Úspěch ve sportovním světě vám dá mnohé. Mimo jiné také značnou popularitu, ze které se dá čerpat po skončení kariéry. Poslední případem budiž hrdina zlatého Nagana Dominik Hašek, kterého koalice Spolu zvažuje vyslat do senátních voleb. Kdo se stal více, či méně úspěšným předchůdcem populárního Dominátora?
Jinak to snad ani dopadnout nemohlo. Jestliže se po slavném Naganu v našich ulicích pořvávalo „Hašek na Hrad“ asi si dokážete představit, jak vysoká musela být v devadesátých letech popularita fotbalisty George Weaha v rodné Libérii. Proslavil africkou zemičku coby dosud jediný africký držitele Zlatého míče, který obdržel za své výkony v dresu AC Milán v roce 1995. Solidní základ pro život po kariéře.
A tak se také stalo. George Weah se vrhl do světa politiky. První pokus o kandidaturu na prezidenta byl v roce 2005 neúspěšný. Bývalý fenomenální útočník ovšem nezahořkl a vydal se studovat do USA. Za Spojené státy mimochodem válí i jeho syn George Weah mladší. Nabyté zkušenosti se mu pak hodily v roce 2017, kdy po třech letech v senátu při druhé kandidatuře porazil tehdejší Josepha Boakaie, viceprezidenta tehdejší hlavy státu Ellen Johnson Sirleaf. A prezidentem země, kterou proslavil jako nikdo po něm a před ním, zůstává dodnes.
Do obleku to táhlo i Weahova generačního souputníka a konkurenta Romaria. Dodnes platí za nejlepšího brazilského střelce a třetího nejlepší kanonýra všech dob, hned za Cristianem Ronaldem a naším Pepi Bicanem. Střelecký fantom devadesátých let na sebe upozornil především v klubových barvách PSV a Barcelony, za které vstřelil 132 branek a nepolapitelným se stal také na reprezentační úrovni. Kariéru zakončil symbolicky po završení mety 1.000 vstřelených branek.
Podobně nekompromisní směr nabrala i jeho následná politická kariéra. Ohromně populární chlapík se dostal hned na první pokus do brazilské poslanecké sněmovny coby kandidát Brazilské socialistické strany. Ve své agendě se pak nekompromisně stavil proti pořádání domácího mistrovství světa v roce 2014 a ostře kritizoval korupcí prolezlou FIFA. Postupem času ovšem radikální rétoriku mírnil. Vystřídal i několik stran a názorových proudů.
Těžká situace potřebuje častokrát ráznou a rozhodnou ruku nebo pěst. Tím se může rozhodně pochlubit bývalý boxerský šampion. Bratři Kličkové, jež nějaký čas žili i v českých Milovicích, zahájili úspěšnou pouť bojových sportů nejprve přes kickbox a poté už zamířili mezi dvanáct provazů čistě v rámci boxu. Vitalij patřil mezi velké přísliby, což začal velmi záhy potvrzovat. Svůj první světový pás získal v roce 2000, ale skutečného respektu se mu dostalo až po krásné – leč prohrané – bitvě se suverénem doby Lennoxem Lewisem. Poté se už ukrajinský boxerský fantom dostal k nadvládě nad těžkotonážní divizí, kterou navíc souběžně ovládal se svým bratrem Vladimírem.
Ještě za aktivní boxerské kariéry se národní hrdina stal hlavní tváří politické strany UDAR, se kterou se hned na první pokus stal třetí nejsilnější politickou silou na Ukrajině. Mimořádně populární starosta Kyjeva se stal jednou z nejvýraznějších postav boje proti ruské agresi na Ukrajině a sám se své spoluobčany snažil motivovat k mobilizaci se zbraní v ruce.
A jdeme na domácí kolbiště. Zde se dlouhodobě daří především zástupcům zimních sportů. Poslaneckou funkci si přes 4 roky užíval bývalý skokan na lyžích a dvojnásobný olympijský medailista Pavel Ploc. Ten trikot ČSSD oblékal také coby zastupitel v Libereckém kraji a Harrachově. Jeho generační následovník Jakub Janda, který roce 2006 jako první Čech vyhrál Světový pohár, své politické ambice spojil s ODS. A jako poslanec drží svůj mandát od roku 2017.
Dominik Hašek v případě zvolení nebude jediným politikem z řad zlatého hokejového výběru z Nagana. Politicky se totiž angažovali Jiří Šlégr a Milan Hnilička. Litvínovský odchovanec přezdívaný Guma se jal nové příležitosti nejprve coby zástupce ČSSD. Poté dokázal, že je z hokejového prostředí zvyklý často střídat dresy, a tak se objevil i na kandidátce Paroubkových Národních socialistů (později LEV21) a SNK Evropských demokratů. Jiří Šlégr svůj politický kapitál zhodnotil také coby Člen Rady České televize, kde se podepsal pod nejeden kontroverzní návrh. Jeho někdejší reprezentační spoluhráč Hnilička si zadal s hnutím ANO. Jedno volební období strávil jako poslanec za Babišovu politickou divizi. Ve složitých covidových letech 2019–2021 byl předsedou Národní sportovní agentury. Za jeho érou ovšem dodnes zůstává stín pochyb a značného rozčarování.
Zdroje: sport.cz, seznamzpravy.cz