Předchůdce dnešních bomberů měli ve své garderobě piloti prvních stíhacích letadel. Aby jim nebyla v otevřených kokpitech zima, potřebovali bundu, která je před nemilosrdným počasím ochrání. Vyráběla se z kůže, až v padesátých letech začaly vznikat modely z nylonu. Jak se ale uniforma vzdušných sil ocitla v šatníku civilistů?
Éra bomberů se sice začala psát za první světové války, ale masivní rozmach v módním průmyslu zaznamenala původně letecká bunda až v osmdesátých letech minulého století. Stala se symbolem punkového hnutí a častým kostýmem stříbrného plátna. Nosil ji Steve McQueen (†50) ve filmu Lovec (1980), Harrison Ford (80) coby Indiana Jones i Tom Cruise (60) v akčňáku Top Gun (1986). Netrvalo dlouho a zamiloval si ji celý svět.
Své místo má samozřejmě i v dámských kolekcích. Protože se jedná o ideální přechodovou bundu, využijete ji nejen na podzim, ale také další rok na jaře. Nemusíte se bát, že by snad do té doby vyšla z módy. Patří totiž mezi nesmrtelné trendy. Jestliže toužíte po nadčasovém kousku, který se bude snadno kombinovat s ostatními věcmi z vaší skříně, sáhněte po bomberu v jednobarevném provedení. Pokud si troufáte na výraznější outfit, zaměřte se na modely v atypickém provedení. In jsou výrazné potisky, metalické odlesky i preppy styl.
Návrháři se nenechali zahanbit ani při tvorbě pánských řad. I když nebudete mít problém sehnat minimalistickou bundu v nenápadném odstínu, mnohem častěji narazíte na extravagantnější varianty. Bombery připomínající univerzitní uniformy nebo originální denimové a pruhované modely byste měli do svého šatníku letos rozhodně zařadit. Odvažte se a probuďte v sobě rebelské já!
Zdroj úvodní fotografie: Tommy Hilfiger X Richard Quinn