Obdivovali jsme jejich výkony, výsledky a nasazení. Po konci kariéře jim ovšem život kvůli špatným investicím a rozhodnutím pořádně zhořknul.
Vydělali miliony a častokrát nevěděli, co s nimi. Bohatství a fůra volného času nesedí každému, zvlášť pokud jste před tím fungovali v jasně daných a ohraničených vzorcích a pravidlech. A existují případy, kterým se jejich nerozvážnost vrátila jako bumerang.
Bývalý vynikající hokejový gólman patří mezi zástupce naší zlaté hokejové generace. Vyhrával v extralize se Vsetínem, vychytal nám titul mistrů světa v roce 2000 a zaujal i ve slovutné NHL. Před kariérou Romana Čechmánka se musí smeknout, na rozdíl od jeho podnikatelských aktivit. Zkrachovalý podnikatel si loni vyslechl rozsudek za podvod. Soud mu uložil tříletou podmínku. O co šlo? Čechmánkovi se stala osudnou sázka na vlastní pivovar, ve kterém utopil spousty milionů a následně si jich dost napůjčoval. A to i od svých kamarádů z hokejového prostředí, Petra Čajánka a Miroslava Blaťáka. Jeho důvěřivým přátelům je však jasné, že vynaložené peníze dostanou od bývalého gólmanského mága jen stěží.
Strážcům svatyně v Naganu se po kariéře obecně vůbec nedařilo. Náhradní gólman Milan Hnilička čelil velké kritice za své působení v Národní sportovní agentuře, samostatnou kapitolou je pak osud Dominika Haška. Nejlepší hokejový gólman všech dob totiž fascinuje svými špatnými podnikatelskými rozhodnutími. Ještě v dobách největší slávy ambiciózně napumpoval přes devadesát milionů do vlastní značky Dominator. I přes veliké ambice ale značku dotoval. „Firma prodělávala třicet tisíc korun denně,“ uvedl později Hašek. Ještě větší majstrštyk se mu povedl s energetickými drinky Smarty s lišákem na obalu. Lokální drink mohl jednak jen těžko konkurovat nadnárodním koncernům, ale především jej provázela opravdu prapodivná marketingová kampaň, která pravidelně „obohacovala“ sociální sítě. Smartyho snídaně se staly kultem a pravidelnou dávkou potěšení pro milovníky bizáru. Hašek bojoval, ale v loňském roce zjistil, že bude lepší značku opustit. Prodal zásoby, propůjčil značku a dal milovanému lišákovi sbohem a šáteček.
Rodák z Atlanty bývá často označován za nejlepšího boxera devadesátých let. Neunikl před žádným soupeřem a svedl legendární souboje s Ridickem Bowem, Mike Tysonem či Lenoxem Lewisem. Evander za svou kariéru vydělal přes více než půl miliardy dolarů, ale i přesto je na mizině. Proč? Například pro koupi domu se 109 místnostmi včetně sedmnácti koupelen a bowlingové herny. Krom toho si silně věřící muž dokázal opatřit 11 dětí se šesti různými ženami. Svůj vstřícný vztah k rozmnožování bohužel příliš neuplatnil v ochotě platit alimenty. I z toho důvodu zůstal v ringu příliš dlouho, což se viditelně podepsalo na jeho zdraví. Pomocnou ruku mu paradoxně poskytl někdejší rival Mike Tyson, se kterým uvedli limitovanou edici konopné pochutiny Holy Ears. Ta odkazuje na Tysonovo extempore, když svému soupeři ukousl kus ucha přímo v ringu.
Zdroje: denik.cz, idnes.cz
Zdroje fotografií: Smarty Drink a Zdeněk Němec / Mafra / Profimedia