Řada věcí se v 21. století vrací do módy – třeba ochlupení. Některé celebrity, například Madonna, Miley Cyrus, Rihanna, Michelle Rodriguez nebo Julia Roberts se s neoholenýma nohama nebo podpažím objevují dokonce na prestižních akcích.
Pokud však patříte do skupiny těch, kteří si to s chloupky v určitých partiích neumí představit, poradíme, jak je co nejlépe odstranit. Což se s blížícím létem může hodit.
Použití klasické žiletky nebo strojku se stále řadí k nejlevnějším a nejrychlejším způsobům, jak se zbavit ochlupení. V dnešní době má ale holení výhod méně než nevýhod, jak uvádí kosmetička Helena Stenczelová: „Kromě možného poranění dochází také k rychlému dorůstání ostřejších a tvrdších chloupků a tím pádem k rychlejšímu vytvoření strniště. Chloupky mohou navíc po holení zarůstat nebo se na pokožce mohou vytvořit červené pupínky.“ Než se pustíte holení, doporučují odborníci osprchovat se teplou vodou, aby se otevřely póry na pokožce.
Přestože do této kategorie patří i již zmíněné holení, nejčastěji se depilace skloňuje ve spojitosti s voskem nebo cukrovou pastou. Ale možností je víc.
Tato bezbolestná metoda, při které chemie v přípravcích rozloží chloupky i milimetr pod povrchem, nepatří mezi nejlevnější. Krémy je totiž nutné kvůli případné alergické reakci nejprve vyzkoušet, a to se vám může značně prodražit. Navíc pokožka bez chloupků vydrží maximálně šest dní. „Nespornou výhodou ale je, že jimi lze depilovat i velmi těžko dostupná místa,“ doplňuje výrobkyně cukrové pasty Veronika Závorová.
Jedná se o metodu, která patří k těm bolestivějším. Přestože ji můžete praktikovat i sami doma, pro předcházení problémům s kůží je nutné znát dobře postup. Vosk se nanáší ve směru růstu chloupků a strhává se papírovými pásky proti. „Chloupky se vytrhávají i s kořínky a tím se oslabují. Pokožka tak vydrží hladká až několik týdnů. Nevýhodou je ale možná alergie na vosk, bolestivost při depilaci, případné popálení, zbytky vosku na kůži i délka aplikace, vosk se zhruba 20 minut rozehřívá,“ vysvětluje Helena Stenczelová.
Velkému zájmu se už delší dobu těší odstraňování chloupků cukrovou pastou. Jde o jednu z nejšetrnějších forem depilací, která je zároveň velmi efektivní. Proto se doporučuje i alergikům, těhotným ženám, osobám s citlivou pokožkou nebo trpícím neurodermatitidou. Podle Veroniky Závorové používali tuto metodu už starověcí Egypťané: „Existují dva způsoby, jak pastu nanést – aplikační špachtlí s tím, že k odstranění chloupků použijeme následně depilační pásek, nebo přímo rukou s následnými prudkými škuby. Pokožka pak vydrží hebká 3 až 5 týdnů.“
Moderní doba přeje moderním technologiím, proto vznikají metody, které vás zbaví chloupků včetně kořínků bez použití jakéhokoliv mazání a natírání.
Epilátor rovná se stovky malých pinzet. Jde tedy o bolestivý proces, který ale zaručuje pokožku hladkou až po dobu čtyř týdnů. „Po letech pravidelného používání se navíc mohou chloupky zcela vytratit a nebo velmi prořídnout. Z hygienických důvodů by ale měla strojek používat jen jedna osoba,“ radí Stenczelová. Před touto epilací se doporučuje pokožku nahřát vodou a pro zabránění následného zarůstání chloupků také provést jemný peeling.
Jedná se v podstatě o trvalou depilaci, během které jsou poměrně drahým přístrojem vysílány přímo do kořínků chloupků silné a krátké záblesky světla. A právě ty ničí buňky vlasového váčku. „Pokožku musíme ale předem oholit a nanést světlovodivý gel. Po IPL ošetření navíc počítejte s několikadenní citlivostí pokožky na sluneční záření. Pro trvalý efekt je nutné svícení ze začátku opakovat každých 4 – 6 týdnů,“ zmiňuje Veronika Závorová. Nejlepších účinků dosáhnou lidé se světlou pokožkou a tmavými chloupky. Vyhnout by se jí naopak měli těhotné a kojící ženy, epileptici, osoby s tetováním, s hyperpigmentací, lidé užívající léky na ředění krve či způsobující přecitlivělost na světlo, diabetici či lidé s onemocněním herpesem.
Zdroje: novinky.cz, prozeny.cz, nivea.cz, activebeauty.cz
Zdroj fotografií: Shutterstock