země tě lákají?
Především Irsko, protože jsem tam nějaký čas strávil a od té doby nastal v mojí kariéře velký zlom a posun. Hudbou to tam žije a ta země je na ní postavena, takže bych hudebně chtěl prorazit právě tam a bylo by to moc příjemné.

Markéta Žilinská a Rodan ve studiu Expres FM

Tea Sofia: Dělám spíš odlehčující hudbu, ale neříkám, že zas nespadnu do nějakých úzkostí

Vladimír Pavlík / 05. 04. 2023

Ben Cristovao: Veganem jsem od chvíle, kdy mi řekli, ať zabiju slepici

Veronika Koloušková / 01. 09. 2022

The Atavists: O hezkých věcech není proč zpívat, ty si radši užíváme

Vladimír Pavlík / 12. 01. 2023

Jan P. Muchow: Když si pro Českého lva přijde někdo, koho znám, rozbuší se mi srdce, jako bych sám vyhrál

Miloš Pokorný / 07. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM