Málokterá žijící bytost se může pochlubit tak rozporuplným vnímáním jako Nicolas Cage. Někdejší největší hollywoodský příslib a pověstný žánrový chameleon se buď dočista zbláznil, nebo nás všechny převezl. Čím nás tato nestandardní hvězda, která dnes slaví 59. narozeniny, fascinuje?
Definice excentričnosti. Chodící meme. Nepochopený génius. Nicolas Cage bývá titulován mnoha způsoby. Jeho dokonalé šílenství rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory, a tak jsme se rozhodli vám ukázat obě strany mince. Proč zaslouží kontroverzní herec naše uznání? A čím nás naopak oprávněně drásá a dojímá k slzám (smíchu)?
Při pohledu na současnou tvorbu by se recenzentům i divákům mohl trochu zvednout žaludek. Nicolas Cage vplul do kategorie Bruce Willise, který začal brát ty největší braky, aby vydělal co nejvíce peněz na náročnou léčbu a zajistil se na herecký důchod, do kterého jej poslala zákeřná nemoc. Cage do béčkových bažin stáhla vlastní rozhazovačnost. Slavný herec teprve letos umořil dluhy ve výši 150 milionů dolarů, tedy zhruba 3,5 miliardy korun! Nicolas díky úspěchům snímků jako Skála nebo Con Air disponoval obrovským jměním, které se rozhodl rozházet za neskutečné blbosti! Obrovský životní (nad)standard jej přiměl například ke koupi dvou zámků, ostrovů na Bahamách, soukromého letadla či devíti automobilů značky Rolls-Royce. Pověstnou podivnost pak dokládá také sběratelská sbírka lidských a dinosauřích hlav! A také koupě údajně strašidelného domu v New Orleans, který snad patřil masové vražedkyni jménem Madame LaLaurie (možná ji budete znát v podání Kathy Bates z American Horror Story). Tahle sběratelská a majetnická mánie postupně Cage dohnala a musel většinu z luxusního nadbytku prodat. Jeho dluhy vůči americkému berňáku navíc dosahovaly výše desítek milionů dolarů!
Zdroje z Hollywoodu tvrdí, že s Nicolasem Cagem není zrovna nejlehčí pořízení. Nedrží se scénáře, často improvizuje a především dává naplno průchod svému šílenství. Nejslavnější herecký psychopat v podstatě vymyslel vlastní herecký subžánr a mimiku. Typickou jsou pro ní vykulené oči v kombinaci s totálním amokem. A jako by si to užíval! My jsme si mohli tuhle nevšední performance užít v nynějších bracích i objektivně skvělých filmech, mezi které kromě již zmíněných patří Tváří v tvář nebo Potíže s Arizonou. Vysvětlení? Nicolas Cage hrál často psychopaty, které se rozhodl zpracovat ještě psychopatičtějším způsobem. Dokonalý podklad pro meme. A že jich je!
Tohle všechno je samozřejmě oprávěná psina, ale neměli bychom ani zapomínat, že minimálně v devadesátých letech patřil Nicolas Cage mezi nejlepší a nejnadějnější herce své generace. Narodil se do uměleckého prostředí, možná napoví jeho původní jméno Nicholas Kim Coppola. Ano, patří do slavného filmového klanu, který čítá slavné herce, producenty a režiséry. Ke kinematografii měl proto dveře otevřené. V mládí obdivoval především Jamese Deana. První velkou příležitost mu poskytl strýček Francis Ford Coppola v jeho rebelském dramatu Dravé ryby. Někdejší Coppola si změnil příjmení na Cage, neboť chtěl hrát na vlastní triko. A po úspěších nezávislých snímků Potíže s Arizonou a Zběsilost v srdci bylo patrné, že na tom mladíkovi skutečně něco je. A taky že bylo. V roce 1995 totiž vysekl jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob! Film Opustit Las Vegas (Leaving Las Vegas) táhl mrazivým ztvárněním alkolika Bena, který se rozhodl upít k smrti v městě hazardu a neřesti. Právě zde naplno prodal svůj potenciál i v kombinaci s pověstným fyzickým herectvím. Tento koncert, po právu oceněný Oscarem i Zlatým Glóbem, mu přihrál do cesty i další příležitosti, dnes již kultovní snímky Skála, Con Air nebo Obchodník se smrtí. Tyhle časy jsou sice dávno pryč, ale neměli bychom na tyto skvělé snímky a jejich kdysi velmi uznávaného hlavního protagonistu zapomínat.
Zdroje: independent.co.uk, Prima Cool
Zdroj fotografií: Robert Hepler / Everett Collection / Profimedia a Profimedia