Elvis Presley patří k těm, kteří zemřeli pro mnohé za ne zcela vyjasněných okolností. Po jeho smrti se totiž dlouho tajilo, proč k tomu došlo – rodina chtěla výsledky pitvy zveřejnit až na 50. výročí jeho smrti, tedy v roce 2027. Konspirátoři tak měli pré.
Vyvrátit teorie, které dodnes kolují mezi fanoušky Krále rock’n’rollu, a zamezit vzniku řadě dalších se proto rozhodl jeden z lékařských vyšetřovatelů účastnící se pitvy. Veřejnosti prozradil, co bylo skutečnou příčinou jeho úmrtí.
Ikona světové hudby, bělošský zpěvák s černošským hlasem, pocházela z chudých poměrů. Ve škole byl stydlivý a tichý, zpívat ale začal hned v první třídě. Následně k tomu přidal i hru na kytaru, a přestože nikdy neuměl noty, díky svému citu pro muziku dokázal své oblíbené písně odposlouchat a přetvořit. Svou hvězdnou kariéru začal psát v roce 1953, kdy se poprvé ocitl v nahrávacím studiu. Poté zažíval jeden úspěch za druhým, a to včetně debutu v muzikálovém westernu Miluj mě něžně. Následně zažil několik bolestných pádů a radostných vzestupů, než ho ve 42 letech našli ležet na podlaze v koupelně jeho bytu v bezvládném stavu. Oficiálně zemřel na infarkt. O Králi rock’n’rollu byl letos uveden životopisný film Elvis a z jeho domu, zvaného Graceland, se stalo muzeum, dlouhodobě je druhým nejnavštěvovanějším objektem ve Spojených státech hned po Bílém domě.
Interpret velkých hitů měl dlouhodobě narušenou psychiku, vysoký krevní tlak, cévní problémy, velkou nadváhu, zneužíval léky na předpis a kvůli špatné stravě a závislosti na lécích (za osm měsíců si měl vzít přes 8,5 tisíce pilulek) trpěl údajně několikatýdenní zácpou. Když se ji následně pokusil za pomoci projímadel porazit, praskla mu břišní aorta a to způsobilo i kolaps srdce.
Mezi prvními verzemi smrti Krále rock’n’rollu byly ty o předávkování drogami, smrtelném pádu v opilosti nebo sebevraždě. Poté ale následovalo hned několik teorií týkajících se fingované smrti. Jednalo se například o teorii o předstírání skonu kvůli enormní slávě a snaze odejít do ústraní. Další fanoušci zase tvrdí, že ho pro jeho bezpečnost odvezla FBI a změnila mu identitu kvůli jeho napojení na mafii. Hudební ikona měla také utéct do Argentiny – důkazem má být, že právě tam se vydal Presleymu podobný muž zvaný Burrows. Toto příjmení používal zpěvákův manažer pro rezervaci hotelů při koncertních výjezdech.
Všechna tato tvrzení čerpají z toho, že řada fanoušků Presleyho někde nebo v něčem viděla. Příkladem může být film Sám doma z roku 1990, kde měl zpěvák s vousy nakukovat přes rameno Kevinově matce při letištní scéně, nebo fotografie z doby, kdy měl slavit své 82. narozeniny. Někteří vidí také spojitost v tom, že se pohřeb konal necelé dva dny po umělcově smrti a jeho manažer na něj dorazil rozesmátý a v havajské košili. A nebo ve zkomolení prostředního jména Presleyho na jeho náhrobku (místo Aron Aaron) – jde údajně o Králův vzkaz, že stále žije.
Zdroj fotografií: Profimedia