Vlado s Radkem tentokrát ve Večerní show vyzpovídali mladou a talentovanou zpěvačku Teu Sofii. Probrali klasickou hudbu, první hudební krůčky, studium, nový materiál i koncertní plány.
Jak ses dostala k hudbě, jaké byly tvé první hudební krůčky a jaká hudba tě ovlivňovala?
Ve čtyřech letech jsem začala hrát na klavír. Šlo to ruku v ruce, k tomu jsem začala zpívat a zjistila, že zpívat docela umím. A také jsem zjistila, že mě hodně baví vytvářet různé melodie a dělat je podle sebe, proto jsem taky nikdy nehrála podle not. A bylo docela náročné se mnou pracovat ve škole. A pak postupem času jsem docela přirozeně začala psát, ale nikdy jsem nechodila na zpěv. I kdybych řekla, že umím noty, nejsem člověk, který by si sednul ke klavíru a hrál podle not. I když jsem hrála nějaké těžší skladby, tak jsem si je nějak domýšlela podle sebe a stejně to nikdo nepoznal. Chodila jsem na ZUŠ, jsem absolventka klavíru druhého stupně, ale na zpěv jsem nechodila.
Prý máš velmi pozitivní vztah ke klasické hudbě?
Je to asi tím, že jsem 14 let hrála na klavír, a také tím, že jsem měla hodně benevolentní učitelku. Byla jsem dost tvrdohlavá, odmítala hrát etudy, odmítala jsem zásadně hrát Mozarta, kterého nemám ráda, tak mi paní učitelka dovolovala si vybírat svůj program, takže jsem hrála hodně romantické skladby. Vyrostla jsem na tom a také jsme hodně s rodiči chodili za kulturou, takže třeba Chopina miluju.
Chodíš na koncerty klasické hudby?
Jasně, asi nejvíc chodím na opery.
Bereš své klasické základy jako výhodu oproti jiným v tvém věku?
Co se týče kompozice a nějaké znalosti harmonií, určitě. Spousta lidí se musí učit aranže, já jsem se to ani nemusela učit, mám to v sobě nějak přirozeně zakódované. Když jsem začala produkovat vlastní věci, tak jsem navštěvovala školu, kde mě hrozně pranýřovali a učili, jak přesně to dělat, ale tím, že už mám tu zkušenost, jsem mohla ta schémata přehazovat, jak se mi chtělo, a fungovalo to. Samozřejmě je to také jednodušší, když něco skládáte a víte, jak funguje klavír.
Jaké to je se jako teenager prosadit na české hudební scéně?
Těžké je to, náročné. Ale já mám ráda výzvy, ani se nějak nutně nepotřebuju prosazovat, baví mě to a mám největší radost z toho, když konečně vytvořím něco, co je podle mých představ, když vyjdou věci, za kterými si fakt stojím. Jestli si to někdo poslechne, samozřejmě budu ráda, ale myslím si, že to všechno vyjde organicky.
Můžeš našim posluchačům popsat hudbu, kterou děláš?
Vychází z mé životní zkušenosti, která je krátká, ale pestrá. Poslední dobou mám pocit, že jsem za poslední rok dost dospěla. A hudba, kterou v současnosti tvoříme, je taková odlehčenější, dřív jsem se v tom dost utápěla, neuměla jsem řešit své problémy, tak jsem je řešila hudbou. Teď už to umím trochu filtrovat i jinde, takže dělám takovou spíš odlehčující hudbu, ale neříkám, že zas nespadnu do nějakých úzkostí.
Kde bereš hudební inspiraci?
Vlastně ani nevím, vždycky mě bavilo komponovat. Vzhledem k tomu, že jsem na hudebce moc nedávala pozor, nikdy jsem netíhla k tomu skládat klasickou hudbu, je asi jednodušší komponovat popové věci nebo R’n’B. Vždycky jsem věděla, že chci být zpěvačkou, takže to bylo docela přirozené. Vždycky mě bavilo zpívat, zpívala jsem všechny možné předělávky a nějak přirozeně jsem začala dělat hudbu, protože mě to prostě bavilo.
Na poslední Ideově desce máš hned dvě písně, ve kterých hostuješ, jedna je srbsky a jedna česky. Jestli jsme to pochopili správně, čeština ti úplně nevoní.
Není to tak, že by mi vyloženě nevoněla, ale prostě mnohem radši komponuji v angličtině a srbštině. Komponovat v češtině pro mě není těžké, zkoušela jsem to a mám i nějaké spolupráce, ale jednoduše ten jazyk pro mě není tak líbivý jako angličtina a srbština, které mě baví mnohem víc.
Máš za sebou taky jednu soutěž Eurosonic Noorderslag 2021 v Nizozemsku. Zúčastnila se jí i Amelie Siba, která o soutěži nemluvila moc pozitivně. Jak působila na tebe?
Chtěla bych říct, že pro mě to nemělo moc velký význam, protože to byla on-line konference, ty nejsou úplně efektivní. Vzniklo hezké video, live session v lese, které jsme točili, ale jinak to bylo takové celé zvláštní.
Teď máš dvě nové písně. Jedná se o předzvěst nové desky, nebo přecházíš na cestu singlovou?
Upřímně, vlastně ani nevím. Dávám tomu volný průběh, do léta ještě vyjdou dva singly. V létě jsem chtěla jet na chatu, vytvořit nějaký ucelenější projekt, ale pokud nevznikne něco, za čím si budu stát, tak to nevydám. Záleží na tom, jaká budu v létě.
Ta chata tam hraje nějakou kruciální roli?
Ano. Minulý rok jsem byla rovnou na dvou chatách, kde jsme tvořili. Je super se takhle uzavřít, nebýt na sociálních sítích, nemít internet, být sama v klidu. V takovéto mentální pohodě mohou vzniknout dobré věci, takže doufám, že i tenhle rok to vyjde a že pojedeme. Je potřeba odbourat vnější vlivy.
Za pár dní ti bude 21 let, což je studijní věk…
Studuji marketing na Karlově Univerzitě.
Jak se dá vybalancovat studium a tvorba hudby?
Mám k tomu ještě další dvě práce, takže všechno jde. Mě prostě baví zkoušet různé věci, proto mám kromě hudby, ještě další práce a do toho mě baví se i vzdělávat, takže mám i školu. Ta škola je dost flexibilní, což je také výhoda. Ale nedá se to moc vybalancovat, už jsem třeba padesátkrát tento rok vyhořela.
Co je pro tebe priorita?
Hudba je priorita. S hudbou je to ale takové nevyzpytatelné povolání, takže nechci úplně riskovat, na všechno se vykašlat a mít jenom hudební dráhu, chci mít i vzdělání.
Chystáš v nejbližší době nějaké koncerty?
Vystoupím na festivalu Metronome a brzy oznámíme i nějaké sólové koncerty. V létě možná vydám ten větší projekt, ještě nevím, jestli to bude album, nebo EP. Záleží na tom, jestli budu v létě kreativní, nebo budu brečet.
Česká zpěvačka a skladatelka se srbsko-litevskými kořeny. V roce 2018 rozvířila místní popovou scénu svým hitem Pretend (přes 75 tisíc poslechů na Spotify) a následně také prvním EP Unwind. Před třemi lety vydala album STANI, na kterém spolupracovala s producentem Bojanem Bojićem. Poprvé zpívá nejen v angličtině, ale také ve své rodné srbštině. Mezi současnou mladou tvorbou Tea Sofia vyniká především svým osobitým a silným hlasem, nesporným skladatelským talentem a texty, jež jsou autentickou výpovědí generace Z.
Foto: Expres FM / Petr Novák