Přestože do běžných řetězců teprve putují jarní kolekce, módní návrháři už představují své vize pro letní, podzimní i zimní sezonu. Někteří z nich se však nechali unést do příliš vzdálených koutů fantazie a otázkou je, zda nakonec najdou cestu zpět. Seznamte se se strůjci těch nejbizarnějších modelů z letošních přehlídkových mol.
Oblečení z řady haute couture v ulicích většinou nepotkáte, často je ale nedílnou součástí šatníků hollywoodských celebrit. Akce typu Met Gala jsou ostatně podobnými kostýmy proslulé. Jaký designér pohoršil davy róbou s hlavou tygra a kdo obrátil šaty vzhůru nohama?
Kreativní ředitel italské značky Schiaparelli se na pařížském týdnu módy pochlubil kolekcí Inferno. Název odkazuje na první část eposu Božská komedie, jehož autorem je Dante Alighieri. V proslulém literárním díle ze 14. století figurují tři šelmy. Vlk symbolizuje lakotu, pardál chtíč a lev pýchu. Návrhář Daniel Roseberry tedy ozdobil šaty umělými zvířecími hlavami a vyslal v nich topmodelky Naomi Campbell, Shalom Harlow i Irinu Shayk, aby je představily veřejnosti. Jenže pochopení se módní tvůrce úplně nedočkal. Mnoho lidí vnímalo jeho kolekci spíš jako propagaci pytláctví.
O nevšední podívanou se postarala také dvojice holandských návrhářů. Viktor Horsting a Rolf Snoeren tvoří pod značkou Viktor & Rolf a ve světě módy si dokázali vybudovat prestižní renomé. Na lednové přehlídce v Paříži ukázali přihlížejícím, jak nosit plesové šaty vskutku originálním způsobem – šikmo či vzhůru nohama. Kolekce má prý evokovat abstraktní pocit surrealismu.
Zkrátka se nedržela ani návrhářka Mowalola Ogunlesi, která se v Londýně podělila o svou představu apokalyptického vesmíru. Kolekce pro podzim/zimu 2023 skládala poctu New Yorku, nemohly v ní tedy chybět špatně padnoucí džíny či napodobenina symbolu jednoho z nejznámějších amerických baseballových týmů New York Yankees. Zajímavostí je, že šlo o linii prêt-à-porter, tedy představení klasické konfekce.
V hlavním městě Velké Británie na sebe upozornila rovněž čínská značka Buerlangma, jejíž nejnovější kolekce pracuje s pojmem padouch a podle toho také vypadá. Někdy až děsivé modely zosobňují záporné postavy z filmů i počítačových her, zároveň však odráží současnou proměnu Číny. Tamní mladá generace posouvá hranice a je plná jedinců, kteří se nebojí vyjádřit svou osobnost. Zbývá jen doufat, že v modelech od Buerlangmy nebude nikdo chodit po nocích.
Do žebříčku nepodivnějších modelů se dostal i belgický návrhář Walter Van Beirendonck, který si pohrával s hesly jako Zachraňte budoucnost, Stop válce či Mír. Futuristické looky zaujaly na první pohled, vzhledem k použitým materiálům, barvám i potiskům se tomu opravdu nelze divit. Extravagance hrála v téhle kolekci zkrátka důležitou roli.
Zdroje: nytimes.com, hypebeast.com, brokemagazine.co.uk, fashionweekonline.com, dailymail.co.uk
Zdroj fotografií: Profimedia